Lifestyle

5 rzeczy, których nikt nie powie Ci o związku z psychopatą

Coraz częściej w social mediach porusza się temat przemocy w rodzinie. Związek z psychopatą też jest nią przepełniony, ale nie chodzi tu koniecznie o znacznie się fizyczne. Większość z nich posuwa się do mikroagresji, a z czasem do poważnego dręczenia psychicznego i ekonomicznego, a także do szantażu i manipulacji. Czujesz, że jesteś w związku z tą osobą? Lepiej zakończ go już teraz, a jeśli nie jesteś do tego przekonana, zapoznaj się z tą listą pięciu rzeczy, których nikt nie powie ci o związku z psychopatą i zacznij działać!

1. Nie pozwoli Ci odejść

Psychopaci nigdy nie pozwolą odejść od siebie osobom, które przynoszą mu korzyści, a skoro jesteście w związku, to tak właśnie na ciebie patrzy. Nie ważne, czy na niego zarabiasz, czy zajmujesz się domem, jesteś dla niego cenna, ale nie jako człowiek, ale jako siła robocza. Jeśli powiesz mu wprost, że chcesz od niego odejść, nie pozwoli ci na to, może cię nawet zmusić do zostania siłą. Jeśli uda ci się wyrwać, będzie cię nachodzić czy wypisywać do ciebie. Z czasem może się to przerodzić w grożenie. Nawet jeśli zmienisz miejsce zamieszkania czy pracy, może cię znaleźć i kontynuować zatruwanie ci życia.

2. Będziesz go bronić

Może ci się wydawać, że to zły człowiek, ale to wciąż twój partner, a ludzie mają naturalną skłonność do bronienia swoich bliskich. Na początku możesz po prostu nie być świadoma tego, że spotykasz się ze złym człowiekiem, ale z czasem zaczniesz sama z siebie znajdować wymówki, dla siebie i dla innych, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Może to zły dzień w pracy albo wypadek na drodze, a może z czasem zaczniesz zrzucać winę za jego agresję na siebie. Najgorsze będzie w tym to, że sama zaczniesz wierzyć w te wytłumaczenia, zamiast wprost powiedzieć, na kim tak naprawdę stoi wina.

Przeczytaj również: Jak przestać się kłócić z partnerem?

3. Będzie udawał ofiarę

Przyłapany na kłamstwie czy oszustwie będzie się wypierał i wmawiał ci, że to ty sobie coś ubzdurałaś. Jeśli zacznie być agresywny, to będzie twoja wina, bo go sprowokowałaś. Będzie cały czas i przed każdym zgrywał ofiarę i wzbudzał współczucie. Z będzie miał każdego w kieszeni. Lepiej manipuluje się ludźmi, którzy wierzą, że powinni nam pomóc. Zgrywanie ofiary ma wiele celów, ale główny jest jeden: pokazanie, że to ci drudzy są tak naprawdę źli. Może się zdarzyć też, że zacznie w przestrzeni robić z siebie ofiarę twojej agresji lub choroby psychicznej, przez co z czasem ciężej będzie ci zaleźć wsparcie w walce z nim.

4. Twoje dzieci nie będą miały lepiej od ciebie

Osoby doświadczające przemocy w związku często mają nadzieję, że przynajmniej ich dzieci to nie spotka. Niestety rzeczywistość bywa bardzo okrutna. Agresor rzadko będzie się poczuwał do jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje dzieci i będzie je traktował tak jak ciebie. Będą gnębione i zmuszane do posłuszeństwa, z czasem same staną się ofiarami lub w najgorszym scenariuszu staną się agresorami, którzy wymierzą swoją złość w ciebie, przez co stracisz swoje dzieci. Niestety dzieciaki często naśladują rodzica tej samej płci, co one same, przez co bardzo często jeśli dzieci są różnopłciowe, jedno z nich staje się ofiarą drugiego i szkodzi im to na całe życie.

5. Będzie cię traktował jak swoją własność

Psychopaci nie mają skrupułów i nie czują wyrzutów sumienia. Dla nich ludzie to nie istoty myślące, posiadające uczucia i plany, tylko pionki służące im do osiągnięcia celów. Bez wyjątku. Ich bliscy nie mają żadnej taryfy ulgowej. Jeśli twój partner jest psychopatą, będzie traktował cię jak rzecz, jako swoją własność, z którą może zrobić, co zechce. Nie będzie nigdy pytał cię o pozwolenie czy zdanie. Wszystkie decyzje będzie podejmował sam i będzie oczekiwał, że się dostosujesz. Dla ciebie jedyną ucieczką będzie rozstanie i zerwanie wszelkiego kontaktu.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *