Finanse

Zrezygnowałeś z dotychczasowej pracy a teraz tego żałujesz? Co możesz zrobić?

Często możemy działać pod wpływem impulsu. Stres i napięcie, które często występują w środowisku pracy, mogą czasami powodować, że podejmujemy decyzje w sposób nieco pochopny, których później żałujemy. Ważne jest, abyś przed wybuchem dokładnie przemyślał, jakie są Twoje kolejne kroki i jakie masz plany w pracy. Jednak taka premedytacja nie zawsze jest możliwa, dlatego może się okazać, że znajdziesz się w sytuacji „rzuciłem pracę i żałuję”. 


Dlaczego żałujesz, że odszedłeś z pracy?

Jeśli odszedłeś z pracy i żałujesz tego, możliwe, że teraz rozważasz opcję powrotu. Zanim jednak podejmiesz ten krok, koniecznie przeanalizuj powody, dla których odszedłeś z pracy i powody, dla których teraz tego żałujesz.

Musimy pamiętać, że niejednokrotnie upływ czasu sprawia, że rany się zabliźniają i to, co wczoraj wydawało nam się nie do zniesienia, dziś nie postrzegamy jako złe. Jeśli jednak przeszkadzało nam to wcześniej, to z pewnością będzie przeszkadzać ponownie, jeśli wrócimy do tego samego punktu. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zalecamy wzięcie pod uwagę poniższych kwestii.

Przeczytaj również: Nie dostałem się na studia. Co dalej?

Przeanalizuj powody, dla których odszedłeś z pracy

Jeśli byłeś znudzony, wypalony lub czułeś stagnację, są szanse, że po powrocie, po jakimś czasie będziesz w tym samym punkcie. Strach nie może być siłą napędową w naszym życiu, dlatego jeśli odszedłeś z pracy w pełni rozsądnie, to powrót do niej może być błędem. Może być jednak tak, że zadziałałeś niewczesne i impulsywnie, że w Twoim życiu wydarzyło się coś, co sprawiło, że porzuciłeś pracę, w której czułeś się spełniony i szczęśliwy.

Istotne jest, abyś wiedział, dlaczego podjąłeś taką decyzję. I przede wszystkim nie bądźcie samooszukujący, bo to was nigdzie nie zaprowadzi. Ćwicz szczerość i uczciwość wobec siebie i pamiętaj o powodach, dla których zdecydowałeś się zerwać ten związek zawodowy. Dopiero wtedy, spotykając się z prawdą twarzą w twarz, będziesz mógł podjąć decyzję.

Przeanalizuj swój żal

Kiedy już przypomnisz sobie, dlaczego odszedłeś z pracy, czas dowiedzieć się, dlaczego dziś czujesz żal. To tutaj może pojawić się więcej uczuć i emocji, które mogą być sprzeczne. Na przykład, strach jest jednym z głównych czynników, które mogą sprawić, że wycofamy się z podjętej decyzji. Może być tak, że odszedłeś z pracy, ponieważ chciałeś spróbować szczęścia w innym sektorze lub rozpocząć nowy biznes, jednak jeśli sprawy nie poszły dobrze, prawdopodobnie chcesz wrócić do swojej strefy komfortu, aby uniknąć trudnego czasu.

W takich przypadkach należy pamiętać, że decyzja, którą podejmiesz, należy tylko do Ciebie. Nikt nie może ci powiedzieć, co jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest jednak, abyś rozważył możliwość założenia nowej firmy, bo wiadomo, że zmiany w życiu są zawsze pozytywne. Uczymy się ze wszystkiego, a im więcej się ruszamy, tym jesteśmy bogatsi. Jednak ostateczna decyzja należy tylko do Ciebie i powinieneś wybrać zgodnie ze swoimi realnymi i osobistymi potrzebami.

Myśl o swojej przyszłości, a nie o teraźniejszości

I wreszcie, jeśli żałujesz, że odszedłeś z pracy, przed ponownym zapukaniem do drzwi polecamy zastanowić się nad jedną rzeczą: czy wyobrażasz sobie siebie pracującego w tej firmie w przyszłości? Pomyśl o tym z sercem w dłoni, będąc całkowicie szczerym wobec siebie. Często to uczucie żalu jest napędzane przez strach i tak jak podejmujemy decyzję o odejściu z pracy, tak samo może pojawić się emocja żalu.

Zanim jednak zaczniesz bić się po głowie, najlepiej zastanów się, czy naprawdę widzisz siebie pracującego przez kilka lat w tej firmie. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to najlepiej poszukać innej pracy, w innej firmie, aby móc zacząć od nowa. Wracanie do swoich początków tylko ze „strachu” nie jest w ogóle wskazane.

Przeczytaj również: Podchwytliwe pytania na rozmowie o pracę

4 wskazówki dotyczące powrotu do tej samej pracy

Jeśli odszedłeś z pracy i żałujesz tego, to po wykonaniu ćwiczenia na refleksję, które właśnie opisaliśmy, być może zdecydowałeś się na powrót do tej samej pracy. W takich przypadkach warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki, które pomogą Ci wrócić do pracy i to w najlepszy możliwy sposób. Nigdy nie da się wrócić do tego samego miejsca, z którego się odeszło, życie się zmienia, a wraz z nim praca. Dlatego polecamy potraktować to jako nową szansę na pracę, jako „świeży start” i w ten sposób będzie można przeżyć emocje związane z nową pracą.

Wykorzystaj w pełni swoje kontakty

Jest bardzo prawdopodobne, że w firmie nadal pracują byli koledzy z pracy. Dlatego dobrym sposobem na próbę powrotu do tej samej pracy jest skontaktowanie się z nimi, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Mogą również „utorować drogę” dla Ciebie, rozmawiając z kierownikiem lub zasobami ludzkimi, aby skłonić ich do rozważenia Twojej aplikacji. Jest to bezpośredni sposób, aby wrócić do siły roboczej, ponieważ wiedzą, jak pracujesz.

To nie będzie łatwe

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że powrót do dawnej pracy może być łatwy, to jednak nie będzie. Może się zdarzyć, że zarówno przełożeni, jak i współpracownicy będą pytać Cię o powód odejścia z pracy. Dodatkowo Twoja decyzja o odejściu może wywołać pewne wątpliwości wśród szefów, którzy mogą postrzegać Twój profil jako mało wiarygodny. Bądź więc przygotowany do wyjaśnienia i obrony swojego stanowiska.

Zaakceptuj, że nastąpią zmiany

Po powrocie do tej samej pracy może się okazać, że wszystkie świadczenia lub zadania, które wcześniej zostały Ci przydzielone, będą teraz inne. W rzeczywistości może być tak, że zostaniesz zdegradowany na niższe stanowisko lub przeniesiony z jednego działu do drugiego. Zamiast być z tego dumnym, polecamy potraktować to jako nową okazję do rozwoju i nauki zawodowej. Spróbuj zostawić swoje ego za sobą i bądź przygotowany na nowe doświadczenie w firmie, którą już znasz.

Bądź cierpliwy

Po kilku tygodniach w pracy na pewno zauważysz pewne powtarzające się błędy lub sytuacje, które już przeżywałeś. Zamiast budować to napięcie i zmęczenie, wyciągnij wnioski z dotychczasowych doświadczeń. Nie pozwól, aby „duchy przeszłości” miały wpływ na przyszłość. A żeby to zrobić, trzeba potraktować to jako nową szansę na wzrost i rozwój. Trzeba pielęgnować pozytywne nastawienie w pracy, aby nie popaść w rutynę i nudę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *