Lifestyle

Sposoby wykrywania szantażu emocjonalnego i manipulacji

Szantaż emocjonalny to potężna forma manipulacji. Aby doszło do szantażu emocjonalnego, szantażysta musi postawić ofierze jakieś żądanie, po którym następuje groźba, jeśli żądanie nie zostanie spełnione. Zrozumienie oznak szantażu emocjonalnego i tego, co zrobić w przypadku wystąpienia takich okoliczności, pomoże zapewnić, że Ty lub ktoś, kogo znasz, nie padnie ofiarą osoby nadużywającej lub manipulującej.

4 podstawowe sposoby szantażu emocjonalnego.

Groźby wobec kogoś lub czegoś bliskiego ofierze.


Szantaż emocjonalny zawsze wiąże się z groźbą, ale co dokładnie jest zagrożone, nie zawsze jest takie samo. Na przykład: oznaką szantażu emocjonalnego jest sytuacja, w której szantażysta grozi uszkodzeniem czegoś, co ofiara uważa za bardzo wartościowe, niezależnie od tego, czy jest to przedmiot fizyczny, czy coś bardziej abstrakcyjnego, jak np. bliski związek lub Twoja reputacja w pracy lub szkole. Ofiara czuje się zobowiązana do spełnienia żądań szantażysty, aby nie martwić się, że coś zostanie zniszczone lub zmienione. 

Przeczytaj rownież: Jak pokonać uczucie beznadziejności?

Groźby pod adresem samej ofiary.


Chociaż jest to mniej powszechne, to nadal jest to kolejny znak, że występuje szantaż emocjonalny. Szantażysta może kierować wobec ofiary groźby, grożąc przemocą fizyczną, gdy jego żądania nie zostaną spełnione. Aby szantażysta odniósł sukces, musi wiedzieć, czego obawia się ofiara. Lęk ten jest często głęboko zakorzeniony jako strach przed porzuceniem, samotnością, upokorzeniem i porażką. Ponieważ celem jest po prostu grożenie, dopóki nie uzyskają swojego zdania, przemoc może nie mieć miejsca. Jednak sama groźba użycia przemocy wobec ofiary jest środkiem do manipulowania i kontrolowania jej, aby poddała się żądaniom osoby kontrolującej.

Szantażowanie skrzywdzeniem siebie samego.

Szantażyści emocjonalni, którzy są bliscy ofierze w sposób intymny, na przykład małżonek lub rodzic, mogą zastosować inną taktykę i grozić krzywdą sobie. Może się wydawać, że nie masz wyboru, ale musisz zrobić dokładnie to, co mówi ta osoba, aby uniknąć tragedii, ale są kroki, które możesz podjąć, aby chronić siebie i potencjalnie uratować życie drugiej osoby. Dlatego groźba samookaleczenia jest sposobem na zdobycie kontroli nad sytuacją i zmuszenie ofiary do spełnienia swoich żądań przy założeniu, że ofiara nie chce, aby szantażyście stała się krzywda. Może to być po prostu groźba zrobienia sobie krzywdy lub nawet groźba samobójstwa. 

Przeczytaj również: Jak doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne?

Wykorzystanie poczucia winy.

Często szantażysta emocjonalny będzie używał gróźb w połączeniu z poczuciem winy, aby zmusić swoją ofiarę do poddania się jego żądaniom. Mogą też wykorzystać inne osoby do zmowy przeciwko ofierze. Ten rodzaj szantażu emocjonalnego znany jest jako „projekcja winy”. Groźba ma na celu wzbudzenie w ofierze poczucia winy za spowodowanie jakiegoś negatywnego dla szantażysty wyniku. Często wina jest dorozumiana, a żądanie nie jest jawne. Na przykład szantażysta emocjonalny może uzasadnić kradzież pieniędzy ofiary, mówiąc: „Bo nie obchodzi cię, czego potrzebuję. Mogą nawet powiedzieć takie rzeczy jak: „Rozmawiałem z taką a taką osobą i ona zgadza się, że jesteś niesprawiedliwy”. Nie ma znaczenia, czy rozmawiali z kimś, kto się z nimi zgadzał, liczy się tylko to, że potrafią wykorzystać poczucie winy do manipulowania ofiarą.

Jak radzić sobie z szantażem emocjonalnym?


Wiedza o tym, jak działa szantaż emocjonalny, jest pierwszym krokiem do zrozumienia, jak sobie z nim radzić, gdy Ty lub ktoś, kogo znasz, zostanie złapany w tego typu sytuacji. Jest kilka głównych rzeczy, o których należy pamiętać, gdy mamy do czynienia z kimś, kto poddaje się szantażowi emocjonalnemu jako narzędziu manipulacji. 

 Nie poddawaj się tego typu żądaniom.


Nawet jeśli sytuacja jest bardzo skomplikowana, uleganie żądaniom lub nagradzanie szantażysty tylko go zachęci i pogorszy sytuację. Bądź stanowczy i odmawiaj poddania się temu, czego chce szantażysta. Szczególnie odmawiaj, jeśli rodzajem zagrożenia jest przemoc wobec Ciebie lub innych osób i staraj się uciec z sytuacji, jeśli tak się stanie. 

 Uświadom sobie, że ludzie nie szantażują tych, których kochają. 


Może to pomóc Tobie lub ofierze oddzielić się od sytuacji i ułatwić odmowę poddania się groźbie, lub żądaniu. Uznanie, że nikt, komu naprawdę zależy na tobie, nie stawiałby żadnych żądań, jednocześnie grożąc, że zrobi krzywdę tobie, sobie lub innym, ułatwi dostrzeżenie sytuacji za to, czym naprawdę jest.

Zachowaj wolność.


 Często nie będziesz w stanie kontrolować szantażysty, ale możesz kontrolować siebie. Usunięcie się z sytuacji sprawi, że szantażysta nie będzie miał kogo kontrolować, a Ty będziesz mógł poradzić sobie z sytuacją, gdy nie będziesz robił tego pod presją. 

 Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, padł ofiarą szantażysty emocjonalnego, najważniejsze jest rozpoznanie znaków, aby ofiara mogła bezpiecznie usunąć się z sytuacji. Groźby użycia przemocy wobec ofiary lub innych osób nie powinny być traktowane lekko. 

 Wszyscy mamy wybory i możesz wybrać pomoc dla siebie. Zatrzymaj błędne koło pozwalania sobie na emocjonalny szantaż ze strony innych, kwestionując to, co inni mówią do ciebie, zanim po prostu przyjmiesz to jako fakt, którego nie możesz zmienić. 

 Wiedza o tym, jak reagować i jak bezpiecznie rozwiązać sytuację, jest najważniejsza, gdy mamy do czynienia z kimś, kto używa szantażu emocjonalnego do manipulowania innymi.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *