jak kontrolować zrzucie energii przez urządzenia agd
Dom

Jak kontrolować zużycie energii przez urządzenia AGD?

W czasach, gdy cena energii wzrasta w zastraszającym tępie, wszelkie działania mające na celu jej oszczędzanie są niezbędne. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że urządzenia AGD zużywają 55% całej energii elektrycznej zużywanej w domu, to istotne jest, aby wiedzieć, które urządzenia zużywają jej najwięcej.

Nie chodzi o to, żeby ich nie używać, ale żeby używać ich bardziej efektywnie. Tak jak szukamy niższego zużycia w oświetleniu lub klimatyzacji za pomocą różnych środków oszczędzania energii, tak samo można je zastosować w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego. Pomaga w tym na przykład dostosowanie ich temperatury, umożliwienie odpowiedniej wentylacji, stosowanie pełnych lub ekologicznych programów.

Przeczytaj również: Domowe wydatki. Jak na nich zaoszczędzić?

Zużycie każdego rodzaju urządzenia gospodarstwa domowego

Sprzęt AGD możemy klasyfikować na różne sposoby. Istnieją urządzenia gospodarstwa domowego, których zużycie pochodzi z intensywnego użytkowania. Najbardziej wyrazistym przykładem jest lodówka, która jest włączona 24 godziny na dobę. Jest to najbardziej skrajny przypadek, ale w podobnym sensie istnieją inne urządzenia, które zużywają się przez cały dzień. Na przykład, jeśli zostawiamy telewizor podłączony do prądu, generujemy zużycie fantomowe, które zwiększa zużycie energii.


Inne urządzenia domowe, nawet jeśli są używane tylko sporadycznie, zużywają dużo energii do działania. Tak jest na przykład z żelazkiem, które musi osiągnąć bardzo wysoką temperaturę, aby działać. Innym przykładem jest zmywarka i pralka. W tym przypadku zużycie tych urządzeń wynika głównie z temperatury, jaką musi osiągnąć woda.


Jak kontrolować zużycie sprzętu AGD


Lodówka

Jest to jedno z najbardziej energochłonnych urządzeń domowych. Generuje on prawie jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej przez wszystkie urządzenia domowe. Oprócz wyboru tych o wyższej efektywności energetycznej (etykieta A), ważne, aby wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

a. regularnie rozmrażaj urządzenie;
b. nie pozostawiaj na dłużej otwartych drzwi;
c. nie wkładaj gorących potraw;
d. dostosuj temperaturę do tej, która jest na zewnątrz.

Suszarka

To kolejne z urządzeń domowych, które zużywają najwięcej energii. Przyczyna tak dużego zużycia leży w uzyskaniu odpowiedniej temperatury do suszenia ubrań. Oprócz tego, że staramy się stosować inne metody suszenia, np. suszenie na słońcu, to jeśli używamy suszarki bębnowej, ważne jest, aby robić to przy jak najmniejszej wilgotności ubrań. Do tego niezbędne jest prawidłowe odwirowanie prania.

Żelazko

Powodem, dla którego jest to jedno z najbardziej energochłonnych urządzeń domowych jest to, że aby działać musi osiągnąć bardzo wysoką temperaturę. Aby oszczędzać energię, a także korzystać z wydajnych systemów, takich jak centra prasowania, powinniśmy starać się prasować jak najwięcej ubrań, gdy już zdecydujemy się na to zadanie. Po osiągnięciu optymalnej temperatury zużycie zostanie zmniejszone poprzez zrównoważenie strat temperaturowych, a nie poprzez rozpoczęcie pracy od zera.

Pralka

Pralka to kolejne z najbardziej energochłonnych urządzeń domowych. Większość jego zużycia energii pochodzi z podgrzewania wody. Oznacza to, że bardzo ważnym środkiem oszczędzania energii jest pranie w niskiej temperaturze, na programach ekologicznych lub krótkich. Ważna jest również optymalizacja obciążenia. Jeśli pralka nie ma regulowanego załadunku, który dostosowuje jej zużycie do ilości prania, ważne jest, aby programować pranie przy pełnym załadunku.

Zmywarka do naczyń

Podobnie jak w przypadku pralki, większość jej zużycia energii ma miejsce podczas podgrzewania wody. Oto kilka wskazówek:

a. stosuj programy ekologiczne lub niskotemperaturowe;
b. zmywaj z pełnym ładunkiem;
c. przeprowadzaj właściwą konserwację;
d. upewnij się, że filtry są czyste.

Piekarnik

Choć jego użycie jest sporadyczne, to zużywa dużo energii. Aby poprawić jego efektywność ważne zastosuj te porady:

a. nie należy otwierać go podczas pracy;
b. czyść go za każdym razem, gdy jest używany;
c. wykorzystaj jego ciepło resztkowe — za każdym razem, gdy go używasz, wykorzystaj ostatnie kilka minut z wyłączonym piekarnikiem, aby dokończyć pieczenie.

Małe urządzenia elektryczne

W przypadku mikrofalówki ważne jest, aby dostosować czasy. Przegrzewanie jedzenia to zły nawyk, który generuje odpady. W przypadku odkurzacza, należy go używać rzadziej, ale intensywnie, do sprzątania całego domu. A w przypadku ekspresu do kawy, powinien on służyć tylko do parzenia kawy, a nie do jej podgrzewania. Istnieją bardziej wydajne metody, takie jak sama mikrofalówka.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać pieniądze?

Telewizor

Zużycie jest coraz mniejsze dzięki wydajności telewizorów LED. Dzięki temu, nawet jeśli są dużo używane, ich zużycie jest ograniczone. Podobnie jak w przypadku komputerów, jednym z największych problemów jest pozostawianie ich podłączonych do prądu i włączonych nawet wtedy, gdy nie są używane.

Zastosowanie listew zasilających, które pozwalają na ich całkowite wyłączenie, gdy nas nie ma, pomaga wyeliminować ten wydatek. Trzeba też wziąć pod uwagę inne aspekty, takie jak zmniejszenie jasności obrazu. W rzeczywistości wiele telewizorów zawiera już funkcję ekologiczną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *