pewność siebie w pracy
Lifestyle

Jak poprawić pewność siebie w pracy?

Większość ludzi codziennie mierzy się ze stresującym kontekstem pracy. Kiedy praca jest zbyt przytłaczająca dla osoby o niskiej pewności siebie, odpowiednie radzenie sobie z tymi wysokimi poziomami stresu może wydawać się niemożliwe. Niski poziom lub brak pewności siebie sprawiają, że osobie tej bardzo trudno jest objąć przywództwo lub odpowiedni udział w niektórych zadaniach, lub obowiązkach zawodowych oraz podejmować niezależne decyzje. Może to bardzo utrudnić postęp lub awans w pracy, a nawet doprowadzić do degradacji. Z tych wszystkich powodów budowanie pewności siebie jest niezbędne w miejscu pracy. 

Niepewność w pracy: konsekwencje.

Jedną z głównych przeszkód na drodze do sukcesu ekonomicznego jest niska pewność siebie. Niski poziom pewności siebie powoduje, że wątpimy w swoje umiejętności i osąd, a w konsekwencji uniemożliwia nam podejmowanie minimalnego ryzyka, wyznaczanie ambitnych celów i działanie zgodnie z nimi. W pracy osoby z tym problemem często nieświadomie angażują się w zachowania, które działają na niekorzyść ich sukcesu, oddalając je od możliwości pracy lub awansu.

Niska samoocena jest problematyczna z wielu powodów, ale jednym z głównych problemów jest to, że może być dość widoczna. Ludzie od razu zauważają niską samoocenę i niestety współpracownicy, szefowie czy klienci wyrabiają sobie negatywne opinie o osobach, które przejawiają zachowania związane z niską samooceną, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że niska samoocena jest ściśle związana z niekompetencją i apatią.

Z ogólnego punktu widzenia lepiej jest mieć pewność siebie i wysoką samoocenę. Ale jak to jest w miejscu pracy? Oto niektóre z konsekwencji niskiej samooceny i niskiej pewności siebie.

Niższe zarobki.

Jedno z badań wykazało, że osoby o dobrej pewności siebie i poczuciu własnej wartości miały wyższe pensje niż osoby o niskiej samoocenie. Było to widoczne we wszystkich klasach społecznych.

Przeczytaj również: Jak i kiedy prosić o podwyżkę?

Bierność w pracy.

Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy dobre pomysły na biznes, ale boimy się je realizować. Brak pewności siebie często blokuje realizację tych pomysłów i prowadzi do bierności przedsiębiorczej. Oczywiste jest, że osoby o wysokiej samoocenie mają tendencję do rozpoczynania nowych przedsięwzięć i czerpania radości z obowiązków i odpowiedzialności w pracy. Krótko mówiąc są po prostu bardziej wydajne w pracy.

Mniejsze zdolności do podejmowania ryzyka.

Ludzie z niską samooceną nie chcą ryzykować swoich pieniędzy. Zamiast inwestować część swoich pieniędzy, wolą je odkładać i oszczędzać.

To tylko niektóre z konsekwencji, ale jest ich znacznie więcej. Każdy przypadek będzie miał swoje własne. Niska samoocena może być przeszkodą w wielu aspektach życia, ale w życiu zawodowym ma wysokie koszty.


Niektóre przyczyny niskiej pewności siebie w pracy.

Istnieje wiele powodów, dla których osobie może brakować pewności siebie w pracy.

1. Być może osoba nie ma niezbędnych umiejętności do pracy lub wystarczającego doświadczenia.

2. Osoba jest nowa w firmie lub obawia się o swoją zdolność do osiągnięcia sukcesu.

3. Osoba czuje się zagrożona przez współpracowników, boi się utraty pracy lub jest bardzo wymagająca wobec siebie.

4. Innym powodem może być doświadczenie publicznego upokorzenia.

5. Niektórzy eksperci sugerują, że najczęstszą przyczyną są złe relacje z szefem. 

Przeczytaj również: Jak zdobyć dobrą pracę, kiedy jesteś osobą niepełnosprawną?

Poprawa pewności siebie w pracy: wskazówki.


1. Przygotuj się do pracy, rozwijając umiejętności niezbędne do jej dobrego wykonywania. Aby to zrobić, należy określić kompetencje potrzebne na danym stanowisku oraz odpowiednie umiejętności radzenia sobie z szefem, klientami i współpracownikami. Jeśli jest jakaś umiejętność, której nie posiadasz, ważne jest, abyś zobowiązał się do szkolenia, aż ją zdobędziesz. W ten sposób unikniesz stresu spowodowanego tymi niepewnościami.

2. Zidentyfikuj swoje mocne strony. Zrób listę cech, które posiadasz, a które mogą być bardzo dobre w Twojej pracy. Rozpoznaj obszary, w których jesteś lepszy od innych i zastosuj je w swojej pracy. Znajomość swoich mocnych i słabych stron może pozytywnie wpłynąć na Twoją pracę, pomagając Ci zwiększyć poziom pewności siebie. Mocne strony można wykorzystać w praktyce, aby poprawić swoją pracę, a słabe strony można wyćwiczyć, aby je poprawić.

3. Wyznaczaj rozsądne krótko- i długoterminowe cele lub zadania. Cele krótkoterminowe prowadzą Cię w kierunku celów długoterminowych. Świętowanie każdego z tych małych celów pomoże Ci poprawić pewność siebie w miarę upływu czasu.

4. Zaakceptuj, że będą chwile, kiedy pewność siebie w pracy będzie zagrożona. To się musi zdarzyć i jest normalne. Jeśli spotkałaś się z negatywnym lub złośliwym komentarzem, poświęć dzień lub dwa na dojście do siebie, zanim odpowiesz lub podejmiesz ważne decyzje.

5. Stawianie sobie nowych wyzwań może być bardzo pozytywną rzeczą. Robienie rzeczy, które kiedyś wydawały Ci się niemożliwe, pomoże zwiększyć Twoją pewność siebie. Szukaj projektów, które dają Ci możliwość wykorzystania Twoich mocnych stron. Jeśli coś wydaje się na początku zbyt trudne, podziel to na mniejsze kroki lub cele, co ułatwi Ci osiągnięcie celu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *