co robić aby być bardziej wydajnym w pracy
Lifestyle

Co zrobić, aby być bardziej wydajnym w pracy? Praktyczne wskazówki

Wiele razy, podczas naszego dnia pracy, patrzymy na zegarek i zdajemy sobie sprawę, że jest już południe, a ty nie wykonałeś nawet jednej czwartej pracy. Czy ta sytuacja brzmi dla ciebie znajomo? Spotkania, odpowiadanie na e-maile czy próby zorganizowania codziennych zadań mogą zabrać nam mnóstwo czasu z naszej rutyny i w efekcie uniemożliwić wykonywanie obowiązków w spokojny i optymalny sposób. 

7 wskazówek, jak być bardziej wydajnym w pracy.

Istnieje wiele czynności, które wykonujemy w naszym codziennym życiu, które naprawdę pochłaniają dużo naszego czasu. Ważne jest, abyśmy nauczyli się lepiej organizować siebie, abyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać nasz dzień pracy i poprawić nasze wyniki.

Przeczytaj rownież: Ćwiczenia, które możesz wykonywać za biurkiem


Czyste i uporządkowane miejsce pracy.

Ważne jest, abyś miał pewien porządek w swoim miejscu pracy. Siedząc i wizualizując to, co masz do zrobienia, wiedząc, gdzie wszystko jest i będąc w stanie szybko zlokalizować każdy dokument, pomoże Ci utrzymać wszystko bardziej zorganizowane i nie tracić czasu. Porządek jest niezbędny, aby mieć swoją pracę pod większą kontrolą.

Zrób harmonogram.

Kolejnym ciekawym punktem, który pomoże Ci być bardziej wydajnym w pracy jest posiadanie konkretnego programu lub harmonogramu, w którym wiesz, jak nadać priorytet zadaniom, które musisz wykonać. Ustal sobie harmonogram dnia pracy, abyś wiedział, od czego zacząć, gdy dotrzesz do pracy. Upewnij się, że program ten jasno określa priorytety, którymi musisz się zająć i oczywiście może być modyfikowany lub dostosowywany do nowych okoliczności.

Wyeliminuj czynniki rozpraszające.

Aby być bardziej wydajnym w pracy, konieczne jest odłożenie na bok życia osobistego. Na przykład, zostaw telefon komórkowy w torbie i nie trzymaj go na biurku, aby uniknąć sprawdzania go co chwilę. Nie sprawdzaj też poczty elektronicznej w ciągu dnia, poczekaj z tym do końca, dzięki temu nie będziesz tracić czasu na prywatne sprawy.

Rób przerwy.

Choć może się to wydawać sprzeczne, prawda jest taka, że jeśli chcesz nauczyć się być bardziej wydajnym w pracy, ważne jest, abyś od czasu do czasu zrobił sobie przerwę. Pomoże Ci to oczyścić umysł i być bardziej energicznym po powrocie do miejsca pracy. Idź na spacer, wypij kawę lub wodę.

Naucz się delegować obowiązki.

Często mamy wrażenie, że nie udaje nam się wszystkiego zrobić i dlatego nie jesteśmy wydajni. A, czasami może się tak dziać tylko dlatego, że mamy bardzo duże obciążenie obowiązkami i odpowiedzialnością, które możemy delegować innym osobom. Podjęcie tego kroku jest kluczem do tego, by poczuć się bardziej wyzwolonym i zająć się tym, co naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Uważaj na bezproduktywne spotkania.

W firmach istnieje zły nawyk organizowania co jakiś czas spotkań w celu omówienia i przedyskutowania każdego aspektu, nieważne jak małego. Jest to jeden z czynników, który spowalnia pracę i sprawia, że zespół schodzi na dalszy plan. Idealnie byłoby, gdyby spotkania odbywały się tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne, z ustalonym harmonogramem, aby nie dać się zepchnąć na boczny tor. Jeśli pojawią się inne ważne kwestie, zapisz je i zajmij się nimi na innym spotkaniu.

Znaczenie terminów.

Aby być bardziej wydajnym w pracy, warto ustalić te daty, aby mieć jasność, które zadanie wymaga więcej twojej natychmiastowej uwagi. Jest to dobry sposób na zorganizowanie swojej pracy i bycie bardziej zrelaksowanym.


Nawyki, dzięki którym będziesz bardziej efektywny i produktywny.

Ale jeśli chcesz się dowiedzieć, co zrobić, aby być bardziej wydajnym w pracy, ważne jest, aby oprócz wprowadzenia zmian, należy dokonać również serii zmian w swoich nawykach behawioralnych. Sposób, w jaki żyjemy, może w znacznym stopniu wpłynąć na naszą wydajność w pracy.

Sen 8 godzin dziennie.

Ważne jest, aby być wypoczętym i energicznym, aby móc prawidłowo wykonywać swoje zadania zawodowe. Brak snu może mieć bardzo negatywny wpływ na Twoją wydajność, a także spowolni Cię i utrudni Ci wykonywanie pracy.

Miej zorganizowane życie.

Istotne jest również, aby zmienić nasz biorytm tak mało, jak to możliwe, aby nasze zdrowie i nasz umysł były w doskonałym stanie. Jedzenie i spanie w tym samym czasie pomoże twojemu organizmowi lepiej funkcjonować i działać w najlepszym wydaniu. Dezorganizacja harmonogramów powoduje, że cała twoja istota jest, również, w ramach tego braku dezorganizacji.

Aktywność fizyczna.

Regularne ćwiczenia fizyczne pomogą Ci uwolnić endorfiny, dadzą Ci lepszy nocny odpoczynek, a także pomogą Ci mieć lepszy nastrój w pracy. Wszystko to pomoże ci być bardziej efektywnym i sprawi, że twój czas pracy będzie bardziej produktywny.

Nagradzaj swój wysiłek i swoją pracę.

Zaleca się również, aby być zmotywowanym w pracy i mieć dobry poziom samooceny, powinieneś wiedzieć, jak cenić swoje osiągnięcia. Aby to zrobić, nie ma nic lepszego niż nagradzanie swojego wysiłku za pomocą „nagród”, które możesz sobie dać, aby docenić swoją pracę.