długotrwałe skutki stanów lękowych
Lifestyle

Długotrwałe skutki stanów lękowych

W dzisiejszych czasach wydaje się, że stany lękowe jest najbardziej rozpowszechnioną jednostką chorobową. Niektórzy ludzie przyzwyczajają się do życia w ciągłym stanie lęku, co w dłuższej perspektywie może powodować poważne problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Z tego powodu należy wiedzieć, czym jest lęk, a także jakie są długofalowe skutki życia w sposób chroniczny.


Lęk rozwija się z naturalnego procesu walki lub ucieczki. Lęk informował nas kiedyś, kiedy sytuacja stawała się niebezpieczna i zwiększał nasze możliwości walki z niebezpieczeństwem lub zmniejszania go poprzez ucieczkę. Ta potrzeba reakcji walki lub ucieczki nie jest na ogół potrzebna ludziom w dzisiejszych czasach, ale nadal występuje, gdy ludzie stają się niespokojni o takie rzeczy jak praca, szkoła i wydarzenia rodzinne. Długotrwałe skutki tego lęku mogą negatywnie wpływać na różne aspekty życia danej osoby.


Radzenie sobie z lękiem.

Ludzie różnie radzą sobie z lękiem. Jedni skupiają się na sytuacji wywołującej lęk, ale inni wypracowali sposoby radzenia sobie i skutecznego radzenia sobie z lękami.  Dla ludzi, którzy nauczyli się skutecznie radzić sobie z lękiem, zwykle przynosi im to korzyści i napędza ich do osiągania celów i posuwania się naprzód w życiu. Z drugiej strony, nieumiejętność radzenia sobie z lękiem może mieć negatywne skutki.


Kiedy lęk nie jest kontrolowany.

Kiedy osoba nie może już kontrolować swojego lęku i zaczął negatywnie wpływać na ich codzienne życie, długoterminowy wynik może być zaburzenie lękowe. Zaburzenia lękowe, takie jak uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i zaburzenie paniczne, wymagają intensywnego, długotrwałego leczenia w celu przezwyciężenia negatywnych skutków i zmniejszenia objawów.


Powikłania przewlekłego lęku.

Długotrwałe epizody z lękiem lub zaburzeniami lękowymi mogą spowodować, że osoba ucieka się do niezdrowych form radzenia sobie. Ludzie, którzy zmagają się z lękiem przez dłuższy czas, są narażeni na ryzyko rozwoju problemów z nadużywaniem substancji; uzależnienia od palenia tytoniu; i przejadania się, co prowadzi do problemów z wagą i problemów zdrowotnych.


Zawsze, gdy osoba staje w obliczu stresującej sytuacji, w której doświadcza lęku, uwalniany jest hormon kortyzol. Kiedy osoba doświadcza regularnego długotrwałego lęku, uwalnianie kortyzolu będzie występować zbyt często i faktycznie będzie miało negatywny wpływ na pamięć osoby.


Długotrwałe problemy z lękiem, takie jak zaburzenia lękowe, może umieścić osobę na większe ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych. Możliwe problemy zdrowotne obejmują bezsenność; problemy z trawieniem lub jelitami; oraz uszkodzenia nerek, naczyń krwionośnych i serca.


Na co uważać?

Długotrwałe walki z lękiem mają znaczący wpływ na ogólne życie osoby, której dotyczą. Na dłuższą metę lęk może komplikować przyjaźnie, powodować problemy w pracy i w karierze… może zwiększać poczucie izolacji i braku pewności siebie danej osoby.

Przeczytaj również: Jak pokonać uczucie beznadziejności?


Ponadto, z czasem, lęk może zwiększyć szanse danej osoby na rozwój depresji. 50% osób, które mają lęk, doświadcza również depresji. Ponadto radzenie sobie z lękiem przez znaczny okres życia osoby może pozostawić ją w stanie rozważania lub próby samobójczej. Im dłużej lęk pozostaje nieleczony i im bardziej się nasila, tym bardziej prawdopodobne jest, że dana osoba rozważy zakończenie życia jako jedyny sposób na pokonanie lęku. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z lękiem były jak najszybciej poddane leczeniu.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *