Zdrowie

Siedem kluczy do wzmocnienia pamięci i walki z demencją

Liczba osób dotkniętych demencją na całym świecie wciąż rośnie i obecnie wynosi ponad 50 milionów. Niewielkie zmiany w naszym stylu życia mogą pomóc nam w zapobieganiu temu schorzeniu, dlatego pokazujemy siedem kluczy, które pozostawia neurolog, aby wzmocnić pamięć i zwalczyć demencję.


Kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Wysoki poziom ciśnienia krwi może osłabić mięsień sercowy, a tym samym zmniejszyć dopływ tlenu do mózgu prowadząc między inymi do udaru mózgu; podobnie jak wysoki poziom lipidów takich jak cholesterol we krwi.

Utrzymywanie stężenia glukozy we krwi pod kontrolą.

Chociaż glukoza jest głównym paliwem naszego mózgu, ważne jest, aby utrzymać poziom glukozy we krwi pod kontrolą, aby nie stał się nadmierny i stopniowo uszkadzał funkcje mózgu, zmieniając zdolności poznawcze.

Dobry sen.

Ludzie, którzy nie otrzymują odpowiedniego odpoczynku, zarówno pod względem jakości, jak i ilości, mogą być bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na demencję. Dlatego ustanowienie rutyny, takiej jak unikanie urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem do łóżka lub robienie czegoś relaksującego przed snem, jest niezbędne do korzystnego odpoczynku i zachowania pamięci.

Zrównoważona dieta.

Dieta może mieć znaczący wpływ na zdrowie organizmu, a niektóre składniki odżywcze są kluczowe dla zachowania pamięci i odpędzania demencji. Wskazane jest więc spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, związków antyoksydacyjnych, witamin z grupy B, a także związków fenolowych, które działają przeciwzapalnie na organizm.

Przeczytaj również: Nigdy nie kupuj tych produktów – będziesz zdrowszy

Unikanie palenia.

Palenie zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 30% lub więcej, ponieważ substancje wchodzące w skład papierosa, a także dym z niego, mają toksyczny wpływ na mózg. W tym względzie pomocne może być rzucenie palenia, ponieważ według jednego z badań może ono znacznie pomóc w zapobieganiu demencji.

Aktywność towarzysko-społeczna.

Starsi ludzie, którzy są aktywni w swoim środowisku i szerzej — społecznie są mniej narażeni na utratę pamięci. Wynika to z tego, że uwalniane jest więc  więcej serotoniny i endorfin.

Nauka nowych umiejętności.

Uczenie się nowo nabytych umiejętności tworzy nowe połączenia w mózgu, a tym samym wzmacnia pamięć, pomagając zmniejszyć ryzyko demencji.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *