anafilaksja u dzieci
Zdrowie

Czym jest anafilaksja u dzieci, jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Czy wiesz, że anafilaksja może być śmiertelna? Ten objaw reakcji alergicznej pojawia się szybko i jest dość ostry, coraz częściej występuje u dzieci. Bycie przygotowanym i umiejętność rozpoznawania objawów reakcji alergicznych u dzieci i niemowląt może uratować im życie. 

Reakcje alergiczne są nieprzewidywalne, mogą wystąpić w każdej chwili i mogą dawać różnego rodzaju objawy. Czasami są one łagodne, takie jak pokrzywka lub wysypka, ale czasami mogą być ciężkie i prezentować niebezpieczne objawy, takie jak anafilaksja.

Co to jest anafilaksja?

Anafilaksja to zagrażająca życiu, obejmująca całe ciało reakcja alergiczna. Występuje po kontakcie osoby z substancją, na którą jest uczulona (alergen). Po kontakcie z taką substancją, np. jadem pszczelego żądła, Twój układ odpornościowy staje się na nią wrażliwy i przy ponownym kontakcie z alergenem może wystąpić reakcja alergiczna. Jeśli reakcja jest ciężka, może dojść do anafilaksji szybko po ekspozycji. 

Wiele rzeczy może wywołać silną reakcję alergiczną. Najczęstsze alergeny to:
a. pokarmy: orzeszki ziemne, mleko, jaja, orzechy, skorupiaki, ryby;
b. użądlenia owadów: pszczoły, osy, szerszenie, mrówki;
c. leki: antybiotyki, leki przeciwdrgawkowe, aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Anafilaksja obejmuje szeroki zakres objawów, które mogą wystąpić bardzo szybko, w ciągu kilku minut lub kilku godzin od ekspozycji na czynnik wyzwalający alergię. 

Przeczytaj również: 4 nawyki żywieniowe, dzięki którym nerki twojego dziecka będą zdrowe.

Jakie są objawy anafilaksji?

1. Problemy z oddychaniem (duszność), świszczący oddech, kaszel lub ucisk w klatce piersiowej.
2. Problemy z oddychaniem lub połykaniem.
3. Zmiany skórne, takie jak wysypka, zaczerwienienie lub pokrzywka, albo blady lub niebieskawy kolor skóry.
4. Obrzęk warg lub języka. 
5. Kichanie, duszny nos, katar.
6. Ucisk na gardło, trudności w przełykaniu, chrypka.
7. Słaby puls, objawy wstrząsu.
8. Wymioty, biegunka.
9. Zawroty głowy lub omdlenia.
10. Niewyraźna mowa.
11. Dezorientacja, silna senność lub pobudzenie.

Niemowlęta mogą mieć również inne objawy, takie jak:
a. drażliwość, niepokój lub niepohamowany płacz;
b. nagłe ślinienie się;
c. nietypowa senność. 

Co zrobić w przypadku ataku anafilaktycznego u dzieci?

Gdy u dziecka lub niemowlęcia wystąpi wstrząs anafilaktyczny, należy pilnie szukać pomocy lekarskiej. Należy jak najszybciej podać epinefrynę (adrenalinę domięśniowo). Jeśli jednak jest to pierwszy epizod anafilaksji, najprawdopodobniej nie będziesz miał pod ręką niezbędnego zestawu ratunkowego.

Lek ten szybko pomaga przeciwdziałać zagrażającym życiu objawom anafilaksji. Dostarczany jest z automatyczną samozaładowczą strzykawką (auto-wstrzykiwaczem) ułatwiającą aplikację. Najlepszym miejscem do wstrzyknięcia go są mięśnie zewnętrznej części uda.

Ten lek powinien być przepisany przez lekarza każdemu, kto miał atak anafilaktyczny lub niemowlętom i dzieciom z wysokim ryzykiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Nawet małe dzieci, które są wystarczająco duże, mogą nauczyć się samodzielnie aplikować epinefrynę w razie potrzeby.

Co zrobić po podaniu epinefryny niemowlakowi lub dziecku?

1. Zanotuj godzinę podania epinefryny (aby poinformować lekarzy) i zadzwoń pod numer alarmowy i numer pomocy medycznej. Wskaż, że jest to atak anafilaktyczny.

2. Pozostań z dzieckiem i podaj drugą dawkę epinefryny, jeśli objawy nasilą się, nie ustąpią lub nie poprawią się w ciągu 5 minut.

3. Połóż dziecko na plecach. Jeśli dziecko wymiotuje lub ma problemy z oddychaniem, pomóż mu położyć się na boku.

4. Można podać inny przepisany lek (np. inhalator/lek rozszerzający drogi oddechowe lub lek przeciwhistaminowy przepisany przez lekarza), ale nigdy nie należy podawać innego leku zamiast epinefryny.

Ważne jest, aby być przygotowanym i mieć plan awaryjny w przypadku wystąpienia anafilaksji, szczególnie dla osób opiekujących się dziećmi z alergią. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest na coś uczulone, skonsultuj się z pediatrą.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *