Jedzenie

Zdrowotne zalety pistacji

Pistacje to orzechy o bogatym smaku, a jednocześnie posiadające bardzo pozytywne dla naszego zdrowia wartości odżywcze. Pochodzą z Azji Zachodniej, ale od tysięcy lat są spożywane w całym basenie Morza Śródziemnego. Idealnie nadają się na przekąskę, a jednocześnie pozwalają korzystać z ich właściwości.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania pistacji.

Wśród korzyści płynących ze spożywania pistacji można wymienić to, że są one jednym z orzechów najbogatszych w białko. Zawierają sporą ilość błonnika (dzięki czemu wspomagają tranzyt jelitowy), selenu, potasu, żelaza, kwasu foliowego i dobrych dla naszego organizmu tłuszczów. Dostarczają witaminę E oraz grupę B. Zawierają aminokwas taki jak arginina, który pomaga zwiększyć obronność i poprawić krążenie krwi. Ponadto zawierają właściwości antyoksydacyjne i regeneracyjne pochodzące z zawartości witaminy E oraz fitosteroli i karteanów. Należy zauważyć, że ich spożywanie zapewnia większą teksturę i elastyczność skóry, a także wzmacnia kości. Odgrywają ważną rolę w zdrowiu naszego serca, co przekłada się na korzyści. Dzieje się tak, ponieważ zawierają dużą ilość dobrych tłuszczów, takich jak tłuszcze jednonienasycone, kwas oleinowy i trójglicerydy. Pistacje pomagają również w zapobieganiu cukrzycy typu 2, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, piersi i prostaty oraz są korzystne dla układu nerwowego. Ze względu na wysoką zawartość witaminy B1, orzechy te pomagają w walce ze stresem i depresją. Jest to suma korzyści. Mają również pozytywny wpływ na wzrok i pomagają zapobiegać chorobie Parkinsona. Kupując pistacje w supermarkecie, najlepiej kupować te, które przychodzą w łupinie, ponieważ gwarantuje to, że nie zawierają one żadnych konserwantów.

Ile pistacji mogę jeść bez przybierania na wadze?

Umiarkowane spożywanie orzechów nie musi powodować przybierania na wadze. Jednak w konkretnym przypadku pistacji sprawdźmy, jaka jest zalecana ilość, którą można spożywać bez przybierania na wadze. Musimy pamiętać, że pistacje mają dużą siłę sycącą, więc ich spożycie może nam pomóc w dietach odchudzających, a ponieważ do ich zjedzenia konieczne jest otwarcie skorupki, to czas, jaki poświęcamy na ich zjedzenie sprawia, że jemy wolniej i zmniejszamy ilość zjadanych pistacji. Każdy orzech pistacjowy można uznać za pełnowartościowe białko, ponieważ posiada 9 niezbędnych aminokwasów. Jest to jeden z orzechów o najmniejszej ilości kalorii w każdej porcji, a konkretnie 50 pistacji ma około 130 kcal. Odpowiada to porcji od 28 do 30 gramów dziennie i jest to zalecana porcja, aby jeść bez przybierania na wadze. Podsumowując, pistacje to jedne z najzdrowszych orzechów i mogą być włączone do naszej diety bez ryzyka przybrania na wadze.

Przeczytaj również: Dziwny sposób na odchudzanie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *