Zdrowie

Stres jako przyczyna zgagi

Przy dzisiejszym zabieganym życiu niepokój, stres i zgaga to problemy, które dotykają coraz więcej osób. Codzienne obowiązki stają się coraz bardziej wymagające, czas spędzony w pracy jest długi, a powrót do domu, wyczerpany po całym dniu, nie zawsze jest łatwiejszy. Brak możliwości łatwego wyłączenia się z pracy może prowadzić do stresu i zgagi.

Poznanie przyczyn, które prowadzą do problemu, nie rozwiązuje go, choć pomaga go zrozumieć i wprowadzić zmiany, aby z czasem i profesjonalną pomocą, gdy jest to konieczne, można było go poprawić. W tym celu czytanie porad dotyczących zdrowia i dbania o dobre samopoczucie pisanych przez profesjonalistów, takich jak lekarze czy farmaceuci, jest niezbędne, jeśli chcemy mieć rzetelne informacje. 

Przeczytaj również: Długotrwałe skutki stanów lękowych

Stres związany z pracą jako przyczyna zgagi.

Zgaga często kojarzona jest z dużymi posiłkami. Jednak, choć może się tak zdarzyć, często związana jest ze stresem i niepokojem. A biorąc pod uwagę czas, jaki spędzamy w pracy i codzienne problemy, które musimy w niej rozwiązywać, nie dziwi fakt, że ta część naszego życia ma coś wspólnego z naszymi dolegliwościami. Brak czasu i niemożność wyłączenia się pod koniec dnia często stoi za uczuciem przytłoczenia, które odczuwamy, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim, co musimy zrobić. Ten skumulowany stres prowadzi do tego, że przywiązujemy mniejszą wagę do zdrowych rutynowych czynności, takich jak ćwiczenia czy odpowiedni odpoczynek, tłumacząc się brakiem czasu. Ponadto pojawia się tendencja, by zacząć jeść szybciej i w nadmiarze, zastąpić wodę innymi napojami, a w przypadku palaczy – zwiększyć liczbę wypalanych dziennie papierosów. Z drugiej strony, żołądek osoby będącej w stresie stale produkuje więcej kwasu. Wszystkie te działania prowadzą do powstania zgagi.

Stres i zgaga: pierwsze objawy.

Pierwsze objawy zgagi są zazwyczaj związane z uczuciem pieczenia lub kłucia, które jest odczuwane idąc w górę w okolicy gardła. Często pojawia się również uczucie bycia zbyt pełnym po jedzeniu lub uczucie unoszenia się pokarmu w ustach.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na migreny i bóle głowy

Rozwiązania pozwalające uniknąć lub rozwiązać problem stresu i zgagi.

Unikanie zgagi jest możliwe dzięki kilku zmianom w naszym życiu. Z jednej strony, nauka zarządzania lękiem pomoże nam zmniejszyć to uczucie i w satysfakcjonujący sposób radzić sobie z innymi naszymi rutynami. Może wystarczyć delikatne ćwiczenie lub nauczenie się planowania dnia tak, aby czuć się bardziej zrelaksowanym. Oprócz zarządzania stresem, pomocne będzie także pozostawienie 2-3 godzin pomiędzy ostatnim posiłkiem a snem lub podniesienie wezgłowia łóżka.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *