Finanse

Oszczędzanie pieniędzy. Generalne zasady

Oszczędzanie pieniędzy zależy od tego, w jaki sposób podejmujemy decyzje. Możliwe jest wytrenowanie naszego mózgu do nabywania nowych nawyków. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, ale jeśli jest jedna rzecz, która łączy najbardziej skuteczne sztuczki oszczędzania pieniędzy, jest to, że są one długotrwałe.

W kontekście konsumpcjonizmu przekłada się to na modyfikację naszych nawyków i zachowań, coś w rodzaju zhakowania lub oszukania mózgu, by nie reagował na impuls do natychmiastowego zakupu, by racjonalna część mogła wejść do gry i po przeanalizowaniu wydatków podjąć decyzję o zakupie lub nie.

Przeczytaj rownież: Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach?

Naucz się bardziej cieszyć rzeczami.

Ze wszystkich trików na oszczędzanie, ten jest kluczowy. Jeśli robisz to samo każdego dnia, w końcu staje się to powtarzalne i możesz nie cieszyć się tym w ten sam sposób. Podobnie, jeśli poddasz się impulsowi dokonania zakupu za każdym razem, gdy idziesz na zakupy, zarówno przyjemność z zakupu, jak i nagroda z samego zakupu będą mniejsze. Jest to znane jako zasada habituacji.

Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem jest wyznaczanie terminów zakupów. Aby to zrobić, możesz odłożyć na bok określony dzień w wybranych przez siebie ramach czasowych, aby kupić ubrania lub cokolwiek innego, co jest twoją pasją. Delektuj się dniem wcześniejszym, ustal swój budżet i ciesz się zakupami.

Zastosuj technikę prokrastynacji.

Choć ma wiele „twarzy”, technika odkładania na później jest bardzo skuteczna i naprawdę przydatna. Polega ona na odkładaniu wszelkich zakupów na określony czas. Na przykład, gdy widzisz coś, co chcesz, nie kupuj tego od razu, ale odczekaj tydzień, aby to zrobić. Jeśli po tygodniu impuls do zakupu jest wciąż taki sam, może się okazać, że rzeczywiście dokonujesz przemyślanych zakupów.

Jednak możesz być zaskoczony, że jeśli zastosujesz tę metodę, twój mózg prawdopodobnie skończy się na odrzuceniu wielu zakupów. Ponieważ wiele rzeczy, o których myślimy, że są nam potrzebne, to tak naprawdę chęci, bez których łatwo się obejść. Co więcej, sam fakt konieczności ponownej podróży, aby go kupić, może być wystarczającym czynnikiem odstraszającym, aby go nie kupować.

Co wolisz, produkt czy pieniądze?

Ze wszystkich sztuczek na oszczędzanie wyróżnia się także technika samooszukiwania. Najprościej byłoby wyobrazić sobie, że osoba, która ma zamiar sprzedać nam produkt, oferuje nam alternatywę kupna produktu lub oddania pieniędzy, które są warte. Jeśli naszym wyborem są pieniądze, to mamy je już w portfelu lub na karcie, więc nie powinniśmy dokonywać zakupu.

Poszukaj tańszego produktu.

Ta sztuczka jest wariantem zasady odkładania na później. Zanim coś kupisz, zbadaj, czy istnieje tańsza opcja. Wykonanie tej czynności odsunie w czasie natychmiastowy zakup i pozwoli na przemyślenie tego, co zamierzamy kupić. Ponadto, jeśli już go kupisz, będziesz mieć pewność, że zawsze wybierzesz najtańszą opcję.

Plan wspólnego oszczędzania.

W tym przypadku jest to bardziej element przymusu czy nacisku niż sztuczka na nasz mózg. Wspólny program oszczędzania z partnerem, z członkiem rodziny, z przyjacielem, ze wspólnymi celami lub bez nich, ale założony wspólnie, wywiera na nas presję, aby zrealizować określone w planie liczby i cele. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku finansów rodzinnych, gdzie można samodzielnie narzucić racjonalne kryteria kontroli wydatków i wzajemnie wspierać się w ich spełnianiu.


Nagroda za brak wydatków.

To kolejny ciekawy pomysł, który może zmodyfikować zachowanie w obliczu jakiegokolwiek wydatku. W tym przypadku musisz określić nagrodę za każdym razem, gdy nie kupisz czegoś, co chciałeś. Może to być na przykład procent od ceny tego, czego nie kupiłeś, wyobraź sobie 10%. Te pieniądze są deponowane w wirtualnej skarbonce, może to być produkt oszczędnościowy lub podobny. Aby oszczędzanie było pełne, trzeba też wyznaczyć cel finansowy dla tych oszczędności.

Wyjdź z domu z określoną kwotą pieniędzy.

To chyba jedna z najstarszych sztuczek oszczędzania pieniędzy. Nie noszenie w portfelu dużych kwot pieniędzy to kolejny ważny środek odstraszający, w dodatku bardzo skuteczny. Świadomość, że dysponuje się tylko określoną kwotą pieniędzy, skłania do zachowania rozwagi, gdyż zawsze istnieje tendencja do zachowania jej części na ewentualne nieprzewidziane zdarzenia.

Płać więcej gotówką.

Ten pomysł współgra z poprzednim i jest naprawdę skuteczny. Jest to połączenie nienoszenia dużej ilości pieniędzy w portfelu, ale jednak korzystania z płatności gotówkowych bardziej niż z płatności kartą. Udowodnionym faktem jest, że ludzie niechętnie wydają pieniądze w gotówce niż za pomocą karty, której wirtualne odczucie sprawia, że jesteśmy bardziej nieskrępowani, jeśli chodzi o wydawanie.

Korzystaj z kart przedpłaconych.

Karty przedpłacone są doskonałą alternatywą dla płacenia kartą, gdy chcemy kontrolować wydatki. Dodatkowo nasz umysł będzie miał świadomość, że mamy ograniczoną ilość pieniędzy, których nie możemy zużyć, więc wydawanie będzie z zasady bardziej uzasadnione. Ponadto korzystanie z tego typu karty zamiast klasycznych kart debetowych, a w znacznie większym stopniu z kart kredytowych, pozwala na lepszą kontrolę finansów osobistych w czasach oszczędności.

Zastosuj zasadę 10/10/10.

To klasyczna zasada oszczędzania, która pomaga pozytywnie zmotywować się do poprawy wydatków, czyli do bardziej racjonalnego wydawania pieniędzy. Aby to zrobić, przed zakupem produktu zastanów się, jak będziesz się czuł z tym zakupem i tym produktem za 10 dni, 10 tygodni lub 10 miesięcy. Można go wydłużyć lub skrócić: o 10 minut, 10 dni, 10 tygodni lub 10 tygodni, 10 miesięcy, 10 lat, w zależności od rodzaju produktu i jego kosztu. Często jest to ciekawe, bo pozwala porównać funkcjonalność tego, co nabywamy i jego wartość w czasie.

Miej budżet z celami.

Cele średnioterminowe są wielkim sprzymierzeńcem naszego mózgu, jeśli chodzi o racjonalizację zakupów. Posiadanie budżetu ze średnioterminowym celem finansowym, niezależnie od tego, czy jest to wycieczka, zmiana samochodu, czy jakikolwiek inny, jest dobrym sposobem, aby spróbować oszukać nasz mózg, aby trzymać się budżetu i wydawać mniej. Oczywiście oszczędzanie w tym przypadku wiąże się również z nagrodą w postaci realizacji celów finansowych. Nagroda ta, raz uzyskana, jest bardzo silnym i mocnym bodźcem do wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania.

Zautomatyzuj swoje oszczędności.

Jednym z najlepszych trików na oszczędzanie pieniędzy i wydawanie mniej jest sprawienie, by nic nie zależało od twojego umysłu. Jeśli twój mózg i siła woli nie wchodzą w grę, nie ma ryzyka działania pod wpływem impulsu. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest automatyzacja oszczędności i finansów osobistych.

Podsumowanie.

Oszczędzanie nie jest czymś wrodzonym. Ludzki mózg nie jest dokładnie zaprojektowany do oszczędzania, a społeczeństwo też nie pomaga. Żyjemy chyba w takim momencie historii, w którym konsumpcja jest bardziej przystępna. Pojawienie się Internetu i zakupów online gwałtownie zwielokrotniło możliwości wydawania pieniędzy gdziekolwiek i kiedykolwiek. Dlatego sposobem na uniknięcie tego maelstromu jest posiadanie narzędzi oszczędnościowych, takich jak te.

Z drugiej strony istnieją produkty takie jak ubezpieczenie oszczędnościowe, które pozwalają na ustawienie automatycznych systemów wpłat co miesiąc. Innymi słowy, ustalasz, ile chcesz oszczędzać co miesiąc, a produkt sam zajmuje się wystawieniem rachunku do wypłaty pieniędzy z konta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *