po czym poznać że kurtka jest z prawdziwej skóry
Moda

Po czym poznać, że kurtka została wykonana z prawdziwej skóry?

Jeżeli już kupuje się skórzaną kurtkę, wypadałoby kupić coś porządnego, czyli nie pierwszą z brzegu katanę, wykonaną ze sztucznego materiału, który przepoci się przy najbliższej możliwej okazji (niekoniecznie nawet w największym upale) i pęknie najprawdopodobniej w ciągu jednego sezonu. Dobre skórzane kurtki wykonuje się ze skóry naturalnej. Najlepiej szukać ich w sklepach specjalizujących się właśnie w wyrobach skórzanych, niekoniecznie w najpopularniejszych sieciówkach, choć i w nich od czasu do czasu natrafia się na prawdziwe skóry, które stanowią taki drobny wyjątek potwierdzający regułę.

Przeczytaj również: Wprowadź kolory do swojej szafy na wiosnę

Czy kurtka powinna mieć certyfikat?

Specjalistyczne sklepy, deklarujące sprzedaż skórzanej odzieży i galanterii, są jednak zobowiązane do potwierdzania wysokiej jakości oferowanych produktów różnymi certyfikatami. W ich przypadku nie ma takiej opcji, by kurtka, która będzie przez nie sprzedawana, miała kiepski gatunek i była wykonana z czegoś innego niż wskazywałaby na to dołączona do niej metka. Naturalne jakościowe skóry podlegają odpowiedniemu okresowi gwarancji. W ich przypadku bardzo często można domagać się zwrotu pieniędzy za uszkodzoną odzież, jeżeli dojdzie do jej zniszczenia nie wskutek niewłaściwej eksploatacji, a w wyniku złej jakości skóry, która może np. pęknąć. Gwarancja może obowiązywać od jednego roku do nawet kilku lat. Oczywiście objęte nią kurtki skórzane nie kosztują stu, dwustu czy też trzystu złotych, ale są to tego typu wyroby, które kupuje się z myślą o długich latach i które stanowią swego rodzaju inwestycje, bo nawet jeśli z czasem się znudzą, zawsze można będzie je sprzedać, a bywa że i za wyższą cenę niż ta, za którą się je pierwotnie kupiło.

Jak uniknąć pomyłki?

Wybraną kurtkę trzeba obejrzeć z każdej strony i popatrzeć, czy nie ma ona żadnych defektów. Prawdziwa naturalna skóra jest inna w dotyku niżeli skóra sztuczna, więc stosunkowo łatwo można ją rozpoznać, jeżeli tylko wie się, jaką powinna mieć ona strukturę. Prawdziwe kurtki skórzane rozpoczynają się zwykle od kwoty trzystu złotych, a bywają też znacznie droższe, szczególnie jeżeli jest to kurtka na zimę, bo ich ceny mogą dochodzić do kilku tysięcy złotych i wciąż są to ceny normalne.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *