Lifestyle

Czy czujesz, że zawiodłeś?

Jak porażka może się przyczyniać do Twojego wewnętrznego rozwoju?

Każdy, w pewnym momencie swojego życia może czuć, że poniósł porażkę, ale ważne jest, aby nie pozostać z tym negatywnym uczuciem, ale aby dana osoba była w stanie pracować nad własną odpornością, iść do przodu w życiu, rozwijać się i wzrastać wewnętrznie! Wiele osób zadaje sobie wiele trudu, aby uniknąć błędów lub porażek w życiu, aby nie musieć odczuwać bolesnych emocji. Wiedza o tym, jak radzić sobie z porażką w zdrowy sposób, oraz usuwa część strachu przed porażką.


Zaakceptowanie swoich emocji

Porażce towarzyszą różne emocje, które możesz odczuwać jako negatywne: zażenowanie, smutek, niepokój, złość, wściekłość itp. Ponieważ są to niewygodne uczucia, wiele osób będzie starało się jak najlepiej ich nie odczuwać. Trzeba zaakceptować swoje emocje i nie próbować ich unikać. Lepiej jest poczuć tę emocję, zidentyfikować ją i zastanowić się, co można zrobić, aby nie czuć się tak w przyszłości. Dzięki temu znajdziesz rozwiązania, które pozwolą Ci się poprawić następnym razem.

Przeczytaj również: Znaczenie pozytywnego wzmacniania siebie


Rozpoznawanie niezdrowych sposobów maskowania bólu emocjonalnego

Być może, gdy zostajesz zwolniony z pracy, myślisz rzeczy w rodzaju: „I tak nie chciałem tej pracy”, próbując zminimalizować ból. Możesz wypełnić ten ból jedzeniem, alkoholem lub papierosami, ale to nie wyleczy Twojego emocjonalnego bólu. To da ci tylko chwilową ulgę, ale po tym, będziesz z powrotem do kwadratu jeden w swoim dyskomforcie.


Ważne jest, aby rozpoznać niezdrowe sposoby, których używasz, aby zamaskować emocjonalny ból. Przechodzenie do umiejętności radzenia sobie, które przynoszą więcej szkody niż pożytku, tylko pogorszy sytuację.


Ćwiczenie zdrowych umiejętności radzenia sobie z porażką

Zadzwonienie do przyjaciela, ćwiczenie głębokiego oddychania, wzięcie kąpieli z bąbelkami, pójście na spacer lub zabawa ze zwierzęciem to tylko kilka przykładów zdrowych umiejętności radzenia sobie. Jednak nie wszystkie umiejętności radzenia sobie działają dla wszystkich, więc ważne jest, aby znaleźć umiejętności radzenia sobie, które działają dla Ciebie.

Przeczytaj również: Jak pokonać uczucie beznadziejności?


Jeśli zmagasz się ze złymi nawykami, gdy jesteś zestresowany, takimi jak palenie czy jedzenie śmieciowego jedzenia, stwórz listę zdrowych umiejętności radzenia sobie i zamieść ją w miejscu, gdzie na pewno ją zobaczysz. Następnie użyj tej listy, aby przypomnieć sobie o najzdrowszych strategiach, do których możesz się zwrócić, gdy czujesz się przygnębiony.


Rozpoznawanie irracjonalnych przekonań na temat porażki

Być może w pewnym momencie swojego życia rozwinąłeś pewne irracjonalne przekonania na temat porażki.  Być może myślisz, że porażka oznacza, że jesteś zły lub że nigdy nie osiągniesz sukcesu. A może myślisz, że nikt Cię nie polubi, jeśli Ci się nie uda. Tego typu przekonania są nieprecyzyjne i mogą powstrzymać Cię przed robieniem rzeczy, w których możesz ponieść porażkę. Zidentyfikuj tego typu przekonania, które tylko zatruwają Twój umysł i pozbądź się ich. Myśl o rzeczach bardziej racjonalnie, aby uświadomić sobie, co może być prawdziwe, a co nie.

Przyjęcie odpowiedniego poziomu odpowiedzialności

Ważne jest, aby przyjąć dokładny poziom odpowiedzialności za swoje niepowodzenie.  Wzięcie na siebie zbyt dużej odpowiedzialności może spowodować niepotrzebne obwinianie się. Z drugiej strony, obwinianie innych ludzi lub niefortunnych okoliczności za swoją porażkę uniemożliwi Ci wyciągnięcie z niej wniosków. Kiedy myślisz o swojej porażce, szukaj wyjaśnień, a nie wymówek. Zidentyfikuj przyczyny niepowodzenia i rozpoznaj, co możesz zrobić inaczej następnym razem.

Staw czoła swoim lękom i wyciągaj wnioski z tego, co ci się przydarza!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *