jak powinna wyglądać relacja między pacjentem a terapeutą
Zdrowie

Jak powinna wyglądać relacja między pacjentem a terapeutą?

Kiedy ktoś idzie na terapię, to dlatego, że próbuje rozwiązać jakiś problem, który wpływa na jej codzienne życie. Czasami codzienne okoliczności powodują niepokój, dyskomfort, stres i/lub złość. Z tych powodów wizyta u wyspecjalizowanego specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest często skutecznym narzędziem radzenia sobie z emocjami. W tym sensie przestrzeń terapeutyczna jest zazwyczaj bardzo troskliwym środowiskiem, w którym pacjent może czuć się komfortowo. Istotne jest bowiem, aby relacja między terapeutą a pacjentem sprzyjała skutecznemu leczeniu czy pomocy psychologicznej. 


Na czym polega więź terapeutyczna z pacjentem?

Więź terapeutyczna to relacja, jaka nawiązuje się w terapii psychologicznej między pacjentem a terapeutą. Od jakości tego typu więzi zależeć będzie skuteczność leczenia pacjenta, ponieważ im bardziej komfortowo czuje się pacjent, tym łatwiej będzie mu pracować z jego myślami, emocjami i zachowaniami.

Zatem stworzenie dobrej więzi w psychoterapii wiąże się z większą szansą na poprawę i wyleczenie objawów pacjenta. Jeśli masz wątpliwości, czy musisz iść na terapię, polecamy Ci przeczytać ten artykuł o tym, jak wiedzieć, kiedy iść do psychologa.


Jak ważna jest więź terapeutyczna w psychoterapii?

Dlaczego więź terapeutyczna jest tak ważna? Jakość więzi terapeutycznej wpływa na rozwój i wynik psychoterapii w wielu aspektach. 


Buduje zaufanie.

Konieczne jest, aby między pacjentem a jego terapeutą powstała relacja oparta na szacunku, cieple i empatii. Aby osoba mogła się otworzyć i podzielić swoimi osobistymi konfliktami, konieczne jest, aby mogła zaufać osobie, która ją słucha. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, w tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak zwiększyć zaufanie do innych.

Rozwiązuje konflikty.

Po nawiązaniu silnej więzi terapeutycznej zarówno pacjent, jak i terapeuta mogą wspólnie pracować nad rozwiązaniem danego dyskomfortu. Obejmuje to pracę ramię w ramię, aby ustalona terapia psychologiczna przyniosła owoce w celu poprawy jakości życia pacjenta.

Przeczytaj również: Jak znaleźć terapeutę, który będzie dla ciebie idealny?


Jak nawiązać więź terapeutyczną z pacjentem?


Uzgodnienie celów.

Określenie serii osiągalnych celów, które mają być zrealizowane w trakcie terapii psychologicznej. W tym sensie ważne jest, aby obie strony zgadzały się z proponowanymi celami.

Przedstawienie techniki osiągania celów.

Psycholog prowadzący terapię powinien przekazać pacjentowi metodologię, która zostanie wdrożona, aby osiągnąć wcześniej ustalone cele.

Bycie empatycznym.

Poza wszelkimi technikami czy teoretycznymi ramami odniesienia, które posiada profesjonalista, empatia jest jedną z najważniejszych cech podczas tworzenia relacji terapeutycznej. Ogólnie rzecz biorąc, empatia pozwala nam lepiej zrozumieć troskę drugiego człowieka i postawić się na jego miejscu. Gdy tak się dzieje, terapeuta może lepiej zrozumieć, co dzieje się z pacjentem, a pacjent będzie czuł się zrozumiany i będzie mu towarzyszył.

Bycie szczerym przez cały okres leczenia.

Jest to jeden z podstawowych punktów w procesie tworzenia sojuszu terapeutycznego, ponieważ szczerość jest siłą napędową leczenia. Poza tym, że terapia ma na celu dobro pacjenta, należy jasno powiedzieć, że prawda musi być zawsze na pierwszym miejscu. Nie należy podawać fałszywych prognoz poprawy, które generują złudzenia, gdyż to jeszcze bardziej pogorszy proces leczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *