nie dostałem się na studia
Finanse

Nie dostałem się na studia. I co dalej?!

Teraz, gdy ukończyłeś szkołę średnią, wiele możliwości stoi przed tobą otworem. Przed tobą wybory oddziałujące na twoją przyszłość. Którą drogę powinieneś wybrać? Co chcesz zrobić ze swoim życiem? Co będzie dla ciebie najlepsze?
Wiele uczniów doskonale wie, jaki będzie następny etap w ich życiu. Właśnie wybrali, na jakie studia chcą pójść lub jaką ścieżką kariery chcą podążać. Wielu uczniów zdecydowało o zrobieniu roku przerwy pomiędzy szkołą średnią, a wyższą. Obecnie, wiele uczelni zachęca uczniów do zrobienia sobie rocznej przerwy przed rozpoczęciem studiów.
Dlaczego przerwa jest korzystna? Stworzyłam listę dziesięciu możliwości, które mogą przynieść wiele korzyści i doświadczenia w twojej przyszłej karierze. Zrób sobie roczną przerwę dla samego siebie. Będziesz zaskoczony tym, ile możesz się nauczyć i jak możesz pomóc sobie w dalszym życiu.

Co możesz robić, jeżeli nie dostałeś się na studia:

1. Praca

Choć nie przyjmujesz tego do wiadomości, życie jest drogie. Cokolwiek byś nie chciał zrobić ze swoją przyszłością, będziesz potrzebował pieniędzy. Możesz zarobić trochę podczas swojej rocznej przerwy, by móc żyć tak, jak sobie wymarzyłeś. Możesz zaoszczędzić pieniądze na czas studiów lub kupić samochód. Możesz też zainwestować pieniądze, by osiągnąć swoje życiowe cele.

Podjęcie pracy jest najlepszym wyjściem. Praca także może dać ci cenne doświadczenie! Pomoże ci w nauczeniu się bycia niezależnym i samowystarczalnym. Może przyczynić się też do budowania nowych powiązań, które mogą ułatwić ci przyszłość!

2. Wolontariat

Wolontariat w miejscu, które cię interesuje przyniesie ci wiele doświadczenia, które przyda ci się w przyszłości. Wiele uczelni i uniwersytetów wymaga nawet odpowiedniej liczby przebytego wolontariatu. Nawet, jeżeli twój uniwersytet tego nie wymaga, to na pewno odbycie wolontariatu wzbogaci twoją aplikację i postawi cię w dobrym świetle. To może być znaczące w przyjęciu na studia.
Jeżeli nie jesteś zdecydowany co do swojej drogi zawodowej, wolontariat to świetny sposób na podjęcie decyzji, co chcesz zrobić ze swoim życiem. Wiele życiowych doświadczeń pochodzi właśnie z wolontariatu. Nie tylko będziesz dążył do tego, by świat był lepszy, ale zdobędziesz nowe doświadczenia i umiejętności. Istnieje tysiące programów dla wolontariuszy w sieci, do których możesz dołączyć. Znajdź najbardziej odpowiedni dla siebie.

3. Podróżuj

Bez względu na to, gdzie chcesz się znaleźć w życiu, podróżowanie zawsze jest świetnym pomysłem. Najlepszym czasem na podróże jest ten przed koniecznością przyłożenia się do programu studiów czy do osiągania życiowych celów. Korzyści płynące z podróżowania są niezliczone. Podróżowanie poszerza nasze horyzonty. Pomaga docenić to, co się ma i zrozumieć kultury inne oraz naszą w lepszym stopniu.
Najlepszym nauczycielem są doświadczenia z pierwszej ręki, a podróżowanie jest świetnym sposobem na zdobycie tej wiedzy. Możesz budować swoje zrozumienie zarówno poprzez podróżowanie po własnym kraju, jak i przez podróże za granicę. W sieci istnieje tysiące ofert, dostępnych dla turystów w każdym wieku. Jeżeli podróżowanie jest twoim celem na czas przed studiami, miej na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Nigdy nie podróżuj sam. Zawsze dowiedz się sporo na temat miejsca, do którego jedziesz. Im więcej wiesz, tym jesteś bezpieczniejszy. Rezerwuj swoje zakwaterowanie tylko poprzez zaufane źródła, a ważne dokumenty, takie jak dowód osobisty czy paszport trzymaj przez cały czas przy sobie.

4. Nauka angielskiego za granicą

Jeżeli twoim celem jest praca i podróż, możesz rozważyć inną alternatywę. Mnóstwo państw czeka na dorosłych, którzy mówią płynnie po angielsku. W sieci można znaleźć setki ogłoszeń o pracy, polegającej na nauce języka angielskiego w innych krajach. Możesz otrzymać mieszkanie, płacę i podróż, nie mówiąc już o wspomnieniach, które pozostaną na resztę życia.

Przeczytaj również: Jak poprawić pamięć

5. Staż

Świetnym sposobem na spędzenie roku przed podjęciem studiów jest staż w dziedzinie, w której zamierzasz kiedyś pracować. Staż nie tylko pomoże ci upewnić się, że wybrana droga jest odpowiednia dla ciebie, ale również umożliwi ci nawiązanie kontaktów i powiązań które mogą ci pomóc.
Pamiętaj, by zawsze wyglądać i zachowywać się profesjonalnie. Pokaż swojemu szefowi, że jestes osobą poważną. Wydajna praca podczas stażu może dać ci szansę na angaż po ukończeniu studiów.

6. Ucz się nowych rzeczy

Rok przerwy to czas na poznawanie siebie. Jest to czas na odkrywanie nowych dróg. Odkryj, co sprawia, że jesteś taki, jaki jesteś, odkryj, co trzeba zmienić. Wykorzystaj ten czas na naukę nowych rzeczy. Zdobądź nowe hobby i zmień swój lifestyle.
Zdobywanie nowych umiejętności pomoże ci w przyszłej pracy, rozwinie nowy talent, którego nawet nie wiedziałeś, że posiadasz. Naucz się nowego języka. To jest czas na rozwój samego siebie. To jest niezwykle ważny etap, by poznać swoje mocne i słabe strony.

7. Trenuj

Zdrowie zawsze może być lepsze. Trenuj, by takie było. Ćwicz swoją wytrzymałość, by była najlepsza, jak to tylko możliwe. Zobacz, jak daleko możesz dojść. Weź udział w maratonie albo w zawodach w lekkoatletyce. Dołącz do klubu. Zapisz się do szkoły tańca. Naucz się jeździć na nartach. Opuść bezpieczny teren i sprawdź siebie. Rozciągaj swoje ciało tak, jak swoje myśli i talenty. Stań się wysportowany przed rozpoczęciem nowego rozdziały życia.

8. Podążaj za marzeniami

Czy kiedykolwiek chciałeś coś osiągnąć? Czy marzyłeś o wykonaniu konkretnego zadania albo ulepszenia jakiejś umiejętności? Teraz jest na to najlepszy czas. Przerwa przed studiami to czas nie tylko na swój rozwój, ale też na spełnianie swoich marzeń.

To jest czas na to, byś zobaczył, że marzenia mogą stać się rzeczywistością. Napisz książkę, którą zawsze chciałeś napisać. Zacznij biznes, który zawsze chciałeś rozkręcić. Namaluj swoje dzieło. Buduj. Rób to, co ci podpowiada serce. To jest właśnie to, o co chodzi w twojej rocznej przerwie.
Teraz jest czas, by odnaleźć siebie. Pomyśl, jakie cele ci przyświecają. Odkryj cel twojego życia. Próbuj nowych rzeczy i sprawdzaj siebie i sposób, w jaki myślisz. Dokonuj nowych wyborów i poszerzaj swoje horyzonty. Twoja przerwa jest po to, byś ulepszył siebie. Poświęć trochę czasu na szukanie, a odkryjesz swoje prawdziwe wnętrze i cel życia.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *