Jedzenie

5 pokarmów zawierających flawonoidy

Flawonoidy to substancje zawarte w niektórych pokarmach roślinnych, które mają zdolność do neutralizowania wytwarzania wolnych rodników. Chronią one przed rozwojem różnych patologii, a ich spożywanie jest bardzo polecane przez ekspertów. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie warzywa zawierają podobne stężenie tych związków. Istnieją pokarmy, w których ich obecność jest bardzo obfita, dlatego uważa się, że mają one pozytywny wpływ na organizm.


Czerwone jagody

Czerwone jagody charakteryzują się fitoskładnikami znanymi jako antocyjany. Flawonoidy te są w stanie zwalczać powstawanie wolnych rodników, poprawiając stan zdrowia. Związki te są w stanie poprawić funkcje poznawcze, zapobiegając tym samym rozwojowi patologii neurodegeneracyjnych. Borówki są jednym z najlepszych przedstawicieli tej grupy żywności. Wyróżniają się także maliny.

Brokuły

Zarówno brokuły, jak i ogólnie warzywa krzyżowe są uważane za bardzo zdrową żywność. Mają duże stężenie błonnika, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Brokuły zawierają również flawonoidy znane jako izocyjaniany, które są w stanie chronić przed niektórymi chorobami. Niektórym rodzajom raka można by zapobiec jedząc brokuły. 

Kakao

Kakao to kolejny pokarm roślinny zawierający flawonoidy. Jest to produkt, który wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi, co jest korzystne dla układu krążenia. Należy jednak zaznaczyć, że czekolada zazwyczaj ma w sobie niewiele kakao. Aby uzyskać korzyści z jedzenia, należy stosować produkty z dużą zawartością procentową kakao. Dlatego też nie zaleca się spożywania czekolad, które zawierają mniej niż 75% kakao.

Zielona herbata

Napary z reguły zawierają flawonoidy i inne fitoskładniki o właściwościach antyoksydacyjnych. W szczególności zielona herbata jest w stanie chronić przed rakiem prostaty oraz przed rozwojem patologii związanych z sercem. Ma też pewne właściwości oczyszczające organizm i moczopędne. Z tego powodu jego spożywanie może być zalecane w celu zapobiegania zatrzymywaniu płynów, co jest częstym problemem zwłaszcza u kobiet.

Owoce cytrusowe

Zarówno pomarańcze jak i cytryny zawierają flawonoidy. Wyróżniają się również zawartością witaminy C. Ten pierwiastek jest kluczowy dla wzmocnienia układu odpornościowego. Pomaga zapobiegać rozwojowi chorób zakaźnych i kontrolować ich objawy. Wysokie spożycie witaminy C może skrócić czas trwania przeziębienia i grypy. Z tego powodu w niektórych przypadkach suplementacja może być nawet zalecana.

Znaczenie dbania o swoją dietę

Ważne jest nie tylko spożywanie pokarmów zawierających flawonoidy, ale także wprowadzenie ich w ramach zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Wzór diety powinien przedkładać świeże produkty nad ultra przetworzone produkty przemysłowe. Istotne jest również unikanie substancji toksycznych, takich jak alkohol i tytoń. Pamiętaj, że aby zapewnić optymalną neutralizację wolnych rodników, nie wystarczy tylko dobrze się odżywiać. Trzeba też regularnie ćwiczyć i dostawać co najmniej 7 godzin snu każdej nocy.

Spożywaj flawonoidy, aby być zdrowszym

Włączenie do diety pokarmów zawierających flawonoidy przyczynia się do lepszego stanu zdrowia. Elementy te utrzymują w ryzach stan zapalny i zmniejszają częstość występowania złożonych patologii, takich jak niektóre rodzaje nowotworów. Zwiększenie spożycia wyżej wymienionych produktów zapewni odpowiednią podaż tych związków. Istnieje również opcja suplementacji, choć zawsze lepiej jest zapewnić spożycie poprzez jedzenie.

Na koniec pamiętaj, że kluczowe jest skupienie się na dobrych nawykach stylu życia, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bądź świadomy, że niektóre szczegóły, takie jak metody gotowania, mogą wpływać na zawartość składników odżywczych w żywności, zmniejszając jej wartość odżywczą.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *