Jedzenie

Czy ryby są dobrym źródłem białka?

Nie ulega wątpliwości, że utrzymanie prawidłowej masy mięśniowej jest jedną z głównych kwestii, gdy mówimy o zdrowiu i aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że możemy znaleźć wiele różnych produktów spożywczych, które mają w sobie białko. Jednak jakość tych białek różni się w zależności od produktu. Od tego zależy, czy będą one w stanie odegrać odpowiednią rolę we wspieraniu odbudowy uszkodzonej masy mięśniowej.

Ryby zawierają białka o wysokiej wartości biologicznej.


Spożywanie tłustych ryb oferuje wiele korzyści dla organizmu ze względu na wysoką zawartość białka. Najwyższej jakości białka to te o wysokiej wartości biologicznej. Oznacza to, że nie występują w nich niedobory żadnego z aminokwasów egzogennych, a ich strawność jest na odpowiednim poziomie. Na szczęście białka ryb spełniają te wymagania. Ponadto udowodniono, że ten rodzaj składnika odżywczego jest niezbędny do aktywowania procesów hipertrofii, które generują wzrost mięśni, poprawiając tym samym ich funkcjonalność. Ryby są źródłem najwyższej jakości białka. Ponadto zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które również przyczyniają się do zwiększenia zdrowotności tkanki chudej i zapobiegają procesom katabolicznym z nią związanym.

Przeczytaj również: Jakie pieczywo wpływa korzystnie na mięśnie?

Zawartość białka w rybach i mięsie.

Aby skontekstualizować zawartość białka w rybach, porównajmy ją z obecnością tych składników odżywczych w kawałku cielęciny. Chudsza, lądowa żywność ma 23 gramy składnika odżywczego na 100 g produktu. Jeśli jednak weźmiemy za punkt odniesienia żywność pochodzenia morskiego, taką jak filet z tuńczyka, możemy znaleźć wynik 21,5 gramów białka na 100 gramów produktu, czyli bardzo podobną liczbę.

W ten sposób możemy postawić mięso na równi z rybami pod względem obecności w nim białka. Należy również zaznaczyć, że kwasy tłuszczowe zawarte w owocach morza są wyższej jakości, ponieważ są nienasycone. Jednocześnie produkty te wyróżniają się również zawartością w witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak D, która jest niezbędna do zagwarantowania odpowiedniego stanu zdrowia.

Przeczytaj również: 5 pokarmów zawierających flawonoidy


Przedkładanie ryb nad mięso to dobry pomysł.

Obecne trendy żywieniowe przemawiają za zwiększeniem spożycia ryb, a nie mięsa. W ten sposób można zmniejszyć częstość występowania wielu złożonych patologii, w tym chorób układu krążenia. Dodatkowo można również zmniejszyć kaloryczność diety, co pozytywnie wpływa na skład ciała osoby badanej. Ponadto, zawsze wskazane jest towarzyszenie rybom z dobrą porcją pokarmów roślinnych. Dostarczają one fitoskładników o zdolnościach antyoksydacyjnych, które neutralizują powstawanie wolnych rodników.

Ryby to jeden z tych zdrowych pokarmów, których nie może zabraknąć w diecie. Łączenie ryb z warzywami łączy białka o wysokiej wartości biologicznej z antyoksydantami warzyw. Oba produkty mogą wspierać lepsze zdrowie poprzez korzystny wpływ na stany zapalne i utlenianie w organizmie. Należy pamiętać, że aktualne zalecenia dietetyczne proponują spożywanie co najmniej 4 porcji ryb tygodniowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *