Jak radzić sobie z przemocą emocjonalną (psychiczną) w związku?
Małżeństwo jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu i kiedyś nadchodzi czas, kiedy musisz się zatrzymać, by ponownie ocenić sytuację i dokonać potrzebnych zmian. Jednym z obszarów, które powinieneś monitorować jest to, jak ty i twój małżonek radzicie sobie w konfliktowych sytuacjach.
Powstawanie sporów jest czymś pewnym w każdym związku. Jednak istnieją różne, zarówno zdrowe, jak i niezdrowe sposoby radzenia sobie z powstałymi konfliktami, co więcej są pewne rzeczy, których nigdy nie powinnaś tolerować w swoim życiu.
Przemoc werbalna opisana jako wypowiedź o charakterze negatywnym, skierowana do ofiary lub tylko o ofierze może określać obiekt jako bezwartościowy. Z definicji to niekoniecznie oznacza, że jedna osoba krzyczy na drugą, jak widziałaś na filmach, to może mieć charakter znacznie bardziej subtelny. Jeżeli czujesz, że możesz mieć do czynienia z przemocą werbalną, tutaj znajdziesz cztery sposoby radzenia sobie z nią.
Przeczytaj również: Jak przestać się kłócić z partnerem?
Jak radzić sobie z przemocą emocjonalną (psychiczną) w związku?
1. Przyjrzyj się uważnie swojemu małżeństwu
Kiedy kłócisz się ze swoim małżonkiem, czy zdarza ci się płakać na końcu? Czy wymieniacie zniewagę za zniewagę? Czy oboje krzyczycie na siebie, czy tylko twój małżonek podnosi głos podczas kłótni? Upewnij się, że twoje postrzeganie rzeczywistości jest właściwe, skup się na faktach bez emocji. Możesz sobie uświadomić, że tyle samo dajesz, ile bierzesz. W takim przypadku, oboje możecie potrzebować na nowo dopasować własne reakcje do konfliktu.
2. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy
Korzystanie z usług profesjonalnego doradcy może przynieść przejrzystość i rozwiązanie problemów małżeńskich, czego może nie dałoby się osiągnąć w inny sposób. Zaproponuj swojemu małżonkowi wspólne skorzystanie z pomocy specjalisty, kiedy nie jesteście w trakcie kłótni.
Pozwól mu zrozumieć, że nie będzie atakowany w trakcie sesji i uważasz tylko, że korzystanie z pomocy obiektywnego specjalisty pomoże wam obojgu w poradzeniu sobie z ponownie pojawiającymi się problemami w przyszłości. To dużo lepsze rozwiązanie w porównaniu do alternatywy – rozwodu, zwłaszcza jeśli czujesz, że twój małżonek będzie otwarty do tego rodzaju pomocy i jeśli uważasz, że jego problemy z gniewem, mogą być rozwiązane.
3. Nie pozwalaj na werbalną agresję
Jeżeli jesteś w środku kłótni i widzisz, że twój małżonek zaczyna się denerwować, postaraj się rozładować sytuację lub po prostu opuść pomieszczenie, w którym oboje przebywacie. Nie musisz siedzieć przy nim i wysłuchiwać jego krzyków. Wyjdź na chwilę, abyście oboje mogli się uspokoić i odzyskać kontrolę nad emocjami.
Przeczytaj również: 5 rzeczy, których nikt ci nie powie o związku z psychopatą
4. Wiedz, kiedy zrezygnować
Niestety zdarza się, że lepiej zakończyć małżeństwo dla własnego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Tylko ty będziesz wiedzieć, kiedy nadejdzie ten czas, ale jeśli i kiedy ten czas nadejdzie, proszę odejdź z tego związku dla własnego dobra. Nie powinnaś być zmuszona żyć w strachu lub czuć się prześladowana przez małżonka.
Przemoc werbalna stanowi prawdziwy problem i nie powinna być ignorowana. Porozmawiaj o tym ze swoim małżonkiem, zachowując spokój. Miejmy nadzieję, że będzie skłonny sięgnąć po pomoc, i to może być nowy początek waszego małżeństwa. Tak czy inaczej, pozwól by to był początek nowego rozdziału dla ciebie – wolnego od przemocy werbalnej.