Lifestyle

Jak wyrwać się ze spirali rutyny?

Być może kiedykolwiek czułeś, że znalazłeś się w „spirali spadkowej” z powodu wykonywania tych samych rutynowych czynności w kółko przez zbyt długi czas. Ciągle robisz to samo, ale okazuje się, że nic nie osiągasz. Rzeczy, które kiedyś sprawiały ci przyjemność, teraz nie wydają się już tak interesujące i zamiast zmierzać w kierunku swoich celów, czujesz tylko, że zapadasz się coraz głębiej w to samo miejsce.


Utknąłeś w rutynie?

Kiedy czujesz, że utknąłeś, możesz nawet nie zauważyć tego na początku, ponieważ są to uczucia, które budują się z czasem, gdy idziesz o swoich rutynowych czynnościach dzień po dniu. Nie masz poczucia, że robisz dla swojej przyszłości, a raczej, że wydaje Ci się, że „zabijasz czas”. Chwilami możesz mieć wrażenie, że Twoje emocje są nie do zniesienia, ale najważniejsze jest znalezienie przyczyny dyskomfortu. Istnieją pewne znaki, które mogą pomóc ci zidentyfikować, czy naprawdę utknąłeś w swoich rutynowych działaniach. Niektóre z tych znaków to:

a. każdy dzień wydaje się taki sam;

b. masz wrażenie, że Twoje życie to jedynie wegetacja;

c. nie czujesz się zmotywowany tym, co robisz;

d. czujesz się niezadowolony z życia, które prowadzisz;

e. chcesz się zmienić, ale obawiasz się dyskomfortu związanego ze zmianą;

f. wiesz, że zmiana przyniosłaby Ci szczęście, ale nie chcesz opuszczać swojej strefy komfortu.

Te uczucia lub znaki mogą oznaczać poważniejsze rzeczy niż tylko tkwienie w rutynie. Mogą to być objawy uporczywych zaburzeń depresyjnych. Ten łagodny, ale przewlekły stan nastroju charakteryzuje się objawami mniej nasilonymi niż depresja, ale często dłużej trwającymi. Niektórzy ludzie doświadczają tych objawów przez długi czas, nie wiedząc, że to, czego doświadczają, jest formą depresji. Niski nastrój, spadek energii, utrata zainteresowań i utrata przyjemności to częste objawy tego stanu.  Jeśli podejrzewasz, że możesz doświadczać tego zaburzenia, musisz udać się do lekarza, aby wyjaśnić, jak się czujesz.


Dlaczego masz taką rutynę?

Chociaż możesz rozpoznać, że utknąłeś w rutynie, możesz nie wiedzieć, jak możesz się z niej wydostać. Nie wszystkie rutyny są takie same i musisz dowiedzieć się, co powoduje twoje uczucia niezadowolenia, zanim dokonasz zbyt drastycznych zmian w swoim życiu. Być może odczuwasz rutynę w relacjach z romantycznym partnerem, w pracy lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie codziennego życia. Twoje zdrowie, sytuacja rodzinna, przyjaciele, zainteresowania, a nawet dom mogą być źródłem nieszczęścia.


Kiedy już nieco lepiej zrozumiesz, dlaczego czujesz się tak, jak się czujesz, nie krytykuj i nie powstrzymuj się. Nie minimalizuj problemu, aby spróbować uczynić swoje uczucia bardziej trywialnymi. Nawet jeśli rzeczy wydają się w porządku tak jak są, jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego życia, nadszedł czas, aby szukać innych sposobów, aby zmienić obrót spraw. Pierwszym krokiem do poprawy stanu umysłu jest rozpoznanie tego, co czujesz, a następnie rozpoczęcie poszukiwania kroków, które możesz podjąć, aby zmienić sytuację.


Jak przerwać cykl rutyny?

Jakie są niektóre rzeczy, które możesz zrobić, aby przerwać cykl rutyny, który czyni cię nieszczęśliwym i zacząć ponownie iść do przodu? Oto kilka różnych sposobów, które pomogą Ci wyjść z rutyny i poczuć się lepiej.


Dbaj o siebie. 

Zrób ocenę, aby sprawdzić, czy dobrze dbasz o siebie, czy dobrze się odżywiasz i śpisz, czy spędzasz wystarczająco dużo czasu z ludźmi, których kochasz, czy robisz rzeczy, które lubisz robić, czy robisz rzeczy, które sprawiają ci przyjemność?

Zmień swoje przyzwyczajenia. 

Jeśli zawsze robisz to samo, nie uzyskasz różnych rezultatów. Możesz czuć się w ten sposób, ponieważ jesteś znudzony. Szukaj sposobów, aby zmienić rzeczy i dodać różne doświadczenia każdego dnia. Można rozmawiać z nowymi ludźmi, szukać zabawy, uczyć się nowych rzeczy, pokazywać swoją spontaniczność, korzystać z uroków przyrody itp.

Przeczytaj również: Jak pokonać uczucie beznadziejności?

Znajdź swój cel. 

Aby czuć się zmotywowanym musisz mieć cel. Oznacza to robienie małych rzeczy, takich jak posiadanie zaplanowanego filmu w piątek wieczorem. A może chcesz mieć większe plany związane z karierą lub rodziną?

Nie skupiaj się na gratyfikacji.

Kiedy spodziewasz się większych nagród w przyszłości, będziesz w stanie lepiej budować swoją samokontrolę i mieć więcej siły woli, aby zdobyć rzeczy, które naprawdę chcesz mieć. Można snuć plany i przewidywać rzeczy, które chce się zdobyć. Nie pomijaj drobnych codziennych nagród, bo to zawsze wyjdzie Ci na dobre.

Ciesz się naturą!

Cieszenie się naturą może mieć pozytywny wpływ na mózg. Jeśli na przykład wybierzesz się na spacer na łonie natury, to zmniejszy to negatywne myślenie i zmniejszy ryzyko depresji. Ponadto, spacery na łonie natury wiążą się ze zmniejszeniem uczucia smutku i stresu oraz zwiększają dobrostan psychiczny ludzi.


Natura pomaga również poprawić kreatywność, więc jeśli czujesz, że utknąłeś w swoich rutynowych działaniach, lub że wszystko idzie źle – idź na spacer w przyrodzie, ponieważ sama jej obecność pomoże ci być lepszym. Pozwól myślom przejść przez swój umysł, ale nie pozwól, by zbyt mocno na Ciebie wpłynęły. Zrelaksuj się i pomyśl o pięknych rzeczach, które widzisz w przyrodzie. Będziesz ćwiczyć i będziesz mógł wrócić do swojego życia z większą niż kiedykolwiek wewnętrzną siłą.

Przeczytaj również: Czy czujesz, że zawiodłeś?


Zwiększ swoją motywację.

Może jeśli czujesz, że utknąłeś w rutynie, ale nagle wszystko zaczyna się układać w twoim umyśle, te uczucia znikają. Możesz przyjąć bardziej aktywne podejście i uświadomić sobie, że skupienie się na motywacji jest dobrym pomysłem, by stać się lepszym. Możesz aktywnie motywować się, podając małe instancje rzeczy, które chcesz osiągnąć, zastanów się, jak możesz zmienić rzeczy, aby były lepsze, a następnie zrób to.

Nie zapominaj również o znaczeniu nagród. Pozytywne wzmocnienie może być przydatne, gdy chcesz znaleźć motywację. Możesz obiecać sobie jakąś nagrodę za wykonanie zadania, a potem cieszyć się nim. Te nagrody mogą pomóc Ci być bardziej zmotywowanym w tym, co robisz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *