jak zaoszczędzić na domowych wydatkach
Finanse

Domowe wydatki. Jak na nich zaoszczędzić?

Aby wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze w domu, główną rzeczą jest bardzo jasne, że wydatki nigdy nie mogą przekraczać dochodów. Innymi słowy, jeśli całkowity miesięczny dochód jednostki rodzinnej wynosi np. 5000 zł to wszystkie płatności (czynsz, szkoły, jedzenie, ubrania, zachcianki) muszą być mniejsze od tej kwoty.


Oszczędzanie pieniędzy na zakupach.

Jest to podstawowy krok do tego, by móc oszczędzać co miesiąc. A przy prawidłowym wykonaniu kwota jest naprawdę zaskakująca.

Planowanie. 

Planowanie jest podstawowym filarem. Dzięki dobremu planowaniu będziesz wiedział dokładnie co kupić i nie popadniesz w kompulsywne lub konsumpcyjne zakupy. Zorganizuj swoje tygodniowe menu, to pomoże ci kupić jedzenie, którego naprawdę potrzebujesz.

Uważaj na zachcianki. 

To właśnie tam wydajemy najwięcej pieniędzy podczas zakupów. Dobrze jest móc się poczęstować raz na jakiś czas, ale nie rób z pobłażania nawyku. Napoje bezalkoholowe, słodycze, czekolada, lody — lepiej raz na jakiś czas niż codziennie. Pomyśl o swojej ekonomii i zdrowiu!

Kupuj bardziej „hurtowo”.

Niektórzy o tym nie wiedzą, ale kupowanie całych kawałków np. mięsa czy ryby jest zawsze dużo tańsze niż kupowanie gotowych tacek. Wtedy wystarczy przygotować i zamrozić to, czego w danym momencie nie zamierzamy użyć. W przypadku sałaty na przykład, znacznie lepiej jest używać sałaty w całości, niż gotowej sałaty w torebkach. Bardziej ekonomiczny, a co więcej — mniej plastiku dla środowiska!

Uważaj na terminy ważności. 

Przyjrzyj się im dobrze. Im dłużej trwa ich okres ważności, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz musiał je wyrzucić. I oczywiście przed zakupem upewnij się, że nie masz go już w swojej spiżarni.

Przeczytaj również: Stwórz swój własny program oszczędzania

Oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu.

Jedzenie to podstawowa konieczność, bez której nie możemy się obejść, ale jeśli dobrze się zorganizujemy, można na nim zaoszczędzić. I oczywiście nie skąpiąc na jakości i stosując zdrową, zbilansowaną dietę.

1. Domowe jedzenie jest zawsze zdrowsze i tańsze. Staraj się więc kupować potrzebne surowce i przygotowywać całe menu w domu. Poza tym, to świetna zabawa! A jeśli masz dzieci, może to być świetna aktywność rodzinna.

2. Możesz też zrobić swój chleb i ciastka w domu – jest lepiej, zdrowiej i taniej!

3. Nic się nie wyrzuca! Jeśli ugotujemy więcej niż zamierzamy zjeść, mamy już gotowe menu na kolejny dzień. Tak więc za cenę jednego zjadamy drugie.

4. Przydomowy ogródek warzywny. Miejskie ogródki warzywne stały się ostatnio bardzo modne, ale naprawdę są fantastycznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, a co więcej, zebrane przez nas jedzenie jest pyszne. Jeśli więc macie mały kącik, w którym możecie posadzić ziemniaki, pomidory, kalafiory czy co tam sobie wymarzycie, nawet na małą skalę.

Przeczytaj również: Karta czy gotówka? Czym płacić?

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *