Lifestyle

„Jestem wspaniałą osobą!” Znaczenie pozytywnego wzmacniania siebie

Ile razy ostatnio powiedziałeś sobie, jaki jesteś wspaniały? Prawdopodobnie mniej niż powinieneś. Musisz pamiętać o swoich dobrych cechach, zarówno w dobre dni, jak i w te niezbyt dobre. Kiedy tak wiele aspektów naszego życia próbuje się rozsypać, to my musimy być tymi, którzy się odbudują. Musimy nauczyć się kochać siebie, nie pomimo naszych wad, ale z ich powodu. Przypominanie sobie: „jestem wspaniały” nie jest egocentryzmem. To sposób na przypomnienie sobie, że zasługujesz na najlepsze. 


Pisz sobie pozytywne notatki.

Jedną z pierwszych rzeczy, których musisz się nauczyć o sobie, jest to, że możesz się zniechęcać, nie zdając sobie z tego sprawy. Być może mówisz do siebie i doszedłeś do punktu, w którym nienawidzisz siebie. Jeśli tak się z tobą dzieje, zacznij pisać małe pozytywne notatki do siebie i umieść je w losowych miejscach, takich jak sypialnia czy kuchnia.

Przeczytaj również: Jak pokonać uczucie beznadziejności?


Kiedy zaczniesz je znajdować, gdy już zapomnisz, że je zapisałeś, zdasz sobie sprawę, jak dobrze się czują. Twoje dni będą świecić trochę jaśniej. Możesz czuć się dziwnie pisząc „miłosne” notatki do siebie, ale znalezienie ich, gdy naprawdę potrzebujesz czegoś, co sprawi, że twój dzień będzie lepszy, sprawia, że warto.

Nagradzaj się.

Wszyscy czujemy się bardzo dumni z siebie w pewnych momentach, na przykład gdy otrzymujemy dobrą ocenę z testu, do którego ciężko się uczyliśmy, lub awans w pracy.  Może to być również coś tak prostego jak bycie dumnym z siebie za wstanie z łóżka, kiedy czujesz, że fizycznie nie możesz tego zrobić. W naszym życiu jest tak wiele małych zwycięstw, że musimy nauczyć się o tym pamiętać.

Kiedy jesteś z siebie dumny, nagradzaj się robiąc coś, co sprawia ci przyjemność. Jeśli naprawdę chciałeś kogoś skarcić, ale się kontrolowałeś, to zasługujesz na nagrodę. Wszyscy wiemy, jak trudno jest to zrobić. Jeśli naprawdę lubisz słodycze, to w nagrodę dostań coś słodkiego. Nie zawsze musimy dawać sobie fizyczną nagrodę, wystarczy pochwała.


W naszym życiu zawsze jest miejsce na pozytywność. Nawet małe zwycięstwa należy uczynić ważnymi, abyśmy mogli zapewnić sobie trochę szczęścia. Przy wszystkich negatywach wokół nas, musimy być naszym własnym „emocjonalnym trenerem”. Z czasem zdasz sobie sprawę, że twoje dni są piękniejsze, a ty cieszysz się sobą i swoim otoczeniem. Tak — jesteś wspaniałą osobą!

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *