jak znaleźć idealnego terapeutę
Zdrowie

Jak znaleźć terapeutę, który będzie dla Ciebie idealny?

Nie jest łatwo znaleźć terapeutę, który będzie idealny dla Ciebie. Terapeuci mają swój własny sposób pracy i nie zawsze muszą pasować do Ciebie? A może ich osobowość nie pasuje do tego, jaki jesteś lub jak widzisz rzeczy. Nie każdy otrzymuje leczenie lęku lub innych problemów, a jednym z powodów jest to, że nie znajdują terapeuty, który jest odpowiedni dla nich. Wielu rozpoczyna terapię, ale w połowie drogi rezygnuje z niej.


Technologia może być twoim sprzymierzeńcem.

Może uważasz, że nie masz czasu w swoim codziennym harmonogramie, aby chodzić na sesje terapeutyczne, albo po prostu czujesz, że dzielenie się swoimi najskrytszymi uczuciami i myślami z drugą osobą nie przemawia do Ciebie. Dobrą wiadomością jest to, że można uzyskać sesje terapeutyczne z komfortu własnego salonu od licencjonowanego specjalisty.

Możesz wybrać modalność, która jest odpowiednia dla Ciebie i która jest realistyczna dla Ciebie osobiście. Są praktycy, którzy pracują bezpośrednio z wiadomościami z komunikatorów internetowych, przez e-mail, przez sesje online itp. Wybierz modalność, która jest dla Ciebie najbardziej zrównoważona.

Przeczytaj również: Jak wyjść ze strefy komfortu – 12 sposobów


Szukaj osobistych referencji.

Porozmawiaj ze swoimi przyjaciółmi, aby zobaczyć, czy mogą dać ci rękę w wyborze odpowiedniego profesjonalisty dla ciebie.  Zamiast umawiać się na spotkanie z pierwszą osobą, która wyskoczy w internetowej wyszukiwarce, spróbuj poprosić przyjaciół lub rodzinę o wiarygodną rekomendację. 

Często boimy się pytać o opinie, bo myślimy, że ludzie będą nas oceniać. Prawda jest taka, że nasi przyjaciele są naszymi najlepszymi źródłami odniesienia. Ludzie w terapii są też bardzo wrażliwi na poufność.


Nie bój się zadawać pytań.

To może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale ważną częścią znalezienia terapeuty, z którym klikasz, jest zadawanie pytań (a nie tylko odpowiadanie na ich pytania).  Bądź więc proaktywny, planując krótką rozmowę telefoniczną z tą osobą, zanim zaplanujesz swoje pierwsze spotkanie w cztery oczy.

Upewnij się, że możesz z nimi porozmawiać przez co najmniej kilka minut. Możesz zapytać ich o ich orientację teoretyczną, ponieważ to da ci pojęcie, czy są one dobrze dopasowane do ciebie. Nie ma znaczenia, czy rozumieją pojęcia psychologiczne. Ważne jest, aby poznać trochę swojego terapeutę, zanim go wybierzesz.


Określ rodzaj terapii, której potrzebujesz.

Zastanów się, czy masz lęk, depresję lub inne zaburzenia emocjonalne, które uniemożliwiają Ci dobrą jakość życia. Różni terapeuci specjalizują się w różnych zagadnieniach. Musisz więc upewnić się, że znajdziesz takiego, który ma doświadczenie w leczeniu problemów, które uważasz, że należy poruszyć w terapii.

Przeczytaj również: Jak przestać się kłócić z partnerem?


Traktuj pierwsze spotkania niezobowiązująco.

Tylko dlatego, że zarezerwowałeś spotkanie z terapeutą, nie oznacza, że musisz zobowiązać się do tej osoby na całą terapię – będziesz musiał ocenić, jak idzie i jak się czujesz w tej pierwszej sesji i być szczerym co do tego, czego potrzebujesz od tego profesjonalisty, a jeśli to nie działa, nie bój się szukać kogoś innego, kto może ci lepiej pomóc.

To, że z jednym nie działa, nie oznacza, że wszystkie są złe. Wiele osób przestaje w ogóle chodzić na terapię, gdy nie ma odpowiedniego dopasowania. Możesz mieć najbardziej genialnego terapeutę na świecie, ale jeśli nie będziesz czuł się przez tę osobę rozumiany, to cała ta genialność nie będzie nic znaczyć?

Zamiast rezerwować miesiąc sesji z pierwszym napotkanym terapeutą, spróbuj najpierw się poznać. Będziesz potrzebował do tego kilku sesji. Następnie podejmij decyzję, czy jest to dla Ciebie dobre, czy lepiej się zmienić dla lepszych efektów.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *