Lifestyle

Negatywne aspekty coachingu

Coaching to bardzo aktualna dyscyplina, która ma spore grono zwolenników. Jednak coaching ma nie tylko zalety, ale również wady. Wśród negatywnych aspektów warto wskazać, iż, jako że jest to usługa, która kosztuje, nie jest w zasięgu każdego, w dobie kryzysu gospodarczego, w którym wiele rodzin musi ustalić priorytety swoich wydatków. 

Przeczytaj również: Jak znaleźć odpowiedniego terapeutę?


Wady coachingu.

Coaching jest tak wyidealizowany przez niektóre osoby, że są one wprost sfrustrowane tym, że nie oferuje on tak natychmiastowych i spektakularnych efektów. Do pewnego stopnia osoba o dobrej samoświadomości mogłaby osiągnąć bardzo podobne rezultaty autonomicznie, bez konieczności inicjowania procesu coachingowego.

Proces ten może również wytworzyć u niektórych osób zależność. Taka zależność nie jest dobra, ponieważ sprawia, że osoba czuje się niezdolna do samodzielnego radzenia sobie z problemami. Dlatego coach nie powinien niepotrzebnie przedłużać tego procesu. W procesie samopoznania nie wszystko jest przyjemne i łatwe, spojrzenie w głąb siebie oznacza odkrycie na nowo ran, uświadomienie sobie punktów, które nie są tak satysfakcjonujące, wydobycie na światło dzienne lęków, które tkwią w środku. Innymi słowy, w coachingu trzeba być przygotowanym na przejście przez ból, zanim osiągnie się dobre samopoczucie.

Przeczytaj również: Jak pokonać poczucie beznadziejności?

Proces coachingowy jest bardzo stymulujący, ale warto też pamiętać, że nie wszystkie sprawy mogą być załatwione przez coacha. Czy warto rozpocząć proces coachingowy? Tak, pod warunkiem że jesteś gotów rozpocząć proces i zrobisz wszystko, aby zakończył się on sukcesem. W przeciwnym razie coach nie będzie w stanie Ci pomóc.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *