zdrowe nerki u dziecka
Jedzenie

4 nawyki żywieniowe, dzięki którym nerki dziecka będą zdrowe

Zdrowe nerki filtrują około pół filiżanki krwi na minutę. Narządy te eliminują odpady i nadmiar wody z naszego organizmu poprzez mocz. Ich funkcja jest tak ważna, nawyki żywieniowe, które mamy w domu, są kluczowe dla utrzymania zdrowych nerek w naszej rodzinie.

Funkcje nerek.

Znaczenie dobrego zdrowia nerek polega na tym, że bez nich nie bylibyśmy w stanie usunąć odpadów i nadmiaru płynów z naszego organizmu. Nerki usuwają kwas produkowany przez nasze komórki i utrzymują zdrową równowagę wody, soli i minerałów (takich jak sód, wapń, fosfor i potas) we krwi. Bez tej równowagi nerwy, mięśnie i inne tkanki naszego ciała mogą nie funkcjonować normalnie.

Nerki również produkują hormony, które nam pomagają w:

a. kontroli ciśnienia krwi;

b. wytwarzaniu czerwonych krwinek;

c. utrzymaniu zdrowych kości.

Dbanie o zdrowie naszych nerek zdecydowanie powinno być priorytetem — jak to zrobić? Poprzez utrzymywanie dobrych nawyków żywieniowych. A to zaczyna się w domu. Zaszczepmy w naszych maluchach zdrowe sposoby odżywiania się i dbania o swój organizm.

Więcej owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Dla ogólnego zdrowia bardzo ważne jest, aby nasze maluchy spożywały zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Dodajmy do diety dzieci więcej owoców, warzyw i pełnych ziaren. Jest to kluczowe, aby zadbać o nerki i zapobiec wystąpieniu innych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, które sprzyjają pogorszeniu stanu nerek. Zalecenia mówią o dwóch porcjach warzyw i trzech porcjach owoców dziennie. Podobnie, do diety dzieci należy włączyć pełnoziarniste zboża i rośliny strączkowe. Pomaga to zmniejszyć stężenie wapnia w moczu, zapobiegając tworzeniu się kamieni.

Przeczytaj również: Jedzenie, które oczyszcza organizm

Zmniejszyć spożycie soli.

Sól jest ważnym minerałem dla organizmu, ale nie powinniśmy jej nadużywać w gotowaniu. Powinniśmy również unikać fast foodów lub śmieciowego jedzenia, które ma dużo dodanego sodu, np. kiełbasy i inne przetworzone pokarmy. Starajmy się wybierać domowe jedzenie i ograniczać sól i cukier w przetworach (można dodać więcej naturalnych przypraw, np. przyprawy idealne dla dzieci).

Nie należy nadmiernie spożywać mięsa, ryb i jaj.

Białko zwierzęce, spożywane z umiarem, jest ważnym elementem zbilansowanej diety. Jednak spożywane w nadmiarze mają tendencję do zmuszania nerek do cięższej pracy, utrudniając im eliminację białka. Spróbuj wyciąć białko zwierzęce z tygodniowego menu do dwóch razy w tygodniu i zastąpić je białkiem roślinnym. Następujące pokarmy to dobry wybór:

a. rośliny strączkowe i motylkowe (soczewica, ciecierzyca, groch, fasola);

b. zboża, najlepiej jeśli są pełnoziarniste (ryż, pszenica, żyto, kukurydza, quinoa,  owies, pszenica);

c. orzechy (włoskie, migdały, nerkowce, orzechy laskowe, orzeszki ziemne);

d. nasiona (chia, siemię lniane, sezam).

Dobre nawodnienie.

W zależności od wieku dziecka, powinno ono pić określoną ilość wody. Płyn ten jest niezbędny dla organizmu, szczególnie dla nerek, ponieważ pomaga tym organom prawidłowo funkcjonować, sprzyjając eliminacji odpadów i toksyn. Ważne jest, aby zarówno dorośli, jak i dzieci wyrobili sobie nawyk picia wody w ciągu dnia. Aby zachęcić dzieci do picia wody, możemy mieć zawsze pod ręką butelkę wody, a także zaproponować dzieciom buliony, herbaty ziołowe i wody owocowe (bez cukru rafinowanego).

Podsumowanie.

Edukacja dzieci i wpajanie im zdrowych dla nerek nawyków żywieniowych to najlepsze, co możemy zrobić, aby ich nerki funkcjonowały prawidłowo. W każdym razie zawsze pamiętaj, aby zabierać swoje maluchy na badania kontrolne i w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów skonsultować się z pediatrą.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *