co to jest ortoreksja
Lifestyle

Ortoreksja – czym jest i jak wygląda w rzeczywistości?

Każdy z nas powinien dbać o prawidłową dietę i zwracać większą uwagę na to, co je. Niestety są i tacy, którzy z troską o zdrowe żywienie znacznie przesadzają. Obsesyjne przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zaś samo to zjawisko zaliczane jest do dość szerokiej grupy zaburzeń związanych z odżywieniem się. Taka patologiczna dbałość o przestrzeganie zasad zdrowego odżywania się nosi miano ortoreksji i może w bardzo silny sposób wpływać na ludzkie zdrowie.

Co to jest i w jaki sposób przejawia się ortoreksja?

Osoby dotknięte ortoreksją dzielą produkty spożywcze na dobre i złe. W grupie produktów dobrych znajduje się żywność naturalna, pozbawiona ulepszaczy i barwników, niskokaloryczna. Każdy produkt, który wykracza poza taki schemat traktowany jest już jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Dieta takiej osoby staje się coraz bardziej monotonna, zaś unikanie niektórych produktów powoduje, że pojawiają się poważne niedobory witamin oraz innych składników. Co więcej, życie takiej osoby zostaje podporządkowane zasadom zdrowego odżywania się, zaś układanie diety i wybór zdrowych produktów zabiera coraz więcej czasu. Niestety, często tak starannie układana dieta w rzeczywistości staje się poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Uboga i ograniczona dieta może prowadzić do osłabienia organizmu i problemów ze zdrowiem fizycznym.

Jak zrozumieć osobę chorą na ortoreksję?

Ortoreksja ma również swe skutki związane ze zdrowiem psychicznym oraz z funkcjonowaniem jednostki w społeczeństwie. Nadmierne koncentrowanie się na zdrowym odżywianiu bardzo często prowadzi do izolowania się od innych ludzi, zaś jedzenie w samotności w przypadku tego zaburzenia nie jest niczym niezwykłym. Jednym z bardziej charakterystycznych przejawów tego zaburzenia jest też ścisłe przestrzeganie godzin posiłków oraz patologiczne koncentrowanie się na jakości spożywanego jedzenia. Przybiera to charakter coraz silniejszej obsesji, zaś jedzenie „zdrowych” produktów staje się przymusem. Dzięki przestrzeganiu zasad takiej diety osoba cierpiąca na to zaburzenie nabiera większego poczucia własnej wartości i czuje się pewniej. Takie odżywanie się jest dla nich źródłem satysfakcji i powodem do dumy, czują się też lepszymi ludźmi niż ci, którzy jedzą „złe” produkty. Jeśli tylko w diecie osoby z takim zaburzeniem pojawi się produkt „niewłaściwy” pojawiają się problemy. To najczęściej gorszy nastrój oraz poczucie winy, wywołane drobnym odstępstwem od narzuconego sobie sposoby odżywiania się.

Przeczytaj również: Jak czyścić butelkę wielokrotnego użytku?

Kto najczęściej boryka się z problemem ortoreksji?

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnich latach badań, najczęściej takie problemy mają kobiety, choć i panowie lubią popadać w taką dietetyczną skrajność. W grupie osób cierpiących na ten problem sporą grupę stanowią ci, którzy interesują się zarówno dietetyką, jak i zdrowym stylem życia. To oni najczęściej wychodzą z założenia, że odpowiednia dieta uchroni ich przed chorobami, starością, a dodatkowo pozwoli cieszyć się atrakcyjnym wyglądem. Niestety rezultaty mają najczęściej zupełnie inny charakter.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *