duszność spowodowana lękiem
Zdrowie

Jak wygląda duszność spowodowana lękiem i jak ją leczyć?

Dyskomfort związany z obowiązkami społecznymi lub rodzinnymi mogą przenikać głęboko do naszych myśli i powodować poważne niedogodności w rozwoju życia codziennego. 


Jak wygląda duszność lękowa?

Przede wszystkim ważne jest wykrycie głównej przyczyny duszności. W tym względzie należy pamiętać, że mogą istnieć czynniki organiczne, które uniemożliwiają normalne oddychanie, takie jak na przykład choroby układu oddechowego wywołane przez wirusy i bakterie.

W innych przypadkach duszności mogą być związane z wysokim poziomem lęku z powodu sytuacji w życiu codziennym, które wytwarzają nadmierne zmartwienia, związane zarówno z teraźniejszością, jak i przyszłością danej osoby. Problem ten jest odczuwalny poprzez uczucie, że powietrze nie wchodzi prawidłowo do dróg oddechowych, aby przemieszczać się w kierunku płuc.

Objawy duszności z powodu lęku.

Jak rozpoznać, czy duszność jest spowodowana lękiem? Aby wykryć pochodzenie duszności spowodowanej lękiem i postawić właściwą diagnozę, niezbędna jest znajomość przejawów, które mogą pojawić się na poziomie fizycznym, a także w emocjach i zachowaniach każdej osoby.

1. Ucisk w klatce piersiowej.

2. Uczucie dławienia.

3. Obsesyjne myśli o śmierci.

4. Drżenie.

5. Nudności, wymioty i w niektórych przypadkach zawroty głowy.

6. Wzmożone napięcie mięśniowe.

7. Nadmierne pocenie się.

Jeśli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas i uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie codziennych czynności, wskazane jest zgłoszenie się do specjalisty do spraw zdrowia psychicznego, aby można było ocenić i zdiagnozować daną osobę.

Przeczytaj również: Co zrobić, aby każdej nocy mieć spokojne sny?


Jak długo trwa duszność lękowa?

Choć nie ma jednego parametru określającego, jak długo może trwać duszność lękowa, to generalnie objawy te mogą trwać od kilku minut lub godzin do miesięcy. W tym sensie konieczne jest zrozumienie, że kryterium to będzie określane przez poziom ciężkości i widoczne konsekwencje dla osoby cierpiącej na ten problem.

Leczenie duszności spowodowanej lękiem.

Pomimo trudności związanych z tym stanem klinicznym, obecnie dostępne są podejścia, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów lęku.


Terapia psychologiczna.

Jedną z najskuteczniejszych opcji leczenia lęku jest terapia psychologiczna. Ogólnie rzecz biorąc, celem psychoterapii jest zbadanie przyczyn, które doprowadziły do wystąpienia objawów oraz zaoferowanie narzędzi, które pozwolą na radzenie sobie ze złożonymi sytuacjami w przyjemniejszy sposób. W ramach terapii krótkoterminowych można wyróżnić terapię poznawczo-behawioralną, która pracuje nad emocjami, myślami i zachowaniami związanymi z problemami pacjenta.

Z drugiej strony, terapie o dłuższym czasie trwania starają się zlokalizować źródło objawów, aby osoba mogła przyjąć inne alternatywy w momencie rozwiązywania sytuacji konfliktowej. Najbardziej znaną i najskuteczniejszą terapią długoterminową jest psychoanaliza.


Leki psychiatryczne.

W przypadkach o znacznym nasileniu, gdzie widoczna jest duszność wywołana lękiem, innym rozwiązaniem jest zastosowanie leków anksjolitycznych. Leki te mogą zmniejszyć objawy lęku poprzez modyfikację połączeń nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Naturalne środki zaradcze.

Wreszcie, leczenie duszności z powodu lęku może również obejmować niektóre naturalne metody, które mogą zaoferować chwilową ulgę. Do najbardziej znanych należą m.in. herbaty wspomagające trawienie, wizualizacja pozytywnych sytuacji czy zapisywanie obecnych myśli i emocji.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *