Finanse

Stwórz swój własny program oszczędzania

Na pewno nie raz słyszałeś, że im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym lepiej dla Twojej kieszeni. To prawda, ale staje się ona podstawową maksymą, gdy myślimy o oszczędzaniu długoterminowym. Aby to osiągnąć, należy zachęcić do wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania. 

Czym jest plan oszczędnościowy?

Po pierwsze, nie popełnij błędu: plan oszczędnościowy to nie budżet. Budżet jest częścią planu oszczędnościowego. Jak zobaczysz poniżej, stworzenie budżetu, który działa, jest ważnym elementem osiągnięcia miesięcznych oszczędności, do których dążymy, ale nie jest to jedyna rzecz, którą musimy zrobić. Suma wszystkich rzeczy, które zamierzamy zrobić, aby móc oszczędzać, jest tym, co złoży się na nasz plan oszczędnościowy. Istnieje wiele sposobów, aby spróbować wdrożyć to narzędzie.

Przeczytaj również: 10 inspirujących pytań, które musisz sobie zadać

Program oszczędzania – krok po kroku.

Kontrola wydatków.

Nie będziemy mogli wiedzieć, jak oszczędzać każdego miesiąca, jeśli nie będziemy wiedzieli, ile wydajemy. To jest logiczne. Zacznij więc od spisania wszystkich wydatków, które pojawiają się w danym miesiącu. Można do tego celu wykorzystać aplikacje, ale także zwykły arkusz excela, czy notes i długopis. Chodzi o to, że na koniec miesiąca będziesz miał szczegółowo zapisane wszystkie wydatki, które miałeś.

Stwórz swój budżet.

To jest drugi logiczny krok. Aby stworzyć swój budżet, najpierw pogrupuj wszystkie wydatki wykryte w poprzednim kroku. Chociaż możesz stworzyć tyle grup, ile uznasz za stosowne, powinieneś naprawdę wyróżnić przynajmniej trzy główne grupy.

Wydatki 1: Mieszkanie, jedzenie, zdrowie, podstawowe rachunki.

Wydatki 2: Rachunki niepodstawowe, transport, zakupy.

Wydatki 3: Wypoczynek, nieprzemyślane zakupy, zbędne wydatki.

Te trzy grupy są podstawowe, możesz je podzielić lub po prostu umieścić różne wydatki w każdej z nich według własnego uznania. Mając wydatki na miejscu, należy zestawić łączną liczbę z dochodami. Nie robiąc nic więcej, to określałoby Twoją zdolność do oszczędzania, ale tak nie jest, to dopiero początek.

Zwiększ swoją zdolność do oszczędzania.

Kolejnym krokiem jest próba zwiększenia swojej zdolności do oszczędzania. W tym celu dokonamy przeglądu po kolei trzech grup wydatków wymienionych powyżej. Trzeba zacząć od absolutnej rzeczywistości, a ta jest taka, że praktycznie wszystkie wydatki można przejrzeć, a znaczną większość z nich można poprawić. Od próby poprawy warunków kredytu hipotecznego, po wyeliminowanie mrówczych kosztów, które sprawiają, że marnujemy tak wiele pieniędzy. Dobry przegląd tych wydatków pozwoli Ci zaoszczędzić co miesiąc naprawdę duży procent, zaskakująco więcej niż pewnie myślisz.

Przeczytaj też: Kilka sposobów na poprawę pamięci

Zaplanuj swoje oszczędności.

Gdy już określimy naszą zdolność do oszczędzania (którą zwiększyliśmy), będziemy musieli zdecydować, co zrobimy z zaoszczędzonymi pieniędzmi. Będziesz musiał zdecydować, gdzie zamierzasz wysłać te pieniądze, czy będą to oszczędności na konkretne cele czy może oszczędności na emeryturę.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *