Zdrowie

10 wskazówek, jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry

Utrzymuj skórę w czystości.

Właściwa higiena jest niezbędna do zapobiegania infekcjom, a podczas codziennej higieny należy podjąć szereg środków ostrożności, aby uniknąć podrażnienia skóry. Na przykład, wybierz prysznic zamiast kąpieli; używaj letniej wody zamiast gorącej; wybierz żel do kąpieli o kwaśnym pH, ale nie za dużo; i nie pocieraj zbyt mocno skóry podczas suszenia.

Często nawilżaj skórę.

W ciągu trzech minut po wzięciu prysznica należy nałożyć produkt zmiękczający, który pomoże utrzymać nawilżenie skóry. Eksperci zalecają przede wszystkim stosowanie specjalnych środków nawilżających. Balsamy i olejki są mniej skuteczne dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na migrenę

Kontroluj pocenie się.

Pot jest jednym z czynników pogarszających zapalenie skóry, dlatego po uprawianiu sportu lub ćwiczeniach fizycznych należy natychmiast umyć się, lub wziąć prysznic.  Unikaj również nadmiernego ubierania się, jeśli nie jest zbyt zimno, aby się nie przegrzać i uniknąć pocenia się.

Wybieraj naturalne tkaniny.

Używaj odzieży bawełnianej lub lnianej i unikaj włókien syntetycznych, lub wełny, które są bardziej szorstkie i mogą powodować swędzenie. Pamiętaj, aby zawsze usuwać metki i upewnić się, że ubrania są dobrze wypłukane bez pozostałości detergentu podczas prania. Buty powinny być skórzane i dobrze wentylowane.

Wyeliminuj z diety ostre przyprawy i używki.

Chociaż osoby z atopowym zapaleniem skóry mogą generalnie jeść wszystko, zaleca się, aby oprócz pokarmów, na które są uczulone, unikały kwaśnych pokarmów, takich jak owoce cytrusowe, pomidory i orzechy, a także używek, takich jak kawa, kakao i alkohol. Pokarmy takie jak truskawki i owoce morza mogą również wywoływać świąd ze względu na wysoką zawartość histaminy.

Przeczytaj również: Jak zapobiegać gazom?

Unikaj alergenów i czynników drażniących.

Utrzymuj swoje otoczenie wolne od wszelkich substancji, które mogą powodować reakcje alergiczne, takich jak kurz, roztocza lub sierść zwierząt. Podobnie, trzymaj się z dala od substancji, które mogą podrażniać skórę, takich jak niektóre detergenty i perfumy lub narażenie na opary.

Unikaj suchego środowiska.

Kontroluj temperaturę i wilgotność w swoim domu, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu środowiska. Idealnie byłoby, gdyby termometr nie przekraczał 20 stopni, a higrometr wskazywał 50% wilgotności. Aby to osiągnąć, nie nadużywaj ogrzewania i, jeśli to konieczne, używaj nawilżaczy.

Opalaj się, ale rób to bezpiecznie.

Ekspozycja na słońce zwykle poprawia atopowe zapalenie skóry, ale zawsze należy chronić się przed jego szkodliwym działaniem, stosując odpowiedni filtr przeciwsłoneczny i unikając ekspozycji w środku dnia. Możesz również pływać w morzu lub basenie, o ile nie masz zbyt wielu zmian i po wyjściu z wody nakładasz krem nawilżający.

Naucz się relaksować.

Stres jest kolejnym czynnikiem, który może wywołać lub pogorszyć chorobę, dlatego warto starać się zachować spokój w trudnych sytuacjach. Nauka technik relaksacyjnych i oddechowych oraz ćwiczenia takie jak joga, tai chi lub medytacja mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

Notuj, kiedy się drapiesz.

Staraj się być czujny i zapisuj w dzienniku sytuacje, w których drapiesz się najczęściej lub czynniki, lub bodźce, które skłaniają Cię do drapania, abyś mógł spróbować uniknąć ich w przyszłości. Na przykład, jeśli drapiesz się częściej w wolnym czasie, warto poszukać zajęć rekreacyjnych, w których przebywasz z innymi ludźmi lub które wymagają użycia obu rąk.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *