jak pokonać uczucie beznadziejności
Lifestyle

Jak pokonać poczucie beznadziejności?

Beznadzieja jest dolegliwością, która może pogorszyć stan serca, a nawet doprowadzić do choroby. Jeśli zdiagnozowano u ciebie chorobę lub masz depresję, powszechne jest uczucie beznadziei i myślenie, że te wyniszczające uczucia nigdy cię nie opuszczą. Wymaga to odporności i siły, ale można pokonać beznadzieję, jeśli naprawdę chce się wyzdrowieć. 


Żyj tu i teraz

Tak frustrująco proste, jak to brzmi, skupienie się na byciu w chwili obecnej może być bardzo trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy ścieżka, którą myślałeś, że twoje życie miało obrać, uległa drastycznym zmianom.  Łatwo można wpaść w zmartwienia i strach, które odciągają nas od życia, którym żyjemy.

Pozostając w teraźniejszości, możesz połączyć się z tym, co dzieje się tu i teraz, skupiając się na rozmowach przed tobą, czynnościach, które zaplanowałeś na dany dzień, tym, co jesz i jak czuje się twoje ciało. Ćwiczenia medytacyjne są doskonałym sposobem, aby pomóc ci skupić się na byciu obecnym. Spróbuj wziąć codzienny spacer, aby zmniejszyć negatywne myśli, stres i reaktywność emocjonalną.

Przeczytaj również: Jak spać spokojnie?


Skup się na małych rzeczach

Życie to tak naprawdę cieszenie się małymi rzeczami, ponieważ  to właśnie one są naprawdę warte uwagi. Od długiego, ciepłego prysznica rano do filiżanki kawy dzielonej z partnerem, od zabawnej rozmowy z przyjacielem do poczucia słońca na twarzy, każda pozornie mała część każdego dnia może mieć duży wpływ na twoje spojrzenie na życie.

To są te momenty w życiu, które cię uziemiają i pomagają skupić się na dobrych rzeczach, nawet jeśli niektóre z większych rzeczy w życiu nie idą tak, jak się spodziewałeś.  Jednym z najlepszych sposobów na zapamiętanie tych dobrych rzeczy jest aktywne praktykowanie wdzięczności, co przyczynia się również do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Poświęć więc kilka minut rano na spisanie wszystkich małych rzeczy w życiu, za które jesteś wdzięczny.  Użyj rzeczy, które przynoszą ci komfort i radość, aby odciągnąć swoją uwagę od negatywności.


Znajdź grupę wsparcia

Grupy wsparcia to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy przechodzą (lub przeszli) przez to, przez co ty przechodzisz.  Mogą one mieć charakter informacyjny, zapewniając edukację i zasoby, lub bardziej terapeutyczny, dając bezpieczną przestrzeń do rozmowy o swoich doświadczeniach i ich wpływie.

Jeśli nie czujesz, że wsparcie ze strony innych jest tym, czego potrzebujesz, pomyśl o robieniu czegoś, co cię interesuje z innymi ludźmi, możesz uprawiać jogę, dołączyć do klubu książki lub szlaku, lub po prostu być wolontariuszem pomagającym innym. Pomaganie innym może dać ci najbardziej satysfakcjonujące poczucie dobrego samopoczucia, które pomoże poprawić twojego ducha i pomoże ci wejść na właściwą ścieżkę.

Porozmawiaj o tym, co się z tobą dzieje

Ważne jest, aby mieć w swoim życiu osoby, z którymi można porozmawiać. Jeśli nie czujesz, że masz kogoś, z kim możesz być szczery, możesz porozmawiać z lekarzem o uzyskaniu skierowania do doradcy lub grupy wsparcia, która pomoże ci przetrwać ten trudny okres, przez który przechodzisz. Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne, dlatego warto o tym pomyśleć.


Szukaj nowych celów

Nie przestawaj żyć swoim życiem, nawet jeśli czujesz się beznadziejnie, dzięki czemu możesz skupić się na innych rzeczach niż to, co sprawia, że czujesz się źle. Pomyśl o celach, które chcesz osiągnąć. Zarezerwuj weekendową wycieczkę, zadzwoń do przyjaciela, z którym dawno nie rozmawiałeś, spróbuj nowego rodzaju kuchni. Wyznacz cele i działaj dalej.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *