kilka sposobów na poprawę pamięci
Lifestyle

Kilka sposobów na poprawę pamięci

Gdy nasza pamięć funkcjonuje bez zarzutu nie przywiązujemy do niej większej wagi. Dopiero, gdy zaczyna szwankować zaczynamy rozumieć jak ważna jest dla dobrego funkcjonowania.

Kiedy pamięć zaczyna szwankować

Pogorszenie się pamięci kojarzy nam się zwykle z wiekiem senioralnym. Tymczasem u wielu osób pamięć psuje się dużo wcześniej. Gdy zaczynają nas dotykać duże problemy z pamięcią warto udać się do lekarza, który na wstępie poszuka przyczyn w organizmie. Zazwyczaj zleca się przeprowadzenie testów u psychologa, tomografię komputerową głowy oraz badanie tętnic szyjnych. Gdy nie ma przyczyn organicznych warto skupić się na sposobach, które pomogą polepszyć pamięć.
Średnioterminowa pamięć stopniowo zaczyna się pogarszać po ukończeniu 25 lat. To właśnie dlatego najlepiej jest intensywnie uczyć się, gdy jesteśmy młodzi. Naukowcy twierdzą, że z tekstu, który przeczytaliśmy średnio zapamiętujemy jedynie 20%. Jeśli jednak będziemy go czytać z dużą uwagą mamy szansę zapamiętać o wiele więcej. Po przeczytaniu jakiegoś tekstu warto sobie o nim pomyśleć przez minutę a potem spróbować go opowiedzieć własnymi słowami.

Przeczytaj również: Dlaczego warto spać nago?

Nie wkuwaj bezmyślnie, postaraj się zrozumieć

Gdy mamy coś do zapamiętania powinniśmy starać się to zrozumieć, bo nasz umysł lepiej przyswoi coś, co jest dla nas jasne. Należy starać się zapamiętać najważniejsze pojęcia a one później same uruchomią odpowiednie skojarzenia.
Plagą dzisiejszych czasów jest fakt, że zaśmiecamy swoje umysły ogromną ilością niepotrzebnych informacji, którymi jesteśmy atakowani z każdej strony. Starajmy się zapamiętywać tylko to, co naprawdę jest ważne, bo resztę z powodzeniem możemy sprawdzić w Internecie.
Gdy potrzebujemy zapamiętać, coś, co aktualnie oglądamy dobrze jest na chwilę zamknąć oczy. Ten zabieg sprawia, że po pewnym czasie łatwiej sobie przypomnimy potrzebny obraz.
Wiele trudności nastręcza zapamiętywanie nazwisk. W takiej sytuacji warto posłużyć się skojarzeniem albo wyobrazić sobie zapis tego nazwiska dużymi literami.
O dobrą pamięć zawsze trzeba dbać. Na kondycję naszego mózgu dobrze wpływa czytanie, pisanie, gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek czy słuchanie radiowych słuchowisk.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *