Jedzenie

Najbardziej popularne diety związane z osobistymi przekonaniami

Często, gdy mowa jest o jakiejś diecie, uważa się, że celem jej praktykowania jest utrata wagi. Istnieje jednak wiele rodzajów planów dietetycznych, które nie mają na celu utraty wagi, ale są bezpośrednio związane z przekonaniami moralnymi i etyką lub z problemem zdrowotnym, który próbują złagodzić. W każdym razie niezależnie od celu diety, musi być ona przepisana przez specjalistę, aby uniknąć ryzyka zdrowotnego bezpośrednio z niej wynikającego. 


W obrębie grupy diet związanych z osobistymi przekonaniami znajdują się te plany żywieniowe, które odrzucają zabijanie i krzywdzenie zwierząt, a także chęć spożywania wyłącznie produktów, które nie mają negatywnego wpływu na organizm.


Dieta wegetariańska.

Dieta wegetariańska to taka, która odrzuca spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsa. Chociaż istnieje rodzaj ścisłej diety wegetariańskiej, która nie dopuszcza żadnego rodzaju produktów pochodzących od zwierząt, większość z nich to laktowegetarianie — dopuszczający spożywanie mleka; lub owolaktowegetarianie — spożywają również jaja. W każdym razie dieta ta opiera się przede wszystkim na spożywaniu owoców, orzechów, roślin strączkowych. W zasadzie osoby stosujące dietę wegetariańską nie mają problemu, jeśli chodzi o spożywanie wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla dobrego zdrowia. Aby jednak dieta ta nie była niedoborowa, konieczne jest spożywanie szerokiej gamy produktów, tak aby pokryć wszystkie potrzeby organizmu, zwłaszcza w zakresie wapnia, witaminy B12, cynku i żelaza.

Przeczytaj również: Jedzenie, które oczyszcza organizm

Dieta wegańska.

Dieta ta jest bardzo podobna do ścisłej diety wegetariańskiej, ponieważ nie dopuszcza żadnego rodzaju produktów zwierzęcych ani ich pochodnych — serów, mleka, jaj, miodu. Ten rodzaj diety wymaga większej opieki i nadzoru medycznego w porównaniu z dietą wegetariańską, ponieważ różnorodność produktów, które można spożywać, jest znacznie mniejsza, a zapewnienie, że organizm przyswaja wszystkie niezbędne składniki odżywcze — jest nieco bardziej skomplikowane.


Dieta ekologiczna.

Ten rodzaj diety jest najpopularniejszy w ostatnich latach i opiera się na eliminacji wszelkich produktów przetworzonych, czyli takich, które mogły być manipulowane dodatkami, chemikaliami, hormonami, nawozami itp. Dieta ta opiera się na świeżych produktach, ale odrzuca te, których uprawa mogła stanowić zagrożenie dla środowiska. Fakt, że coraz częściej ludzie stosują tę ekologiczną dietę, wynika z tego, że jest ona uważana za znacznie zdrowszą i korzystniejszą dla organizmu, ponieważ eliminuje toksyczne substancje, które mogą zagrażać zdrowiu.


Dieta makrobiotyczna.

Ten rodzaj diety również od kilku lat jest na topie i opiera się na wyeliminowaniu z diety wszelkich produktów przemysłowych, które mogą zawierać rafinowane cukry czy mąki, a także konserwanty, barwniki czy pestycydy. Bardzo podobna do diety ekologicznej i pochodząca z Japonii, jej celem jest ograniczenie spożycia składników, które w taki czy inny sposób mogą negatywnie wpływać na organizm.


Dieta śródziemnomorska.

Jest to jedna z najstarszych diet i opiera się na diecie ludów zamieszkujących tereny nad Morzem Śródziemnym w takich krajach jak Hiszpania, Grecja i Włochy. Jej głównymi składnikami są ryby, zboża, owoce, białe mięso i warzywa. Uważana jest za jedną z najzdrowszych i najbardziej zrównoważonych diet, ponieważ zawiera produkty wysokiej jakości, takie jak oliwa z oliwek, oraz zapewnia optymalny poziom błonnika i jednonienasyconych tłuszczów. Stosowanie tego typu diety oznacza utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi, a także zminimalizowanie ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. W wyniku ograniczenia spożycia czerwonego mięsa i produktów mlecznych należy jednak monitorować inne aspekty, takie jak poziom żelaza i wapnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *