sery na desce
Jedzenie

Sery na desce

Wielu z nas uwielbia sery. Ser stanowi dodatek do wielu potraw i jest idealny na każdą okazję tym bardziej, że mamy wiele jego rodzajów. Sery to nie jest współczesny wynalazek. Znane już były ponad 5 tysięcy lat przed naszą erą. Archeolodzy w wyniku wykopalisk ustalili, że najstarszy ser na świecie pochodził z epoki zwanej neolitem i na dodatek z terenów Polski, a dokładnie z Kujaw. Pradawny ser przypominał nieco mozzarellę. Źródła podają, że we Włoszech i Francji, która słynie dziś z produkcji różnych serów już 4 tysiące lat temu wyrabiano sery. Znane są nawet poszczególne fazy produkcji sera pochodzące z przed 3 tysiące lat przed naszą erą. Odkryto je na podstawie sumeryjskich płaskorzeźb. W tamtych czasach ser był wyrobem luksusowym i kosztowali go tylko nieliczni, jak było na przykład w Babilonie.

Dziś smakosze serów mają w czym wybierać, bo rodzajów serów jest dużo. Ogólnie ser jest produktem spożywczym. Produkowany jest z mleka krowiego, koziego lub owczego. Wytwarza się go poprzez wytrącanie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu. Pozyskany skrzep poddawany jest dalszej obróbce. Produkowane dziś sery posiadają różny smak i różną konsystencję. Dziś jest wiele gatunków sera. Dzieli się je pod względem zawartości tłuszczu, gatunku mleka, konsystencji, proces produkcji i czasu dojrzewania.

Przeczytaj również: Jedzenie, które oczyszcza organizm

Dlaczego warto jeść sery

Sery są bardzo smaczne i zdrowe. Ser, to bogate źródło białka, witamin D, B 6, B 12, wapnia, potasu, żelaza, magnezu, sodu. Sery, to bardzo dobra żywność dla każdego, a zwłaszcza dla dzieci, gdyż jest wspaniałym budulcem kości i zębów. Lubimy sery i chętnie są one jedzone nie tylko w domu, lecz serwuje się je nawet na największych przyjęciach, bo posiadają bogate walory smakowe. Dzięki smakowi i wartościom odżywczym ser zyskał wielką popularność. Znakomicie wygląda deska serów ustawiona na stole pomiędzy innymi daniami na ważnych uroczystościach. Produkt jest chętnie konsumowany lub degustowany. Serów nie brakuje na stole podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. A także wśród przystawek sylwestrowych, urodzinowych, czy na szwedzkim stole podczas bankietu. We Francji najbardziej popularne są sery pleśniowe, a w naszym kraju niekoniecznie. W Polsce do niedawna najbardziej popularny był ser szwajcarski i holenderski. Lecz w ostatniej dekadzie wiele innych serów także zaczęło cieszyć się popularnością na polskich stołach.

Rodzaje serów

Aż trudno sobie wyobrazić, ale dziś mamy na świecie około 4 tysięcy serów. W Polsce produkuje się ich ponad 600. Pod względem zawartości tłuszczu sery dzielą się na śmietankowe, pełnotłuste, tłuste, półtłuste i odtłuszczone, oraz chude.
Biorąc pod uwagę technologię ich wytwarzania można je podzielić na miękkie, półtwarde, twarde, podpuszczkowe, z przerostem i porostem pleśniowym, kwasowe, niedojrzewające i dojrzewające.
Najbardziej popularne są sery twarde na przykład mozzarella, parmezan, czy gouda. Specyficzny rodzaj stanowią sery pleśniowe, które również smakują niektórym osobom. Bardzo znanym i cenionym rodzajem jest ser feta, który idealnie pasuje do sałatek, zapiekanek i różnych dań, a nawet deserów.
Jeszcze inny rodzaj stanowią sery topione. Produkuje się je z jednego lub kilku rodzajów sera twardego z dodatkiem mleka lub śmietany, oraz specjalnych topników. Sery topione posiadają różne smaki w zależności od dodatków. To jedzenie może być słone, ostre, pikantne, wędzone, ziołowe, łagodne, z różnymi dodatkami, a nawet o słodkim smaku.

Bardzo popularnym serem w Polsce jest twaróg. Przy udziale sera białego zwanego twarogiem przyrządza się wiele dań, jak farsz do pierogów i naleśników, składnik do kotletów serowo-gryczanym, czy ciasta zwanego sernikiem.
Twaróg wytwarzany jest z mleka i zaliczany do serów świeżych. Posiada grudkowatą lub kremową konsystencję, która jest zależna o zawartości tłuszczu w mleku. Jest odżywczy, bo posiada witaminę A, D, E, B. Ponadto magnez, wapń, potas, cynk.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *