jak poprosić o podwyżkę
Finanse

Jak i kiedy poprosić o podwyżkę wynagrodzenia?

Gdy już znajdziesz pracę, z czasem możesz poczuć, że zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. W takim przypadku dobrym pomysłem może być spotkanie z przełożonym, aby poprosić o podwyższenie wynagrodzenia. Nie ma magicznych formuł, aby osiągnąć ten wzrost wynagrodzenia, ponieważ zależy to od wielu czynników.


Pokaż swoją wartość i udokumentuj swoje sukcesy.

Zanim zaczniesz prosić o podwyżkę, ważne jest, abyś jasno określił swoje powody. Dlaczego uważasz, że zasługujesz na podwyżkę? Zrób listę swoich argumentów i przedstaw je w uporządkowany sposób na spotkaniu. Pamiętaj, że powody, dla których firma podniesie Ci pensję, zawsze będą związane z Twoją wydajnością, więc skup się na tym punkcie.


Znajdź odpowiedni moment do rozmowy.

Równie ważne, jak jasne przedstawienie argumentów, jest znalezienie idealnego momentu, aby poprosić o podwyżkę. Najlepiej poprosić o spotkanie twarzą w twarz z kierownikiem, jeśli nie osobiście, to za pomocą połączenia wideo. Pamiętaj, że to przede wszystkim rozmowa między dwojgiem dorosłych ludzi i że musisz być przystępny i empatyczny. Wyjaśniając swoje racje, zawsze utrzymuj kontakt wzrokowy i staraj się mówić pewnie: wahanie lub ton wątpliwości mogą podważyć twoje argumenty, sprawiając, że wydają się mniej przekonujące.


Porozmawiaj o swoich planach na przyszłość.

Oprócz przypomnienia sobie osiągnięć w pracy, opowiedz o wszelkich pomysłach i planach na przyszłość, które mają na celu dalsze doskonalenie i/lub rozwój w swojej pracy. Innymi słowy, ważne jest, aby Twój przełożony wiedział, że po zwiększeniu wynagrodzenia nadal będziesz z takim samym lub nawet większym entuzjazmem podchodził do pracy w firmie.

Przeczytaj również: Co zrobić, aby być bardziej wydajnym w pracy?


Zawsze bądź asertywny.

Ton, w jakim prosisz o podwyżkę, powinien być zawsze asertywny, tzn. szczery i stanowczy, ale bez agresji czy nadmiernego przepraszania. Jeśli poprosisz o podwyżkę w gniewnym tonie, może to brzmieć jak ultimatum i prawdopodobnie sprawisz, że twój przełożony poczuje się nieswojo, generując odwrotny efekt. Mów więc do swojego rozmówcy takim tonem, w jakim chcesz, aby odpowiedział.


Mów o zakresach, a nie o konkretnych kwotach.

Jeśli poprosisz o konkretny wzrost wynagrodzenia (np. 5 lub 10%), może to zabrzmieć bardzo sztywno i odebrać pole manewru w negocjacjach. Prawdopodobnie odniesiesz większy sukces, jeśli poprosisz o rewizję w górę swojego zakresu wynagrodzenia.


Nie porównuj się z innymi kolegami.

Powody, dla których zasługujesz na podwyżkę, powinny być zawsze związane z Twoją wydajnością, a nigdy z tym, co zarabia inny kolega. Komentarz: „Osoba X pracuje mniej, a dostaje większą pensję” postawi Cię w złym świetle, a rozmówca odbierze, że wtrącasz się w sprawę, która nie jest Twoją sprawą. Z drugiej strony, okoliczności takie jak wiek („mam już 50 lat i należy mi się większe wynagrodzenie”) również nie powinny być wykorzystywane jako argument za podwyżką.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *