Zdrowie

Różnice między atakami paniki a atakami lęku

W języku potocznym często zdarza się, że pewne terminy są do siebie podobne. W takich przypadkach ludzie mogą myśleć, że dwa słowa mają jedno znaczenie, mimo że istnieją między nimi znaczne różnice. W dziedzinie psychologii, błędne informacje, które krążą w sieciach, mediach i kontekstach społecznych, mogą czasami prowadzić do zamieszania i prowadzić ludzi do myślenia, że dwa terminy są takie same. Czy mówienie o lęku jako o fobii jest takie samo? Czy powtarzające się myśli są takie same jak obsesje? 


Co to jest atak paniki.

Atak paniki to fizyczne i psychiczne odczucie związane z pewnością, że nastąpi jakieś niespodziewane i negatywne zdarzenie. Ogólnie rzecz biorąc, ataki paniki występują po doświadczeniu pewnych niekorzystnych wydarzeń w życiu danej osoby, ponieważ u podstaw tego stanu leżą zazwyczaj czynniki traumatyczne.

Kryteria diagnostyczne napadu paniki.

1. Strach  przed śmiercią.
2. Palpitacje.
3. Nadmierne pocenie się.
4. Mdłości.
5. Wymioty.
6. Zawroty głowy.
7. Brak kontroli nad ciałem.
8. Wyraźne zmiany w zachowaniu.

9. Duszności spowodowane lękiem
10. Czas trwania: do 1 miesiąca.

Co to jest atak lęku?

Konkretnie rzecz ujmując, napad lęku to wystąpienie myśli, że w określonym czasie wydarzy się coś szkodliwego. Kiedy to się dzieje, mogą pojawić się fizyczne odczucia, które sprawiają, że osoba czuje się niekomfortowo, ponieważ nie są to przyjemne epizody.

Napady lęku umiejscowić w ramach zaburzenia lękowego uogólnionego. Prawdą jest, że każde schorzenie będzie miało cechy charakterystyczne, które odróżniają je od innych, jednak dzielą one pewne specyficzne kryteria, których znajomość jest niezbędna do rozpoznania problemu.

Kryteria diagnostyczne napadów lęku.

1. Nadmierne zamartwianie się o teraźniejszość i przyszłość.
2. Niepokój.
3. Trudności z uwagą i koncentracją.
4. Pogorszenie relacji społecznych, zawodowych i rodzinnych.
5. Czas trwania: 6 lub więcej miesięcy.

Jaka jest różnica między atakami paniki a lęku?

Chociaż te prezentacje kliniczne mają pewne podobieństwa, które mogą prowadzić do pomyłek, możliwe jest dokonanie pewnych rozróżnień między nimi. 

W zależności od intensywności.

Nasilenie ataków paniki i lęku różni się znacząco. Po pierwsze, intensywność ataków paniki jest nagła i niespodziewana, ponieważ objawy pojawiają się bez ostrzeżenia. Natomiast w napadach lęku następuje stopniowe narastanie objawów, które dana osoba może prezentować i mogą pojawić się oznaki, które pozwalają nam przewidzieć ten moment.

W zależności od pochodzenia.

Pochodzenie napadów lęku i ataków paniki również jest inne. Przede wszystkim ataki lękowe mają swoje źródło w stresujących czynnikach w życiu człowieka, które generują objawiające się objawy. Ataki paniki mogą mieć jednak z punktu widzenia świadomości zagmatwane i nielogiczne pochodzenie.

W zależności od objawów.

Z kolei objawy, które występują w napadzie lęku mogą mieć różne nasilenie, a więc podczas gdy jedne są łagodne, inne mogą być umiarkowane i ciężkie. Z kolei ataki paniki charakteryzują się przewagą niezwykle intensywnych objawów.

W zależności od stopnia percepcji.

Percepcja zdarzeń często różni się w obu warunkach. Podczas ataku lęku osoba może zdawać sobie sprawę, że istnieją sytuacje zagrażające, ale są one częścią jej interpretacji. Z kolei ataki paniki są uwarunkowane pewnością doświadczenia, które się wydarzy.

W zależności od czasu trwania.

Wreszcie, kolejną istotną różnicą między atakami paniki i lęku jest czas ich trwania. Podczas gdy ataki paniki mogą trwać przez ograniczony czas, ataki lęku trwają w nieskończoność, jeśli nie są leczone przez specjalistów od zdrowia psychicznego.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *