Zdrowie

Jak rozciągnąć nadwyrężone mięśnie łydek?

Istotne jest, aby rozgrzewać się przed i po ćwiczeniach, w przeciwnym razie można doznać niewygodnych urazów i trzeba na jakiś czas zaprzestać aktywności fizycznej. W zależności od promienia urazu może on być dłuższy lub krótszy. Aby to zrobić, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy poświęcić 10 minut na rozciągnięcie każdej części ciała od stóp do głów. Po zakończeniu sesji treningowej należy przeprowadzić tę samą procedurę. Nie oznacza to, że mięśnie łydek nie są obciążane, ale w większym stopniu.

Przyczyny nadwyrężenia mięśni łydek.

Trzeba najpierw wiedzieć, dlaczego mięśnie łydek są obciążone, aby móc zaradzić temu problemowi i jakie ćwiczenia są najlepsze, aby uniknąć tego dyskomfortu. Dzieje się tak, gdy organizm nie jest zbytnio przyzwyczajony do uprawiania sportu, dlatego warto mierzyć intensywność wykonywanych ćwiczeń. Następnie należy stopniowo zwiększać tę intensywność, aby nie obciążać mięśni łydek. Ma to tendencję do występowania zwłaszcza wtedy, gdy idziesz pobiegać i stopniowo odczuwasz coraz silniejszy dyskomfort, aż w końcu jesteś zmuszony do całkowitego zatrzymania się.


Brak odpowiedniej rozgrzewki jest jedną z przyczyn tego typu problemów, ponieważ mięśnie nie są w pełni zaaklimatyzowane do intensywności, która jest wykonywana w czasie treningu i z tego powodu kurczą się. Inną przyczyną jest brak siły, co to oznacza? Oznacza to, że przy wielu okazjach ciało jest popychane do granic, których wcześniej nie osiągnęło lub że jest za wcześnie na tak dużą intensywność w ćwiczeniu. Trzeba mieć świadomość swojej kondycji fizycznej, a to może się zdarzyć mimo dobrego nawodnienia i wcześniejszej rozgrzewki.

Przeczytaj rownież: Ćwiczenia, które możesz wykonywać za biurkiem

Zmęczenie to kolejna przyczyna przeciążenia mięśni, w tym przypadku mięśni łydek. Ćwicz więcej, rozgrzewaj się bardziej i bądź konsekwentny w wykonywanej aktywności. Brak soli mineralnych jest również często przyczyną przeciążenia mięśni, ponieważ włókna mięśniowe potrzebują określonych poziomów tych soli mineralnych, aby móc prawidłowo wykonywać swoją pracę. W przypadku braku równowagi może dojść do obciążenia mięśni ze względu na występujące skurcze.


Co robić w przypadku urazu mięśni łydek?

Przeciążenie mięśni łydki to jedna z najczęstszych kontuzji u biegaczy, choć może wystąpić przy wykonywaniu innych czynności z użyciem tej części ciała. Jednak nawet w przypadku wykonywania poniższych ćwiczeń, wskazana jest również wizyta u fizjoterapeuty, gdyż przyspieszy to proces i będzie bardzo korzystne dla zdrowia i szybkiego powrotu do zdrowia.

Moczenie nóg.

Możesz również moczyć nogi w wiadrach bardzo zimnej wody, gdyż już po kilku minutach zauważysz dużą poprawę. Można jednak bawić się mieszanką ciepłych i zimnych kontrastów, aby zminimalizować powstałe szkody. 40-minutowa przejażdżka rowerem po płaskim terenie znacznie pomaga w rozluźnieniu mięśni łydek. Ponadto najlepszym uzupełnieniem w tych przypadkach jest masaż, dzięki któremu mięśnie łydek są stopniowo rozluźniane.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek.

Do wykonania pierwszego ćwiczenia rozciągającego obciążone mięśnie łydek potrzebne jest krzesło lub materiał, na którym można oprzeć nogę. Stajemy przed krzesłem – najlepiej dużym z oparciem – i wyciągamy nogę, pozostawiając ją całkowicie prostą, aby następnie wykonać ćwiczenie. Dzięki tej aktywności będziesz ćwiczyć tę część łydki, w której znajduje się największa piłka. Piętę należy zbliżyć jak najbliżej oparcia krzesła, gdyż to jeszcze bardziej ją rozciągnie.

Innym ćwiczeniem, które również jest bardzo proste i możesz wykorzystać tę pozycję, jest lekkie zgięcie kolana i przytrzymanie go. Można też wykonywać zgięcia kolan, dzięki czemu przeciążenia zostaną uwolnione. W ten sam sposób, stojąc przed ścianą i zginając jedną nogę, a rozciągając drugą, zmniejszymy uraz. To ćwiczenie należy wykonywać obiema nogami przez około 15 sekund z każdą nogą.

Jedno z najprostszych ćwiczeń na rozciągnięcie obciążonych łydek i zlikwidowanie tego nieprzyjemnego uczucia można podsumować i usunąć w krótszym czasie niż sobie wyobrażaliśmy, ponieważ stając na palcach i wytrzymując przez kilka sekund obciążenie łydki będzie stopniowo zanikać. Jeśli usiądziemy na podłodze z jedną nogą zgiętą, a drugą prostą, możemy zdjąć przeciążenie z mięśnia. Podobnie jak w poprzednich ćwiczeniach, ruch ten należy wykonywać obiema nogami.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *