prawidłowe siedzenie w biurze
Zdrowie

Prawidłowe siedzenie w biurze jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.

Niezależnie od tego, czy jesteś samozatrudnionym przedsiębiorcą pracującym z biurka w domu, czy masz pracowników, ważne jest, aby wszyscy mogli prawidłowo siedzieć w biurze. Ma to istotne implikacje dla samopoczucia, ale także dla zdrowia. 


Jakie problemy zdrowotne mogą wynikać z niewłaściwego siedzenia w biurze?

Najczęściej spotykany dzień pracy to osiem godzin dziennie. Dla wielu pracowników biurowych zdecydowana większość dnia pracy to siedzenie przed komputerem lub przynajmniej przy biurku. Zła postawa przez wiele godzin, każdego dnia i przez wiele lat, może prowadzić do wielu dolegliwości.

Lista możliwych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego jest długa i obejmuje bóle dolnego odcinka kręgosłupa, rwę kulszową, zespół cieśni nadgarstka, bóle odcinka szyjnego, lordozę, chondromalację, skoliozę i wiele innych. Należy zaznaczyć, że wiele z tych dolegliwości może stać się problemami chronicznymi.

Dobre siedzenie oznacza nie tylko dobre zdrowie, ale i dobre samopoczucie.

Oprócz ogromnych długoterminowych korzyści zdrowotnych wynikających z prawidłowego siedzenia na stanowisku pracy, istnieje jeszcze jedna, znacznie bardziej bezpośrednia korzyść. Jeśli będziesz miał odpowiednie krzesło, będzie Ci wygodnie przez cały dzień. Biorąc pod uwagę liczbę godzin, które spędzamy w biurze, oczywiste jest, że istnieje silna korelacja pomiędzy przebywaniem w wygodnej pozycji a naszym codziennym samopoczuciem i byciem bardziej wydajnym w pracy.

Dla pracodawcy zadbanie o to, by pracownicy mogli zachować wygodę i ergonomiczną postawę, ma nie tylko zalety w postaci zmniejszenia absencji w przyszłości. Oznacza to również, że pracownicy będą czuli się bardziej swobodnie, co tworzy lepsze środowisko pracy i pomaga osiągnąć wyższą wydajność.

Wybór odpowiedniego krzesła biurowego i prawidłowe siedzenie.

Aby zadbać o ergonomię i zapewnić prawidłowe siedzenie w biurze, warto zastosować się do tych czterech zaleceń, aby wybrać dobre krzesło i zapobiec zagrożeniom zawodowym.

1. Istotne jest, aby krzesło miało kółka. Dzięki temu można szybko dostosować swoją pozycję względem biurka i komputera.

2. Krzesło powinno mieć także dobre oparcie i podparcie lędźwi.

3. Możliwość regulacji wysokości jest również bardzo ważna. Różni ludzie mają różny wzrost, a biurka również mogą mieć różną wysokość. Musisz umieć ustawić krzesło tak, abyś mógł oprzeć stopy na podłodze pod kątem około 90 stopni w stosunku do nóg.

4. Kolejnym elementem, którego nie należy pomijać są podłokietniki. Umieszczając krzesło na odpowiedniej wysokości, umożliwiają naturalny i wygodny dostęp do klawiatury oraz zapobiegają schorzeniom nadgarstków i ramion.

Nie należy siedzieć zbyt długo. 

Bardzo zalecane jest wstawanie co najmniej raz na godzinę, aby nie pozostawać w tej samej pozycji i wspierać dobre krążenie. Nawet jeśli koncentrujesz się na ważnej pracy, spróbuj pomyśleć o robieniu tych krótkich przerw. Istnieją również specjalne ćwiczenia, które możesz wykonywać za biurkiem. Mają również tendencję do bycia dobrym dla kreatywności i produktywności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *