dlaczego warto odwiedzić Mediolan
Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Mediolan?

Jest miastem pełnym kontrastów, które z jednej strony zadziwia dynamicznym rozwojem i nowoczesną zabudową, z drugiej – historyczną atmosferą i cennymi zabytkami. Mediolan to najważniejszy ośrodek gospodarczy, jakim mogą się pochwalić Włochy. To również ważny cel wycieczki dla miłośników historii i sztuki, a jednocześnie – światowa stolica mody, w której można podziwiać sklepy największych projektantów. Za co biura podróży pokochały to miasto? Jakim atrakcjom turyści najchętniej poświęcają tu swój czas? Jeżeli kochasz podróże, koniecznie przeczytaj.

Mediolan i jego miejsce na mapie Włoch

Położony u stóp Alp Mediolan jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, pełni jednocześnie rolę węzła komunikacyjnego o ogromnym znaczeniu. Choć miasto to oddalone jest od tak ważnej dla komunikacji doliny Padu, świetnie wykorzystano tu nizinne położenie. Dzięki temu współczesny Mediolan może się pochwalić położeniem w miejscu, w którym krzyżują się ze sobą ważne drogi. Kusi też bliskość lotniska, a tanie loty sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się dotrzeć do tego miasta właśnie samolotem. Brak problemów z dotarciem na teren Mediolanu oznacza z kolei spore zainteresowanie tym miastem, jego zabytkami i historią.

Mediolan i jego dzieje

Początki tego miasta są ściśle związane z działalnością Celtów. To właśnie oni w IV wieku p. n.e. mieli założyć tu osadę, która z czasem stała się jednym z największych ośrodków gospodarczych w Europie. Podbity przez Rzymian, był Mediolan miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu cesarz Konstantyn zagwarantował chrześcijanom wolność wyznania, to właśnie tu wielu niszczycielskich aktów dokonał Fryderyk I Barbarossa. Na szczęście miasto szybko pozbierało się po zniszczeniach z XII wieku i już dwieście lat później stało się stolicą Księstwa Mediolanu. Księstwem tym rządziła m. in. rodzina Sforzów, która i w dziejach państwa polskiego odegrała dość istotną rolę. Mediolan stawał się coraz ważniejszym ośrodkiem gospodarczym, szybko stał się też znany z produkcji broni oraz wyrobów włókienniczych. Dowodem na bogactwo tego miasta stały się piękne budowle, które wznoszono na terenie Mediolanu od XIV stulecia i które do dziś przypominają nam o czasach największego rozwoju miasta. Na jakie zabytki warto zatem zwrócić uwagę podczas zwiedzania jednego z najważniejszych na świecie ośrodków gospodarczych?

Mediolan i jego atrakcje: to trzeba zobaczyć!

Zabytkowych obiektów, którym podczas pobytu w Mediolanie warto się uważniej przyjrzeć, jest sporo. Wśród tych pamiątek z dawnych czasów, których w trakcie zwiedzania miasta nie można pominąć, znajduje się potężna katedra – arcydzieło gotyckiej architektury, którego budowę rozpoczęto w latach 80tych XIV stulecia. To jedna z największych budowli sakralnych na terenie Europy, a zwiedzenie jej każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń. Warto też zwrócić uwagę na inne zabytki sztuki sakralnej, takie jak bazylika San Ambrogio z XV wieku czy kościół Santa Maria della Grazie. Ten ostatni zabytek zasługuje na wyróżnienie ze względu na fakt, iż w jego wnętrzu można ujrzeć obraz „Ostatnia Wieczerza” – jedno z najwspanialszych dzieł Leonarda da Vinci. Miłośników sztuki oczarować może też Galleria Vittorio Emmanuele II oraz tak wspaniała galeria sztuki, jaką jest Pinakoteka di Brera. Zachwycić może również potężna biblioteka manuskryptów, mogąca się pochwalić unikalną i niezwykle cenną kolekcją. Kto kocha miejską zieleń, ten również w Mediolanie znajdzie coś dla siebie. Dumą miasta jest potężny park Sempione, zajmujący powierzchnię 47 ha. Zamek Sforzów z XV wieku oraz najsłynniejsza dzielnica handlowa współczesnej Europy –oto kolejne atrakcje, dzięki którym Mediolan jest tak kuszącym miastem dla turystów pragnących poznać bogactwo i różnorodność państwa włoskiego.

Przeczytaj również: Disneyland w Paryżu

Mediolan to wyjątkowe miasto, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jak? Włochy są dziś jednym z tych państw, którymi dość mocno interesują się znane biura podróży. Kto nie chce brać udziału w zorganizowanej wyprawie, ten może planować samodzielne wycieczki po tym mieście. Tanie loty ułatwiają znacznie realizację podróżniczych marzeń i sprawiają, że pięknem Mediolanu i jego zabytkami cieszyć się może każdy z nas.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *