co robić aby każdej nocy mieć spokojne sny
Lifestyle

Co robić, aby każdej nocy mieć spokojne sny?

Kto nie chce śnić pięknych rzeczy każdej nocy? To jak wytchnienie dla twojego umysłu i ciała, a poza tym, kiedy śnisz miłe rzeczy, budzisz się następnego dnia w lepszym nastroju, bo miałeś dobrą noc! W ciągu całej nocy snu przechodzisz przez dwie fazy snu. Należą do nich szybki ruch gałek ocznych lub sen REM oraz sen non-REM.

Co decyduje o jakości snu?

Cykle te występują naprzemiennie co 90 minut, a podczas snu REM masz najbardziej żywe sny. W tym czasie mogą pojawić się koszmary senne. Koszmary mogą być odzwierciedleniem stresującego dnia, leków lub przerażających obrazów wizualnych widzianych tuż przed zaśnięciem. Ponieważ koszmary mogą wpływać na jakość Twojego snu, ważne jest, aby praktykować rutynę snu, która zapewnia dobre sny dla dobrego nocnego odpoczynku.

Przeczytaj również: Dlaczego warto spać nago?


Unikaj oglądania filmów, które wpływają na ciebie.

Unikaj oglądania przerażającego filmu lub czytania przerażającej książki przed pójściem spać. Możesz nosić ten stan lęku ze sobą podczas snu, co może skutkować złymi snami, takimi jak koszmary, które nie pozwalają ci uzyskać odpoczynku, którego potrzebujesz do spokojnego snu w nocy.


Ustalenie rutyny snu.

Ustanowić spójną rutynę snu, która pozwoli Ci się wyspać. Dla dorosłych jest to około siedmiu do ośmiu godzin w nocy — jeśli jest to mniej, będziesz czuł się zbyt zmęczony. Nastolatkowie natomiast mogą potrzebować nawet do dziewięciu godzin snu na dobę. Spanie poniżej tej ilości snu może skutkować bardziej żywymi i niekiedy stresującymi snami.  Brak snu powoduje bardziej żywy stan snu, co może powodować niespokojny sen.


Nie przyjmuj leków, które wpływają na sen.

Unikaj przyjmowania leków lub stosowania innych środków pobudzających, które mogą wpływać na sen. Należą do nich alkohol, nikotyna, kofeina, leki na ciśnienie krwi i antydepresanty.  Chociaż ich przyjmowanie może początkowo zawiesić sen REM i uniemożliwić wejście w głębsze etapy snu, po zaprzestaniu ich przyjmowania doświadczysz głębszego snu REM, co może zapobiec koszmarom.


Zrób coś relaksującego przed snem.

Zrób coś relaksującego przed pójściem spać. Ponieważ stres może wywołać koszmary, najlepiej wykonać czynność, która pomoże Ci poczuć się bardziej swobodnie. Należą do nich kąpiel w wannie, czytanie książki, słuchanie muzyki lub medytacja w celu zrelaksowania się.

Zadbaj o sypialnię.

Sypialnia jest zazwyczaj pomieszczeniem przeznaczonym na sen i prywatność. Powinien być najbardziej komfortowym i relaksującym pomieszczeniem w Twoim domu. Oznacza to posiadanie wygodnego materaca z blokującymi światło zasłonami oraz posiadanie pokoju o komfortowej temperaturze. Upewniając się, że skupiasz się tylko na spaniu i relaksie podczas pobytu w sypialni, prawdopodobnie doświadczysz lepszych snów.


Zastanów się, o czym chcesz śnić.

Każdej nocy, zanim położysz się do łóżka, pomyśl, o czym chciałbyś śnić tej nocy i wyobraź to sobie. Zaprojektuj ten obraz w swoim umyśle, aby twój umysł wiedział, że jest on dla ciebie ważny w tym momencie. Gdy wyrobisz sobie nawyk robienia tego codziennie, zaczniesz śnić przyjemniejsze sny.

Podsumowanie.

Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł lepiej spać, odpoczywać każdej nocy, a przede wszystkim kontrolować swoje sny. Uświadomisz sobie, że każdej nocy będą Ci się śniły rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze, bo to Ty je zrealizowałeś.