Zdrowie

Czy moje dziecko prawidłowo rośnie?

Czy moje dziecko dobrze rośnie, czy przybiera na wadze, czy jego rozmiar jest w normie? Pytania powtarzane tysiące razy w każdym gabinecie pediatrycznym. Odpowiedzi znajdują się w krzywych rozwoju i tak zwanych percentylach, narzędziach referencyjnych stosowanych w pediatrii do sprawdzania rozwoju dziecka i wykrywania ewentualnych zmian.


Waga urodzeniowa i wzrost

Waga i wzrost noworodków są uwarunkowane szeregiem czynników, takich jak wiek ciążowy, dziedziczenie genetyczne, rozwój ciąży, to, czy matka dobrze karmiła. Noworodek w terminie porodu (40 tydzień ciąży) ma zwykle wagę od 3 kg do 4 kg i wzrost od 48 do 52 cm (dziewczynki są zwykle nieco mniejsze niż chłopcy).

W pierwszych dniach życia traci około 10% masy ciała, ale odzyskuje ją po ośmiu do dziesięciu dniach, a następnie nabiera rozpędu, ponieważ to właśnie w pierwszych dwóch latach życia rośniemy najbardziej. W ciągu pierwszych czterech miesięcy dziecko przybiera na wadze średnio od 800 do 1000 gramów miesięcznie. W wieku około pięciu miesięcy waży zwykle dwa razy więcej niż przy urodzeniu i trzy razy więcej w wieku około jednego roku.

Przeczytaj również: Czym jest anafilaksja u dzieci i jak ją leczyć?

Waga i rozmiar po urodzeniu

Nawet jeśli dziecko urodziło się z niską wagą urodzeniową (poniżej 2,5 kg), w większości przypadków (około 80-85%) następuje wzrost poporodowy. Może on być całkowity lub częściowy i zwykle ma miejsce w pierwszym roku życia, a zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.


Czynniki wpływające na wzrost dziecka:

Genetyka

Ostateczny wzrost dziecka zależy w dużej mierze od jego genów. Tak długo, jak nie ma czynników zewnętrznych, które to uniemożliwiają, dziecko będzie rosło tak wysokie, jak pozwala na to jego potencjał genetyczny.

Odżywianie

Zbilansowana dieta pozwala na maksymalny rozwój potencjału genetycznego dziecka. W pierwszych sześciu miesiącach najlepsze jest karmienie piersią.


Warunki zdrowotne

Szczepienia, nowe leki, wczesne wykrywanie chorób i zespołów wpływających na wzrost, możliwość korygowania zmian hormonalnych i metabolicznych itp. oraz częste kontrole lekarskie umożliwiają korygowanie niepowodzeń wpływających na wzrost.

Przeczytaj również: W jaki sposób sprawiedliwie wyznaczać dzieciom granice?

Aktywność fizyczna

Dzieci powinny być zachęcane do ruchu, ponieważ ćwiczenia tonizują mięśnie, dotleniają tkanki i promują wzrost. Wraz z wiekiem, spacery i wycieczki do parku są koniecznością.

Sen

Dobry sen jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu. Według endokrynologów od 70% do 80% hormonu wzrostu jest wydzielane podczas snu.

Afektywność

Wykazano, że dzieci, które cierpiały na duże niedobory afektywne (porzucenie, znęcanie się, zaniedbanie…) rosną wolniej niż inne dzieci w tym samym wieku. Dzieci te, narażone na stres lub niepokój, wydzielają duże ilości somatostatyny, hormonu, który hamuje uwalnianie hormonu wzrostu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *