jak wyjść ze strefy komfortu
Lifestyle

12 sposobów, by wyjść ze strefy komfortu

Na pewno słyszałeś lub słyszałaś od kogoś, że warto poszerzać swoją świadomość/ perspektywę, wychodzić ze strefy komfortu, słowem- rozwijać się. No dobra, ale jak właściwie poszerzamy nasze horyzonty?  

To może wydawać się trudne i zanim to zrobisz, możesz myśleć, że wszelkie zmiany są dziwne, zbędne, wręcz  niedorzeczne, ale jest to całkiem wykonalne, a przy odrobinie praktyki może być nawet zabawne.

Po co wyjść ze swojej strefy komfortu?

Kłopot polega na tym, że na chwilę będziesz musiał zrezygnować ze swojej strefy komfortu.  Dlaczego ktokolwiek miałby kiedykolwiek chcieć opuścić swoją strefę komfortu?  Cóż, większość ludzi by tego nie zrobiła, ale to nie znaczy, że to zły pomysł.  Opuszczenie swojej strefy komfortu pozwoli ci przekraczać granice tego, co wiesz, a przesuwając granice tego, co wiesz i co znasz, staniesz się bardziej elastyczny, będziesz w stanie dokonywać zmian i lepiej radzić sobie w życiu.  Skoncentruj się na przyjemnościach, które Cię czekają, jeśli zdecydujesz się wykonać to ćwiczenie.  

Zbagatelizuj ból związany z przezwyciężaniem własnej bezwładności i poruszaniem się.  Pamiętasz, jak powiedziałem, że proces socjalizacji sprawia, że ​​myślimy, iż nasz system wierzeń jest obiektywną prawdą?  Cóż, wyjście poza swoją strefę komfortu to świetny sposób, aby doświadczyć tego z pierwszej ręki.  A wiedza zdobyta przez doświadczenia to bezcenna lekcja.


To może nie wydawać się proste, ponieważ gdziekolwiek nie spojrzysz, wszystko, co widzisz, prawdopodobnie znajduje się w Twojej strefie komfortu.  Musisz więc odejść od tego, co znane, ku nieznanemu.  Ponownie pamiętaj, aby skupić się na przyjemnościach eksploracji, zaletach podjęcia wyzwania.  Absolutnie najlepszym sposobem na usunięcie się ze stworzonej przez siebie strefy komfortu jest sprzedanie wszystkiego, co posiadasz, i zamieszkanie w kraju, w którym nie mówisz językiem… ale wiem, że to trochę ekstremalne i te same efekty mogą  być realizowane na mniejszą skalę.

Proces wyjścia ze swojej strefy komfortu jest łatwy.  Po prostu idź gdzieś, zrób coś, czego normalnie byś nie zrobił.  Jeśli mieszkasz w dużym mieście, udaj się do części miasta, której nigdy nie odwiedzasz.  Lub udaj się do małej wioski oddalonej o 30 mil.  Spotkaj się tam i porozmawiaj z ludźmi.  Przedstaw się w sposób, w jaki normalnie byś tego nie zrobił.  Jeśli piszesz kartki z życzeniami, ale marzysz o byciu architektem, przedstaw się jako ten drugi.  Kiedy jesteś poza swoją strefą komfortu, znajdź te zakurzone sny, których kiedyś tak bardzo chciałeś, i zobacz, które z nich są nadal aktualne.  Udawaj, że są prawdziwe.

Przeczytaj również: Jak spać spokojnie każdej nocy?


Oto kilka przykładów wyjścia ze strefy komfortu:

 • Udaj się do nieznanej części miasta.
 ◦ Dobrze się czujemy w miejscach, które znamy i choć nie ma w tym nic złego, ma to jednak pewne wady.  Przebywanie w znajomym otoczeniu prawie zawsze oznacza, że ​​przyjmujemy znajome role, zachowania i myśli, do których istnienia, działania i myślenia jesteśmy uwarunkowani w tym konkretnym miejscu.  Zmieniając radykalnie scenerię, zapewnisz sobie więcej opcji.
 • Porozmawiaj z kimś, z kim normalnie byś nie rozmawiał.
 ◦ To dobre ćwiczenie, ponieważ przedstawi Ci Twoje własne stereotypy na temat ludzi.  A to świetny sposób na ich dekonstrukcję.
 • Stań na rogu ulicy.  Określ dokładną godzinę rozpoczęcia, np.  10:23.  Dokładnie o 10:23 podejdź do absolutnie pierwszej osoby, którą zobaczysz, i przedstaw się.  -Cześć, mam na imię… A potem posłuchaj ich odpowiedzi.  Kiedy wymiana zakończy się naturalnie, przedstaw się następnej osobie, którą zobaczysz.  Zrób to łącznie z 6 osobami.
 ◦ Celem tego ćwiczenia jest zignorowanie dialogu w głowie, który będzie nalegał, abyś powiedział „cześć” tej osobie, ale nie mówisz „cześć” do tej osoby.  Wybierz czas na rozpoczęcie, a następnie przedstaw się PIERWSZEJ osobie, którą zobaczysz, bez względu na to, jak niezręcznie upiera się przy tym w twoim umyśle.
 • Stwórz alternatywną historię i udawaj, że jest prawdziwa przez godzinę lub popołudnie.
 ◦ Niektórzy mogą twierdzić, że to kłamstwo, ale ja postrzegam to jako zabawę.  To pozwala ci wypróbować nowe przekonania, nowe role, nową tożsamość, aby zobaczyć, do kogo pasują.  To dobra praktyka na nadchodzącą zmianę.
 • Idź do filmu, którego nie chcesz oglądać.
 ◦ Polubienia i antypatie są arbitralne.  Nie są niczym więcej niż przedstawieniem naszej osobistej historii.  Decydując się na zrobienie lub zobaczenie czegoś, czego normalnie byś nie zrobił, zwiększysz swój zakres możliwości, a także rozluźnisz uścisk przeszłości.
 • Oglądaj lub słuchaj politycznego pokazu przeciwstawnych punktów widzenia i postaraj się wesprzeć wszystko, co mówią.
 ◦ Większa tolerancja.  Próbując przeciwstawnych punktów widzenia, możemy lepiej podkreślać z innymi ludźmi.  Chociaż może to wydawać się groźne, nie zaszkodzi postawić się na miejscu drugiej osoby.  W najgorszym przypadku doprowadzi cię to do rozwinięcia zdrowej zdolności do współczucia.
 • Idź do restauracji, w której nigdy nie byłeś i zamów coś, co Twoim zdaniem nie przypadnie Ci do gustu.  Następnie postaraj się to polubić.
 ◦ To kolejne ćwiczenie w rozszerzaniu możliwości, poszerzaniu naszych koncepcji tego, co jest „dobre” lub „złe”.
 • Przyjdź wcześnie lub późno, niezależnie od tego, czego nie robisz.
 ◦ Większość z nas ma obsesję na punkcie punktualności lub bierno-agresywną postawę w wiecznym spóźnianiu się.  Ćwicząc inną strategię, zyskasz wgląd w swoje własne automatyczne strategie i będziesz mieć więcej opcji dotyczących tego, jak robisz różne rzeczy.
 • Śpij po drugiej stronie łóżka.
 ◦ Prawie wszystko, co robimy, jest nawykiem, zmieniając nasze nawyki, dosłownie wyjdziemy z rutyny i zaczniemy zyskać więcej wolności, większy wybór w sposobie robienia rzeczy.
 • Myj zęby niedominującą ręką.
 ◦ Więcej praktyki zmiany nawyków.
 
• Przeanalizuj sposób ubierania się każdego ranka i zmień kolejność.
 ◦ Więcej praktyki zmiany nawyków.
 •     Pojedź gdzieś autobusem.
 ◦ W naszym współczesnym świecie ludziom łatwo jest obudzić się pewnego ranka i znaleźć się w bańce z niewielkim lub żadnym autentycznym kontaktem z prawdziwym światem.  Częściowo wynika to z naszej skłonności do skrajnego indywidualizmu.  Wsiadanie do autobusu jednocześnie rozbije Twoją bańkę, wprowadzi Cię do publiczności i pracy nad zmianą Twoich nawyków.
 • Znajdź inną trasę do dowolnego miejsca.
 ◦ Więcej praktyki zmiany nawyków.

Przeczytaj również: Pytania, które musisz sobie zadać

 Ciągle przesuwając granice znanego Ci świata, już pracujesz nad zmianą przekonań.  Kiedy staniesz się biegły w byciu w Nieznanym, łatwiej ci będzie zmienić swoje przekonania… więc ćwicz.  Następnie ćwicz więcej.  Gdy poczujesz się komfortowo, będąc niewygodnym, zyskasz ogromną swobodę osobistą, a także bardziej elastyczną, wszechstronną postać.  Wyjdź ze swojej strefy komfortu tak długo, jak będziesz mógł.  Odłóż na bok popołudnie w tygodniu i naprawdę sięgnij po to.  Pomimo tego, co powie ci twój świadomy umysł, przeżyjesz i będziesz do tego lepszym człowiekiem.  Jest to ciągła praktyka, najlepiej coś, co włączasz do końca swojego życia.  

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *