jak czyścić butelkę wielokrotnego użytku
Dom

Jak czyścić butelkę wielokrotnego użytku?

Wybór butelki wielokrotnego użytku do codziennego nawadniania pomaga zmniejszyć zużycie plastiku i zanieczyszczenie środowiska. Według Greenpeace każdego roku do mórz i oceanów trafia ilość śmieci odpowiadająca 1200-krotności wagi wieży Eiffla, z czego większość to plastik. Zmiana tej liczby leży w naszych rękach, porzucając niektóre z naszych codziennych nawyków lub modyfikując je, możemy wiele zrobić dla środowiska.

Jednym z najprostszych środków do wdrożenia w naszym codziennym życiu jest zastąpienie plastikowych butelek na wodę szklanymi butelkami wielokrotnego użytku. Tak jak ważne jest, aby pozostać dobrze nawodnionym przez cały dzień, pijąc około dwóch litrów wody, ważne jest również, aby robić to w możliwie najbardziej zrównoważony sposób.

Oprócz tego, że jest to korzystne dla środowiska, korzystanie ze szklanych butelek pomoże Ci zapobiec przenikaniu zapachów i smaków wody, które mogą być bardzo nieprzyjemne, na przykład w plastikowych butelkach na wodę, które nie są certyfikowane jako wolne od bisfenolu A, który może być również niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ działa jako czynnik zaburzający gospodarkę hormonalną.

Przeczytaj również: Zioła zwalczające brzydki zapach z ust

Jak często należy myć szklaną butelkę?

Jeśli masz już swoją szklaną butelkę, powinieneś wiedzieć, jak często ją myć i jak robić to prawidłowo, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Istnieją dwa główne sposoby korzystania ze szklanej butelki, jeden to trzymanie jej w lodówce w celu uzupełnienia szklanek lub innych pojemników, lub używanie tej samej butelki do picia, oczywiście jedna z nich będzie wymagała więcej czyszczenia niż druga, chociaż ogólnie najlepiej jest zachować jak największe środki ostrożności.


Zaleca się, aby pojedyncze butelki na wodę były myte raz dziennie po użyciu, podobnie jak naczynia, sztućce, szklanki i kubki. Jeśli chcesz je zdezynfekować lub poddać dokładniejszemu czyszczeniu, rób to raz w tygodniu, ponieważ chociaż może się wydawać, że nie plami, ponieważ zawiera wodę, bakterie mogą rozmnażać się wewnątrz niego oraz w zakamarkach na dnie lub w korku. Ten pojemnik należy również zdezynfekować, jeśli niedawno przeszedłeś chorobę, zwłaszcza jeśli ma ona charakter zakaźny, taki jak zapalenie żołądka i jelit, lub przeziębienie.

Istnieje kilka sposobów czyszczenia tego typu pojemników, w zależności od używanego produktu lub używanych narzędzi. Oto najlepsze sposoby czyszczenia i dezynfekcji butelek wielokrotnego użytku.

Przeczytaj również: Jak zrobić porządek w kuchni?

Mycie szklanej butelki: detergent.

Jednym z najłatwiejszych sposobów czyszczenia butelki na wodę jest wlanie do środka kilku kropel detergentu i dodanie odrobiny ciepłej wody, a następnie zamknięcie zakrętki i energiczne wstrząśnięcie. Po kilku minutach spłucz dużą ilością wody, aby usunąć wszelkie pozostałości mydła. Pozostaw do wyschnięcia i użyj ponownie.

Mycie szklanej butelki: myjka do czyszczenia butelek.

Poprzedni punkt można również wykonać za pomocą szczotki do czyszczenia, która jest często sprzedawana jako środek do czyszczenia butelek. Najpierw jednak upewnij się, że szyjka butelki jest wystarczająco szeroka, aby zmieścić to narzędzie.


Mycie szklanej butelki: wyparzanie.

Możesz również zdecydować się na staromodny sposób dezynfekcji, gotując butelkę w garnku. Podgrzej wodę z odrobiną mydła, aż zacznie wrzeć, włóż wcześniej umytą butelkę i pozostaw na kilka minut. Następnie pamiętaj, aby pozwolić jej ostygnąć samodzielnie, bez wlewania do niej zimnej wody, ponieważ zmiana temperatury może spowodować jej pęknięcie.


Mycie szklanej butelki: zmywarka.


Ostatnią opcją na dokładne wyczyszczenie butelek wielokrotnego użytku jest włożenie butelki do zmywarki, gdzie zostanie umyta detergentem i w wysokiej temperaturze, co całkowicie ją zdezynfekuje. Pamiętaj, aby odwrócić pojemnik do góry dnem, zdjąć nakrętkę i włożyć ją również do zmywarki, aby czyszczenie zostało wykonane bezpiecznie i dokładnie.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *