Zdrowie

Dlaczego warto dbać o swoją kondycję fizyczną? Główne korzyści dla zdrowia

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zaniedbały dobre nawyki, a teraz mają trudności z powrotem do nich, ten wpis może być dla Ciebie interesujący. Czy uważasz się za osobę siedzącą i nie traktujesz aktywności fizycznej jako priorytetu? Jeśli nie prowadzisz jeszcze aktywnego i zdrowego trybu życia lub chwilowo z niego zrezygnowałeś – nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa. Przyjrzyjmy się głównym korzyściom dla zdrowia wynikającym z dbania o kondycję fizyczną.

Przeczytaj również: Ćwiczenia, które możesz wykonywać za biurkiem

Zapobiega chorobom.

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku na choroby układu krążenia zmarło 17,8 miliona osób na całym świecie, a te przypadki miały silny związek z niezdrowymi nawykami żywieniowymi i brakiem aktywności fizycznej.

W ubiegłym roku WHO ostrzegała, że niezdrowa dieta i siedzący tryb życia prowadzą do wzrostu liczby przypadków cukrzycy typu 2, a osoby o niskim poziomie aktywności fizycznej mają o 20-30% wyższe ryzyko zgonu w porównaniu do osób prowadzących aktywny tryb życia.

Reguluje poziom hormonów i poprawia nastrój.

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych uwalniane są endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, które pomagają poprawić nastrój. Uwalniane są również inne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina (odpowiedzialna za przyjemne uczucie związane z uzależnieniem od ćwiczeń), serotonina (regulująca sen i apetyt) oraz oksytocyna (wpływająca na równowagę emocjonalną i więzi międzyludzkie). Wszystkie te substancje przyczyniają się do wzrostu poczucia przyjemności, spokoju, relaksu i dobrego samopoczucia.

Chroni stawy i zmniejsza ryzyko złamań.

Silne mięśnie zapewniają większe wsparcie dla kości, co z kolei prowadzi do ich wzmocnienia i zmniejszenia ryzyka złamań. Im większa gęstość kości, tym mniejsze ryzyko złamań.

Przeczytaj również: Jak rozciągnąć nadwyrężone mięśnie łydek?

Inwestycja w lepszą jakość życia.

Praca nad siłą ma szczególne znaczenie, ponieważ pamiętajmy, że po 40. roku życia tracimy około 8% masy mięśniowej co dekadę, a odsetek ten wzrasta do 15%, gdy zbliżamy się do 60. roku życia. Dbając o siebie, będziemy w stanie dawać z siebie najlepsze dla innych.

Większa samoocena.

Prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia pomaga poprawić naszą samoocenę: wpływa na postrzeganie naszego ciała i sprawia, że czujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Jak wspomniano wcześniej, wpływa to na nasze samopoczucie, a kiedy czujemy się dobrze sami ze sobą, promieniujemy tym na zewnątrz. Nie dotyczy to tylko aspektu fizycznego – gdy osiągamy cele i widzimy, że osiągamy rezultaty, jesteśmy bardziej zmotywowani.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *