karta czy gotówka
Finanse

Karta czy gotówka?

Oszczędzanie pieniędzy to ciągłe wyzwania. Jednym z nich jest niewątpliwie płacenie za zakupy… Ale właśnie, czym? Kartą czy może gotówką? Czy któraś z tych opcji pozwoli nam wydawać mniej pieniędzy?

Płacić kartą czy gotówką?

Jeśli macie taką możliwość to warto to przetestować chociażby przez okres dwóch miesięcy. W pierwszym płaćcie za wszystko gotówką, w drugim – kartą. To bardzo ciekawe wyzwanie, tym bardziej, że z pewnością większości z Was przyzwyczaiło się do płacenia kartą. Jednak teraz korzystacie z tych dwóch metod naprzemiennie – według potrzeby. Osobiście wydaje mi się, że więcej pieniędzy można zaoszczędzić płacąc tylko gotówką. Jednak niektórzy po przejściu takiego wyzwania mają inne zdanie. Jeśli chodzi o suchą teorię to warto wymienić wady i zalety płacenia kartą i gotówką.

Plusy i minusy płacenia kartą

Z pewnością większość z nas korzysta z karty. W cienkim plastiku mamy pieniądze, czasem nieograniczone, które możemy wydać w większości sklepów. Ale właśnie, nie wszystkich. To jeden z minusów korzystania tylko w karty. Zaletą korzystania z „plastikowych pieniędzy” jest to, że w przypadku jej kradzieży złodziej nie tak szybko wypłaci z niej pieniądze, a my w tym czasie możemy kartę zablokować. Poza tym użytkowanie karty to między innymi: szybkie zakupy, brak zamartwiania się czy mamy odpowiednią ilość gotówki w portfelu na zakupy czy możliwość płacenia zagranicą. Jednak ma ona i swoje minusy. Największą zmorą kart zbliżeniowych podczas kradzieży jest szybko strata naszej gotówki. Wchodząc do sklepu musimy interesować się czy sklep realizuje płatności kartą. Jednak według mnie, największą wadą karty jest właśnie szybkość transakcji i posiadanie sporych pieniędzy w każdym momencie. To może nas doprowadzić do wydawania pieniędzy na zachcianki, na które nie były planowane nasze wydatki.

Plusy i minusy płacenia gotówką

Inaczej jest kiedy to posiadamy „żywą” gotówkę. Jeśli nie mamy pieniędzy po prostu nie mamy jak kupić danej rzeczy. Poza tym mając w portfelu gotówkę widzimy jak szybko znikają pieniądze. Poza tym gotówką zapłacimy wszędzie. Największym minusem płacenia gotówką jest jej kradzież. To bardzo łakomy kąsek dla złodziejów, szczególnie tak zwanych kieszonkowców. Jednak każdy z nas ma inny styl życia i to właśnie dlatego nie możemy zaprzestać korzystać tylko z karty bądź tylko z gotówki. Szybko przyzwyczajamy się do dobrobytu, a takim jest z pewnością możliwość zakupów zarówno dzięki gotówki jak i karcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *