jak spożywanie fast foodów jest powiązane z depresją
Jedzenie

Jak spożywanie fast foodów jest związane z depresją?

Fast food i depresja są ze sobą bardziej powiązane niż wielu ludzi myśli. W rzeczywistości jedzenie jest ściśle związane z nastrojami. Dlatego zawsze powinniśmy stawiać na zdrowy styl życia, w którym zwracamy uwagę na produkty, które regularnie spożywamy. Należy zaznaczyć, że jednym z filarów zdrowej diety jest różnorodność. W tym sensie ważne jest, aby zwiększyć spektrum spożywanych pokarmów, zwłaszcza jeśli chodzi o te, które są częścią królestwa roślin.

Fast food sprzyja stanom zapalnym

U  podłoża wielu procesów depresyjnych leży stan zapalny. Stresowi sprzyja również stan zapalny, który tworzy optymalną pożywkę dla rozwoju patologii psychologicznych. W tym sensie ważne jest, aby zwiększyć spożycie wszystkich tych składników odżywczych, które są w stanie wywołać przeciwny efekt, takich jak nienasycone lipidy i antyoksydanty. Występują one głównie w rybach i warzywach.

Depresja jest związana z mikrobiotą

Oprócz wywoływania stanów zapalnych, fast food może mieć również szkodliwy wpływ na mikrobiotę jelitową. Bliski jest związek między jelitami a mózgiem. Spowodowanie uszkodzenia mikrobioty może zwiększyć liczbę toksycznych związków, które docierają do masy mózgu, warunkując jego funkcje. Zwiększa to ryzyko zachorowania na depresję lub lęki, a także inne patologie związane z zaburzeniami nastroju. Fast food ma taki wpływ ze względu na zawartość dodatków, tłuszczów trans i cukrów prostych. Substancje te mogą zmniejszać bioróżnorodność bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym, utrudniając procesy trawienne.

Przeczytaj również: Ortoreksja – czym jest?

Fast food zmniejsza kondycję fizyczną

Oprócz powyższych, fast food może mieć negatywny wpływ na wyniki sportowe, zwiększając ryzyko kontuzji. Udowodniono, że aktywność fizyczna, obok odpowiedniego odpoczynku, jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie depresji. Aby jednak odpowiednio wykonywać ćwiczenia fizyczne, konieczne jest odpowiednie odżywianie. Konieczne jest wprowadzenie wysokiej jakości składników odżywczych, które są w stanie funkcjonować jako substrat energetyczny. Optymalne jest również włączenie do diety dobrej porcji antyoksydantów, aby uniknąć gromadzenia się wolnych rodników w tkankach. Fast food nie posiada jednak tych cech, dlatego jest uznawany za szkodliwy dla zdrowia i wydajności. Może nawet zwiększyć uczucie zmęczenia. Powinniśmy również zauważyć, że jest całkowicie pozbawiony witaminy D, składnika odżywczego, który został powiązany z utrzymaniem siły mięśni i zmniejszeniem ryzyka pęknięcia fibryli.

Podsumowanie

Jak widać, związek między fast foodami a depresją jest silny. Nie oznacza to, że jedząc ultraprzetworzoną żywność pewnego dnia nabawisz się zaburzeń psychicznych, ale oznacza to, że należy w miarę możliwości unikać jej regularnej obecności w diecie. Wszyscy eksperci są zgodni, że należy przedkładać spożycie świeżej żywności nad ultraprzetworzoną żywność pochodzenia przemysłowego. Zapewnia to dobrą podaż składników odżywczych i substancji o zdolności antyoksydacyjnej, które są związane z lepszym zdrowiem. Warto również spożywać jedzenie, które oczyszcza organizm.


Nie należy również zapominać, że jeśli chodzi o zapobieganie depresji, to niezbędne jest zadbanie o wszystkie nawyki. Konieczne jest zagwarantowanie minimalnej liczby godzin snu na dobę, a także próba nawiązania zdrowych relacji osobistych. Jest wiele czynników, które wpływają na ten rodzaj zaburzeń.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *