Finanse

Podchwytliwe pytania, jakie mogą ci być zadane podczas rozmowy o pracę

Cele podchwytliwych pytań

Istnieją pytania na rozmowach kwalifikacyjnych, które zawierają ukrytą lub dodaną intencjonalność ze strony prowadzącego rozmowę, poza tym, o co nas pyta: są to tak zwane „pytania podchwytliwe”, a ich celem jest ocena, za pomocą naszych odpowiedzi, czy jesteśmy spójni, rozsądni lub dopasowani do celu firmy.


Jak odpowiedzieć na podchwytliwe pytanie w rozmowie o pracę?

Odpowiadanie na nie jest łatwiejsze, jeśli wcześniej się przygotujemy. Nie chodzi o to, by zrezygnować z naszej naturalności czy brzmieć jak automat z wyuczonym scenariuszem, ale raczej o to, by zastanowić się, jak zareagowalibyśmy na pewne pytania, w których moglibyśmy narysować pustkę lub udzielić błędnej odpowiedzi, gdybyśmy pozostawili wszystko improwizacji.


8 przykładów podchwytliwych pytań na rozmowie o pracę.

Co wiesz o tej firmie?

Poza prezentowania tego, co robi firma, osoba prowadząca rozmowę chce się dowiedzieć, czy jesteś osobą, która jest zgodna z jej tożsamością i wartościami. Bardzo zalecane jest wejście na stronę internetową i zapoznanie się z całą treścią, aby mieć ogólne pojęcie o tym, czym się zajmują, jakie są obszary ich działalności, a także najbardziej charakterystyczne wartości.


Celem jest wywołanie bardziej emocjonalnej reakcji. Na przykład: „jest to benchmark w branży z misją, która wykracza poza biznes i z którą czuję się bardzo utożsamiany” lub „podoba mi się podejście firmy do kontaktów z klientami” itp. W ten sposób rekruter nie tylko sprawdza, czy zapoznałeś się z informacjami o firmie, ale także może potwierdzić Twój poziom zainteresowania i zaangażowania.


Dlaczego chcesz tu pracować?

To pytanie ma nie tylko ocenić Twoje zaangażowanie w pracę w firmie, ale także to, co mógłbyś do niej wnieść. Ponownie, ważne jest, aby pokazać entuzjazm dla możliwości, ale uważaj, nie chodzi tylko o „chwalenie” organizacji, ale także o to, aby jasno określić, że twój profil może pomóc jej w wypełnianiu misji. Innymi słowy, chcesz pracować w firmie, ponieważ kochasz projekt, ale także dlatego, że masz wiele do wniesienia w jego sukces.

Przeczytaj również: Co zrobić, aby być bardziej wydajnym w pracy?

Jakie są twoje mocne strony?

Wiążąc się z poprzednim pytaniem, jest to Twoja okazja do „sprzedania się”, wyjaśnienia, jakie są Twoje kompetencje i dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Ważne jest, abyś każdą mocną stronę lub kompetencję opatrzył realnymi przykładami ze swojej kariery. Ważne jest, aby być szczerym, wyważonym, a przede wszystkim wskazać mocne strony, które mogą dobrze pasować do stanowiska, o które się ubiegamy.

Na przykład, jeśli rozmowa dotyczy stanowiska w branży hotelarskiej, możesz spróbować podkreślić takie cechy jak „szybkość”, „radzenie sobie ze stresem” lub „orientacja na obsługę klienta”. Pamiętaj, że nie musisz „wstydzić się” swoich mocnych stron lub tego, w czym się wyróżniasz. Można wychwalać swoje zalety w sposób wyważony, mówiąc kolokwialnie, bez „wchodzenia na zbyt mocne obroty”.

Jakie są twoje słabe strony?

W tym momencie osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną nie chce skupić się na Twoich „wadach”, ale odkryć Twoją zdolność do ich przezwyciężenia i przekształcenia w mocne strony. Nie chodzi o to, abyś otworzył się i podzielił wszystkimi swoimi słabościami z prowadzącym rozmowę: chodzi o to, abyś zidentyfikował słabości, które nie będą zbytnio przeszkadzać w wykonywaniu pracy. Na przykład, jeśli ubiegasz się o stanowisko księgowego, słabością, która a priori nie będzie zbytnio przeszkadzać, będzie „trudność w publicznym przemawianiu” lub „mówienie NIE na prośby kolegów”. Przede wszystkim ważne jest, abyś podkreślił, że są to słabości, które jesteś gotów trenować, aby je pokonać, ponieważ pokaże to, że jesteś osobą rezolutną, która chce się dalej uczyć każdego dnia.

Jak myślisz, w swojej starej firmie, jak postrzegali cię koledzy?

Rozmówca nie jest tak naprawdę zainteresowany opinią twoich kolegów, to co chce ocenić to jak pasowałbyś do ich zespołu: czy jesteś osobą, która dobrze dogaduje się z innymi, czy czujesz się komfortowo pracując w zespole, czy jesteś otwarty na różnorodność itp. W tym celu warto zapytać swoich byłych współpracowników, jakie pozytywne cechy podkreśliliby w stosunku do Ciebie, co może wyglądać tak, że postrzegali Cię jako „pracowitego, otwartego na współpracę z innymi, empatycznego, elastycznego” itp.


Jak byś się czuł, gdyby Twój kierownik był młodszy od Ciebie?

To pytanie ma na celu zmierzenie Twojej otwartości na różnorodność, Twojej elastyczności w pracy w zespole z ludźmi, którzy niekoniecznie są z Twojego pokolenia, co jest bardzo powszechne w środowisku, w którym ludzie powyżej 50 roku życia współistnieją z młodymi nowicjuszami na rynku. W tym względzie bardzo ważne jest, aby być bezwzględnym: wiek nie determinuje profesjonalizmu, więc nie jest dla ciebie ważne, ile lat ma twój menedżer, ale jego kompetencje, umiejętności i zdolności do pełnienia tej roli. W ten sposób dasz do zrozumienia, że jesteś osobą tolerancyjną.


Od jakiego czasu nie masz pracy i dlaczego? 

To pytanie ma na celu zmierzenie Twojego poziomu dynamizmu. Na Twoim CV może widnieć znaczny odstęp czasu pomiędzy jedną pracą a następną. W tym miejscu ankieter może zapytać o przyczynę takiego stanu rzeczy i należy to uzasadnić wskazując, że nie byłeś w tym czasie zupełnie bezczynny, bo musiałeś robić wiele innych rzeczy. Zatrzymaj się i zastanów: nawet jeśli nie pracowałeś, skorzystałeś z możliwości kontynuowania edukacji, dogłębnej nauki języków, wolontariatu, kształcenia umiejętności pedagogicznych, opiekuńczych i społecznych poprzez opiekę nad krewnym?


Ile chcesz zarabiać?

Oprócz dowiedzenia się, czy stanowisko spełnia Twoje oczekiwania finansowe, osoba przeprowadzająca rozmowę chce wiedzieć, czy znasz swój rynek, czy jesteś pewny siebie, czy jesteś osobą elastyczną. Dlatego koniecznie trzeba odrobić pracę domową, wiedzieć, jakie wynagrodzenia są oferowane w danym sektorze i dla osób z Twoim poziomem doświadczenia.  Dodatkowo warto nie podawać konkretnej liczby, ale poruszać się w przedziale wynagrodzenia, dzięki czemu pokażesz elastyczność i umiejętność dostosowania się do sytuacji. Możesz również podkreślić, że wynagrodzenie nie jest Twoją jedyną motywacją, że masz inne motywacje, ale nie bój się odzwierciedlić realistycznego zakresu wynagrodzenia, które pokazuje, że jesteś świadomy wartości, jaką możesz wnieść.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *