Dom

Czy instalacja paneli słonecznych jest opłacalna? Co warto wziąć pod uwagę?

Instalacja paneli słonecznych to obecnie jeden z najczęstszych tematów w rozmowach Polaków. Niektórzy uważają, że jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale inni mają wątpliwości, czy instalacja paneli słonecznych jest opłacalna.

Panele słoneczne są jednym ze sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną, ale tak naprawdę nie jest ono darmowe. Zainstalowanie systemu paneli słonecznych w celu pochłaniania światła słonecznego i korzystania z niego jest dość wysoką inwestycją. Mimo to ci, którzy je instalują, zawsze mówią to samo: rachunki za prąd spadają, a w niektórych przypadkach to nawet firmy energetyczne płacą ci za dostarczanie im dodatkowej energii elektrycznej. Istnieje szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę przed decyzją o instalacji paneli słonecznych.


Koszt instalacji solarnej.

 Nie jest to stała cena, ponieważ zależy ona głównie od rodzaju posiadanego domu, zapotrzebowania na energię, jakości użytych materiałów, tego, czy potrzebny jest akumulator do przechowywania (aby uniknąć marnowania energii elektrycznej).

Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach?

Rozmiar instalacji

Instalacja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb, w tym sensie, że będzie zależeć od domu, w którym jest zainstalowana. Na przykład dom jednorodzinny z jednym piętrem i tylko dwiema osobami to nie to samo, co blok mieszkalny, w którym mieszka 80 osób. Wydatek energetyczny w jednym i drugim miejscu jest inny i dlatego należy wykonać jedną lub drugą instalację.

Ogólnie rzecz biorąc, duże instalacje wymagają wielu paneli słonecznych, aby zebrać jak najwięcej słońca w celu pokrycia kosztów energii. Panele te nie będą zależeć od wielkości domu lub dachu, ale raczej od ilości potrzebnej energii.

Jakość materiałów

Im wyższa jakość i im są one lepsze, tym będą droższe, ale instalacja paneli słonecznych w tym stylu jest również opłacalna, ponieważ przyniesie większe zyski. Ponadto są one zwykle trwalsze (nawet jeśli ich żywotność wynosi ponad 20 lat, jeśli są dobrze konserwowane).

Cena energii elektrycznej

Od miesięcy wiele osób zwraca uwagę na godzinową cenę energii elektrycznej, aby móc „żyć”: gotować, robić pralkę, a nawet pracować. Dlatego im wyższa cena energii elektrycznej, tym bardziej opłacalne będą panele słoneczne, ponieważ zapłacisz mniej za darmową energię.

Przeczytaj również: Jak stworzyć własny plan oszczędzania

Nawyki konsumpcyjne

Kolejnym czynnikiem, który może powiedzieć ci, czy instalacja paneli słonecznych jest opłacalna, są twoje własne nawyki związane z zużyciem energii. Oznacza to, że warto wiedzieć, jaki rodzaj energii zużywasz, kiedy zużywasz więcej lub mniej energii itp.

Można to łatwo sprawdzić, patrząc na rachunki za energię elektryczną, ponieważ wskazują one, co jest zwykle wydawane. Jeśli sporządzi się roczną tabelę zawierającą wszystkie te dane i uzyska średnią, możliwe będzie poznanie zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym.

Orientacja dachu

Podczas budowy domów jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek zawracał sobie głowę tworzeniem dachów o dobrej orientacji dla paneli słonecznych (chyba że jest to określone na samym początku). Zdarzają się sytuacje, w których instalacja wymaga nieco więcej wysiłku lub uzyskuje się mniej energii z powodu zacienienia. Z tego powodu może to mieć wpływ na rentowność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *